يکشنبه ۲۷ تير ۱۳۹۵ ساعت ۱۲:۵۱
محمد پورقربان نوشت

نگاهی گذرا به برجام یک ساله

Share/Save/Bookmark
با گذشت یک سال از موافقت نامه ای که تحت عنوان برنامه جامع اقدام مشترک یا همان برجام، ما بين ایران و گروه 1+5 صورت پذیرفت، هنوز بايد ها و نبایدها در مورد آن ادامه دارد.
کد مطلب: 22798
نگاهی گذرا به برجام یک ساله
 
گروه سیاسی اطلاعات روز# محمد پورقربان در یادداشتی درخصوص برجام نوشت:

با نام خدا

با گذشت یک سال از موافقت نامه ای که تحت عنوان برنامه جامع اقدام مشترک یا همان برجام، ما بين ایران و گروه 1+5 صورت پذیرفت،  هنوز بايد ها و نبایدها در مورد آن ادامه دارد.
 
عده ای آن را پیروزی تاریخی کشور عنوان میکنند و عده ای معتقدند ترکمان چای دیگری به امضا رسیده است.
 
اما با نگاهی کارشناسانه و به دور از هرگونه تعصبات جناحی و کورکورانه به متن برجام در می یابیم که در صورت اقدام مشترک ( همان گونه که از عنوان برجام برداشت میشود)  هر دو طرف توافق در عمل به برجام، این توافق می توانست در شرایط کنونی کشور مفید و مورد قبول باشد.
 
با نگاهی گذرا در می یابیم که از ابتدای اجرای برجام شاهد اقدامات مرحله به مرحله و منظم کشورمان در عمل به برجام بودیم و در نقطه مقابل طرفهای غربی و به خصوص آمریکا همواره یا از وظایف مربوط به خود طفره رفته اند و یا با کندی، شانتاژهای تبلیغاتی، متاثر کردن برجام از اختلافات داخلی خود و همچنین بهانه قرار دادن اقدامات ایران در خصوص برنامه دفاعی موشکی، حمایت از جنبش های آزادی بخش و حقوق بشر،  قصد متوقف کردن روند رو به رشد در اقدامات مشترک را داشته اند.
 
از طرفی دولت یازدهم با گره زدن وضعیت اقتصادی و معیشتی مردم به توافق هسته ای و امیدوار نمودن اقشار کم درآمد به آینده توافقات و عدم مشاهده نتیجه و تاثیر مطلوب توسط مردم پس از گذشت یک سال، خود را در وضعیت سختی قرار داده است و از دیگر سو رفت و آمد های هیت های تجاری، اقتصادی و سیاسی نیز با کارشکنی های موجود هنوز به نتیجه دلخواه نرسیده است.
 
با این تفاسیر تنها زمانی میتوانیم به آینده برجام به عنوان یک توافق خوب و سازنده خوش بین باشیم که طرفهای مقابل رفتار خود را اصلاح نموده و به تعهدات خود پایبند باشند. 
 
تنها در این شرایط است که شاهد آینده ای روشن تر و امیدوار کننده تر در مورد برجام خواهیم بود.
 
محمد پورقربان
مدرس دانشگاه و کارشناس مسائل بین المللی
کلمات کليدی: محمد پورقربان/برجام/دولت/توافق هسته ای/توافق/گوگل/اطلاعات روز