جمعه ۴ تير ۱۳۹۵ ساعت ۰۲:۳۹

سخنگوی وزارت خارجه امریکا از احتمال بازگشت تحریم های هواپیمایی خبر داد

Share/Save/Bookmark
ایران‌ایر بر اساس یک حکم اجرایی تحریم شده بوده و اگر نیاز باشد، مجدداً در لیست تحریمی‌ها قرار می‌گیرد.
کد مطلب: 21154
سخنگوی وزارت خارجه امریکا از احتمال بازگشت تحریم های هواپیمایی خبر داد
 
اطلاعات روز#«جان کربی» سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا امشب در خصوص مبنای حقوقی اعمال تحریم بر شرکت هوایی «ایران‌ایر» و علت برداشته شدن این تحریم سخن گفت.

کربی گفت که ایران‌ایر در سال 2011 و با تکیه بر فرمان اجرایی شماره 13382 صادره سال 2005 و به خاطر دخیل شدن در فعالیت‌های مربوط به اشاعه تسلیحات هسته‌ای تحریم شد.

وی ادامه داد: «اما امسال بر مبنای تعهدات برجامی خود، فروش هواپیماهای دارای استفاده نهایی غیرنظامی به این شرکت را آزاد کردیم.»

خبرنگار آسوشیتد پرس به اعلامیه سال 2011 «هیلاری کلینتون» وزیر خارجه وقت آمریکا و اشاره به لغت «موشک» در بیانیه اعلام شروع تحریم‌های ایران‌ایر پرداخت و توضیحات سخنگو را خواستار شد.

این خبرنگار از جان کربی پرسید: «آیا این درست است که هیئتی از ایران‌ایر در مذاکرات حاضر بوده و یا اینکه مقامات ایرانی در خلال مذاکرات قول داده‌اند که این شرکت دیگر از تروریسم حمایت نمی‌کند.»

جان کربی گفت که نسبت به حضور نمایندگان ایران‌ایر در مذاکرات و یا قول مقامات دولتی نسبت به فعالیت‌های ایران‌ایر اطلاعی ندارد ولی می‌داند که ایران‌ایر بر اساس یک حکم اجرایی تحریم شده بوده و اگر نیاز باشد، مجدداً در لیست تحریمی‌ها قرار می‌گیرد.

سخنگو در انتها گفت: «بارها گفته‌ایم که به هیچ وجه چشمان خود را به روی فعالیت‌های ثبات‌زدایانه ایران و حمایت این کشور از تروریسم نمی‌بندیم.»
کلمات کليدی: سخنگو/ وزارت خارجه/ امریکا/ تحریم/ هواپیما/اطلاعات روز