پنجشنبه ۲۰ خرداد ۱۳۹۵ ساعت ۰۲:۴۷
سید علیرضا بهبهانی نوشت:

اقتصادی که سال هاست با بیماری دست و پنجه نرم میکند

Share/Save/Bookmark
بهبهانی:بعید می دانم کسی خاطره ای از وضعیت مطلوب در تمام شاخص های اقتصادی ایران در چند دهه اخیر داشته باشد، شاید حتی 1 قرن. با این حال هر از چند آگاهی لرزه های خفیف مطلوب را در اقتصاد دیده ایم که به نظرم صرفا یک مسکن بوده.
کد مطلب: 19808
 
به گزارش اطلاعات روز# بهبهانی:بعید می دانم کسی خاطره ای از وضعیت مطلوب در تمام شاخص های اقتصادی ایران در چند دهه اخیر داشته باشد، شاید حتی 1 قرن. با این حال هر از چند آگاهی لرزه های خفیف مطلوب را در اقتصاد دیده ایم که به نظرم صرفا یک مسکن بوده.

با وجود همه اینها ،توجه به شاخص های مربوط نیمه دوم دهه 80 و اوایل 90 یعنی دوران طلایی نفت حدود 100 دلار نشان میدهد که وضعیت ویژه ای بر اقتصاد ایران حاکم بوده،که من آن را به شانسی که یکبار در خانه تان را میزند تشبیه میکنم، دورانی که ناترازی های بزرگی در بسیاری از بازارهای آن پدید آمد، دورانی که تهدید اقتصاد جهانی یک لبخند و فرصت برای اقتصاد کشورمان شده بود،اما قدر ندانستیم،چرا که با تاثیر گذاشتن سیاست های آن دوره و نحوه اجرای آنها هنوز اقتصاد ما سم آن دوران را در بدن دارد و بعید می دانم به این زودی ها این پیکر ، سلامتی کامل خود را پیدا کند، در برخی بازارها و صنوف هم شاید هرگز اقتصاد رخت سلامت نپوشد و مسکن های تجویزی به ادامه حیات آن کمک کند و همین شدت و دوام آن اثرات باعث میشود ، نوشتن مقاله درباره آن دوره هنوز هم جذاب باشد.

وقتی برآیند سیاست های متنوع و دمدمی مزاج گونه آن دوران را در حوزه های مختلف پولی،مالی در اقتصاد بررسی میکنیم و نحوه پیاده سازی پروژه های پرطمطراق آن دوران را همچون مسکن مهر،هدفمندی سازی یارانه ها،مبحث مهم خصوصی سازی که به خصولتی سازی رسید و .... را در کنار تشدید تحریم های ظالمانه علیه نظام و ملت ایران می گذاریم، خروجی سیستمی به ما نتیجه ای جز شیرینی نخودچی زیبا اما پوک برای اقتصاد نخواهد داد.

رفتارهای نسنجیده، به دور از علم و تحقیق، خامی مدیران جوان و کم سواد و ... از عوامل مهم این اتفاقات است.به نظر بنده سیاست کلان نظام هیچ مشکلی نداشته،چرا که ریل و مسیر هنوز هم همان است، اما این کاتالیزور هایی که عنوان کردم باعث چنین شیرینی لذیذی برای اقتصادملی ما شدند.

نفت بشکه ای یکصد دلار و خالی کردن خزانه به بهانه وام های زودبازده ،چاپ پول بدون پشتوانه و.... تنها یک جریان نقدینگی وسیع در اقتصاد بوجود آورد که شکاف آن را تنها با تورم میشد جبران کرد، که الیته اقتصاد را یک موجود زنده می پنداریم و این واکنش یک جهش در برابر شرایط بوده و فردی در آن نقش ندارد.

بالا بردن بهره سود بانکی باعث شد سرمایه موجود در بازار به سپرده گذاری،دلالی ملک و خرید خودروهای گران قیمت کشیده شود و در نهایت ،با جستجویی کوچک در اینترنت میتوان تعداد کارخانه های ورشکسته که باعث شد در بازار بیکاری گسترده ای بوجود آید را دید که هر روز در حال رشد است.وقتی میخواهیم به آمار موجود اکتفا در خصوص نرخ بیکاری اکتفا نکنیم باید به نرخ تکفل بپردازیم، و چون نرخ تکفل افزایش یافته ،و همچنین نرخ جمعیت آماده به کار در جامعه رشد کرده و تولد شغل در کشور را شاهد نیستیم، در نتیجه نرخ بیکاری خیلی از آمار منتشره بیشر است، اما به حمد خداوند دولت فعلی درصدد بهبود این وضعیت می باشد. 

از خاطرات تلخ اقتصاد آن دوران طلایی می بایست به ارز یه نرخی،مداخلات شدید دولت و نوسان های بزرگ نرخ ارز را شاهد بودیم که خیلی از بازرگانان و صنایع ما را دچار مشکل کرد، چرا که خیلی از فعالین اقتصادی بصورت اعتباری با سایر کشورها مبادلات مالی داشتند،فلذا فرضا فردی که 1 میلیون دلار بدهی به کشور ثانی داشت با ارز 8000 ریالی ، در کمتر از چند ماه 1 میلیون دلار با ارزش هر دلار 30000 ریال بدهکار شد!

در بازار پول، با تعیین دستوری نرخ سود سپرده‌ها و تسهیلات بانکی و مداخله دولت در تخصیص منابع بانکی، درصد مطالبات غیرجاری بانک‌ها به ارقام بی‌سابقه‌یی رسید، بدهی ها رشد کرد و فرارهای مالی به تبع آن همچنین.

