شنبه ۲۳ مرداد ۱۳۹۵ ساعت ۱۸:۳۷

احتمال سفر اردوغان به ایران

Share/Save/Bookmark
یک روزنامه چاپ لندن ضمن اعلام اینکه رئیس جمهوری ترکیه احتمالا طی چند هفته آتی به تهران سفر کند، نوشت که ایران از تشکیل کمیته‌ای سه‌جانبه (روسی-ایرانی-ترکیه‌ای) برای حل بحران سوریه استقبال می‌کند.
کد مطلب: 24694
اطلاعات روز# روزنامه الحیاة چاپ لندن امروز به نقل از منابعی که آنان را «ایرانی» خواند، از استقبال تهران از تشکیل کمیته‌ای سه‌جانبه برای حل بحران سوریه خبر داد که با حضور طرف ایرانی، ترکیه‌ای و روسی است.
 
این منابع با اشاره به سفر دیروز محمد جواد ظریف وزیر خارجه ایران به ترکیه و دیدار با مقامات ترکیه (+)، گفتند که ظریف به مقامات این کشور پیشنهاد دیدار سه‌جانبه مسئولان ایران، ترکیه و روسیه را با هدف بررسی راههای حل بحران سوریه داده است که در خدمت منافع منطقه باشد.
 
این منابع ضمن تکذیب «تلاش تهران برای ملحق کردن آنکارا به اتحادی شامل مسکو و کشورهای نزدیک به آن»، گفتند که ایران از تشکیل کمیته سه‌جانبه برای بررسی بحران سوریه و راهکارهای موجود استقبال می‌کند و احتمال دارد رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه طی چند هفته آتی، به تهران بیاید.
 
طبق گزارش الحیاة، منابع ترکیه‌ای می‌گویند که مهم‌ترین نقطه اشتراک تهران و آنکارا در خصوص سوریه، حفظ تمامیت ارضی و رد سناریوهای تجزیه یا فدرالیته شدن و رد کیان کردی مستقل و مبارزه با تروریسم است که در گروههای مثل داعش و النصره و حزب کارگران کردستان (پ.ک.ک) نمود دارد.
 
الحیاة افزود که این مسائل نشانه‌ای بر این است که موضوع حضور بشار اسد (در حل بحران) دیگر اولویت آنکارا نیست، هرچند که «ابراهیم کالن» سخنگوی اردوغان گفته که موضع ترکیه درباره لزوم کنار رفتن اسد تغییر نکرده و گفته که سخن از مرحله انتقالی با مشارکت بشار اسد در سوریه هنوز زود است.
 
از طرفی دیگر، همزمان با سفر اخیر اردوغان به روسیه و دیدار با ولادیمیر پوتین، سفر ظریف به ترکیه، «جو بایدن» معاون «باراک اوباما» رئیس‌جمهوری آمریکا نیز 24 آگوست (سوم شهریور) به آنکارا سفر می‌کند.
 
«بینالی ایلدریم» نخست وزیر ترکیه با اعلام این خبر، گفته که «انتظار داریم در ماه‌های آینده تحولات مهمی در سوریه رخ دهد».
مرجع : خبرگزاری فارس
کلمات کليدی: اردوغان/سفر/ایران/فارس/گوگل/اطلاعات روز