شنبه ۸ خرداد ۱۳۹۵ ساعت ۱۷:۱۹
رييس منطقه قدس و خاورميانه كليساي كانتربري:

به «الله اكبر» اذان مسلمانان علاقه بسياري دارم

Share/Save/Bookmark
به «الله اكبر» اذان مسلمانان علاقه بسياري دارم . وقتي «الله اكبر» را به زبان مي‌آوريم؛ يعني اينكه خداوند بزرگ‌تر از همه ماست و هيچ كس مانند او نيست و ما مخلوقات او هستيم و كسي نمي‌تواند جاي او را بگيرد.
کد مطلب: 18769
 
به گزارش اطلاعات روز# اسقف منير حنا انيس (از مصر)، رييس منطقه قدس و خاورميانه كليساي كانتربري، عصر امروز چهارشنبه 5 خرداد با حضور در سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي با قهرمان سليماني، معاون پژوهشي و آموزشي و سرپرست مركز گفت‌وگوي اديان و تمدن‌هاي اين سازمان، ديدار كرد.

در اين ديدار، اسقف منير حنا انيس، در سخناني با اشاره به وضعيت خاورميانه، گفت: كليساي كانتربري بخشي از كليساي انگليكن است كه به طور مستقل كار مي‌كند و در حوزه گفت‌وگوي بين اديان هم فعاليت دارد و كميسيون گفت‌وگوي بين‌الادياني اين كليسا قرارداد گفتماني با دانشگاه الازهر مصر منعقد كرده و بر اساس آن فعاليت‌هاي بسياري انجام مي‌دهد.

وي افزود: كليساي كانتربري خيلي جدي و راسخ معتقد به گفتمان است و اين اعتقاد را از مسيح (ع) آموخته‌ايم.

اسقف منير حنا انيس در بخش ديگري از سخنان خود با بيان اينكه به واژه «الله اكبر» اذان مسلمانان علاقه بسياري دارد، گفت: اين واژه تمامي ما را به چالش مي‌كشاند. وقتي «الله اكبر» را به زبان مي‌آوريم؛ يعني اينكه خداوند بزرگ‌تر از همه ماست و هيچ كس مانند او نيست و ما مخلوقات او هستيم و كسي نمي‌تواند جاي او را بگيرد.

وي همچنين گفت: با گفت‌وگو مي‌توانيم همديگر را درك كرده و سوءتفاهمات بين خود را رفع كنيم. سوءتفاهماتي كه به مشتعل شدن خاورميانه دامن زده است و متأسفانه بسياري از اين كارهاي ناشايست هم به نام دين انجام مي‌شود.

رييس منطقه قدس و خاورميانه كليساي كانتربري ادامه داد: ما هم معتقديم كه براي فائق آمدن به اين آتش، بايد از گفت‌وگو بهره ببريم. با استفاده از همين گفت‌وگو با همكاري‌هايي كه با الازهر داريم، به دنبال ترميم چهره‌ اسلام نزد مسيحيان هستيم كه با اعمال خشونت‌بار در خاورميانه، مخدوش شده است.

قهرمان سليماني در اين ديدار با تأكيد بر اينكه ايران، خانه همه معتقدان به خدا و پيروان اديان ابراهيمي است، گفت: معتقديم كه پيروان اديان ابراهيمي در هر لباس و هر ديني و در هر حوزه جغرافيايي، ديدگاه‌هاي مشتركي با ما دارند.

وي در ادامه ضمن معرفي ساختار و مأموريت سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي، در بيان فعاليت‌هاي مركز گفت‌وگوي اديان و تمدن‌هاي اين سازمان، گفت: اين مركز از 25 سال پيش در ايران فعال است و مسئوليت ارتباطات ديني رسمي جمهوي اسلامي ايران با ديگر كشورها را به عهده دارد و با همه حوزه‌هاي اديان ابراهيمي و حتي برخي آيين‌هاي غيرابراهيمي، گفت‌وگوهايي انجام داده كه در برخي از حوزه‌ها، گفت‌وگوهاي اينمركز به بيش از 9 و 10 دور مي‌رسد.

معاون پژوهشي و آموزشي سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي همچنين با اظهار اينكه مركز گفت‌وگوي اديان و تمدن‌ها علاقمند به برگزاري گفت‌وگوهاي ديني با كليساي كانتربري است، افزود: آنچه در ايران در خصوص اقليت‌هاي ديني مي‌گذرد، در تمام منطقه خاورميانه استثنايي است.

وي ادامه داد: مبارزه با خشونت و افراطي‌گري را وظيفه خود مي‌دانيم و براي اين مهم، دست دوستي افرادي را در دنيا مي‌فشاريم كه ما را ياري مي‌رسانند. ترديد نداريم كه كليساي كانتربري هم در اين مسير، همراه ماست.

قهرمان سليماني در بخش ديگري از سخنانش با ابراز نگراني از وضعيت اقليت‌هاي ديني در خاورميانه، تأكيد كرد: فشارهايي كه به اقليت‌هاي ديني در خاورميانه تحميل مي‌شود، قابل قبول ما نيست؛ به ويژه اينكه اين فشارها به نام خدا اعمال مي‌شوند.

وي همچينن با نقل قول فرمايشي از امام راحل (ره) كه اختلافات ديني را ناشي از پيروان زياده‌خواه اديان عنوان كرده بودند، گفت: وظيفه ماست كه تلاش كنيم تا تصويري روشن و اميدبخش از خداوند به مردم ارايه شود تا مردم نيز بتوانند با خداوند ارتباط داشته باشند.

سرپرست مركز گفت‌وگوي اديان و تمدن‌ها ادامه داد: اتفاقي كه در حال حاضر در حوزه دين رخ مي‌دهد، اتفاقات سودمندي نيست. اين اتفاقات مي‌تواند وجوه مختلفي داشته باشد، مانند آتش زدن قرآن توسط يك كشيش‌نما در آمريكا و يا به آتش كشيدن كليساها در عراق و سوريه.

وي در تأكيدي دوباره اظهار كرد: گفت‌وگو، تنها راه همزيستي مسالمت‌آميز است. بر اين اساس ديدار شما از ايران را آغازي براي گفت‌وگوهاي بين‌الادياني با كليساي كانتربري تلقي مي‌كنيم و براي شروع مي‌توانيم، امسال گفت‌وگوهاي مقدماتي را برگزار كنيم كه به گفت‌وگوهاي جدي در سال‌هاي آينده تبدلي شود.
 

مرجع : ازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی
کلمات کليدی: اسقف-اعظم-الله اکبر-اطلاعات روز#