به بازار تولید که نگاه کنیم، تولید محصولات داخلی کاهش بی سابقه ای یافت،سهم کالاهای وارداتی مخصوصا چینی های بی کیفیت چشمگیر شد، دولت در قیمت گذاری ورود کرد، حمایت های خوشه ای از برخی صنایع باعث نادیده گرفته شدن برخی صنایع دیگر شد و این حمایت های نا به جا در برخی موارد، صنایع مهمی همچون خودروسازی را لوس کرد و اقتصاد ما را دچار بحران شدیدتر.

هیچ انرژی تعادلی در عرضه و تقاضای داخلی دیده نمیشد و این یعنی سونامی در اقتصاد.

دولت اعتدال با این همه مشکل یک اقتصاد سرطانی را سکان دار شد و با امید به اینکه هرچه باشد، اقتصاددان های پیشین کارهایی کرده اند هرچند با نقص، وعده تحول 100 روزه را دادند، اما وقتی بر سر دیس شیرینی اقتصاد رسیدند، با برداشتن اولین شیرینی نخودچی،که پوک اما زیبا بود فروریخت، و همینطور هرچه جلوتر رفتند بازهم بیشتر فروریخت.

تازه بعد از یکصد روز متوجه شدند که چه غش بزرگی در معامله صورت گرفته و اوضاع اقتصاد بیمار ما صرفا از یک بیماری معمولی به نوعی سرطان تبدیل شده.

سرطانی که برای درمانش شیمی درمانی،تحمل،استقامت و زمان لازم است.اولین گام در این مسیر لغو تحریم های ظالمانه بود که مردان بی ادعا صدای رسای خود را آنچنان روحانی تبار و ظریف به دنیا رساندند که نگاه علوی آنها و تلاش عارفانه شان کوچک ها را کوچک تر و نارساها را بی صدا کرد و نام پایداری واقعی را به نمایش گذاشت.

درباره نمود سیاست‌های دولت جدید در شاخص‌های مهم اقتصادی می‌توان گفت که دولت توانسته نرخ افسارگسیخته تورم را تا اندازه زیادی کنترل کند و نرخ رشد اقتصاد را از محدوده منفی درآورده و ابتدا تا صفر بالا آورده و حالا، آن را به ارقامی مثبت هر‌چند اندک رسانده است، این را نباید فراموش کنیم که پیش از هر حرکتی، تمرکز و جذب انرژی لازم است، پس سکون دلیل بر عدم تحرک نیست، رکود فعلی در اقتصاد کاملا طبیعی می باشد،و دلیل بالا بودن همچنان نرخ بیکاری همین رکود در اقتصاد است، و بدون شک درخت سکویایی که دانه اش را رفع تحریم ها به آب رساند، و هیئت هایی که در تردد هستند بعنوان محرک های رشد در آن بحساب می آیند، ناگهان ده ها متر به بالا جهش خواهد داشت.

به امید روزهای خوب برای اقتصاد ملی.
کلمات کليدی: اقتصادی/ سال /بیماری/ دست و پنجه نرم /اطلاعات روز
 


فیلم/ حضور داعش در پردیس سینمای کوروش!  

چندتن از عوامل فیلم سینمایی به وقت شام به کارگردانی ابراهیم حاتمی کیا روز گذشته با گریم اعضای گروه تروریستی داعش در ...

 
تصاویر/ مترو سواری رییس جمهور در مشهد
خطوط قطار شهری مشهد با حضور رییس جمهور افتتاح شد.
تصاویر/ صعود نساجی مازندران به لیگ برتر
تیم فوتبال نساجی موفق شد با برتری ۶ بر صفر برابر راه آهن به لیگ برتر صعود کند. در جدال خونه به خونه و نساجی، این ...
تصاویر/ دیدار روحانی با اعضای تیم ملی والیبال نشسته
اعضای تیم ملی والیبال نشسته ایران پس از قهرمانی در رقابت های جهانی تبریز با حجت‌الاسلام حسن روحانی رئیس جمهوری ...
اولین تصاویر از محل شهادت ۷ ایرانی در فرودگاه «تی۴»
تصاویر اولیه از محل حمله موشکی روز گذشته به فرودگاه تی۴ که منجر به شهادت ۷ نفر از شهروندان کشورمان شد، منتشر شد....
دهان مردم را نبستند،خرد کرده اند/هر کس غیر از آقا وحید حرف مردم را میزد لهش می کردند!
باید از او پرسید سردار وحید در کرمانشاه چه میزان ی تدبیری و بی کفایتی از دولتمردان دیده است که حاضر می شود خود ...
صوت/ آخرین وصیت شهید حججی به همسرش  
آخرین وصیت‌های شهید مدافع حرم محسن حججی در سوریه به همسرش و علی کوچولو پسر نازنینش را می‌شنوید.
صوت/ بیانات رهبر انقلاب درباره انتخابات 96  
بیانات امروز رهبر معظم انقلاب درباره انتخابات 96 منتشر شد.
صوت/ مداحی محمود کریمی محرم 95  
فایلهای صوتی شب اول محرم الحرام سال1438 هیئت رایة العباس چیذر بانوای حاج محمو د کریمی اماده دریافت است.
تیم ملی والیبال نشسته ایران قهرمان پارالمپیک شد
تیم ملی والیبال نشسته ایران با پیروزی مقابل بوسنی قهرمان رقابت های پارالمپیک ریو شد.