شنبه ۳۰ مرداد ۱۳۹۵ ساعت ۲۰:۴۵

خداوند چگونه شیطان را مجازات خواهد کرد؟

Share/Save/Bookmark
برخی سؤال می‌کنند خداوند چگونه شیطان و جنیان را که از جنس آتش خلق شده‌اند، در جهنم به سزای اعمالشان خواهد رساند.
کد مطلب: 25189
اطلاعات روز# مطابق با آیات قرآن کریم، خداوند متعال جنس اولیه شیطان و جنیان را از آتش و انسان را از گل و خاک خلق کرده است.
 
با توجه به سوالات متعدد در زمینه چگونگی عذاب دیدن شیطان و حزب پیرو آن و جنیانی که مطیع دستورات الهی نبودند، باید گفت همانگونه که ماده اولیه انسان از خاک بوده و سپس به حالتی درآمده که اکنون می‌بینیم، ممکن است جنس بدن جنیان نیز با حالت اولیه آنان متفاوت باشد.
 
طبق آیه 15 سوره الرحمن «وَ خَلَقَ الْجَانَّ مِنْ مارِجٍ مِنْ نارٍ؛ و جن را از شعله های آتش آفرید» مشخص می شود که جنس این موجودات که پیش از انسان در زمین آفریده شده‌اند، از آتش بوده است.
 
خداوند دارای رحمت و کرامت بسیار است و در انتها غیر از مشرکان، متکبران و کسانی که می‌گویند آیات خداوند همه دروغ است، همه انسان‌ها را به بهشت وارد می‌کند، اما گنهکاران و ظالمان تا مدتی معلوم به شدت عذاب می‌شوند.
 
خداوند در آیه 85 سوره مبارکه «ص» خطاب به شیطان می‌فرماید: «هر آينه جهنم را از تو و از هر كس از آنان كه تو را پيروى كند از همگيشان خواهم انباشت».
 
علاوه بر آن همانگونه که بهشت وصف ناپذیر است و در نگاه زمینی و جسمی انسان نمی‌گنجد، جهنم هم قابل توصیف نیست و عذاب در روز رستاخیز هم به صورت جسمی و هم روحی خواهد بود و بسیار دردناک‌تر از آن است که انسان به نظرش می‌آید. بنابراین همان خدایی که عذاب آتش جهنم را ایجاد کرده، توانایی عذاب دادن مخلوقات گنهکار خود از گروه جنیان را نیز دارد.
 
اینکه در آن روز جنیان عذاب روحی می‌بینند یا جسمی بر ما پوشیده است، اما آنچه که مشخص است قدرت لایزال الهی بر همه امور احاطه دارد و همه کاری از او بر خواهد آمد.
 
طبق آیات صریح در قرآن مجید همه انسان‌ها در روز قیامت برانگیخته خواهند شد. برای پاسخ به این سؤال و چگونگی آن مثالی را که خداوند در آیه 260 سوره بقره از ماجرای حضرت ابراهیم(ع) نقل می‌کند، می‌خوانیم:
 
«و (به خاطر بیاور) هنگامى را كه ابراهیم گفت: خدایا! به من نشان بده چگونه مردگان را زنده مى ‏كنى؟ فرمود: مگر ایمان نیاورده‏اى؟! عرض كرد: آرى، ولى مى‏ خواهم قلبم آرامش یابد. فرمود: در این صورت، چهار نوع از مرغان را انتخاب كن! و آنها را (پس از ذبح كردن،) قطعه قطعه كن (و در هم بیامیز)! سپس بر هر كوهى، قسمتى از آن را قرار بده، بعد آنها را بخوان، به سرعت به سوى تو مى ‏آیند! و بدان خداوند قادر و حكیم است (هم از ذرات بدن مردگان آگاه است، و هم توانایى بر جمع آنها دارد.»  
 
بنابراین خداوند توانا قادر است هرکاری را که بخواهد از روی عدالت انجام دهد. روز رستاخیز پس از رسیدگی به همه حساب و کتاب‌ها عده‌ای به بهشت خواهند رفت و جاودانه در آن زندگی خواهند کرد و شیطان و پیروانش همگی در جهنم عذاب الهی خواهند سوخت.
 
یکی از عذاب‌های روحی جهنمیان دیدن اهل بهشت و تقاضای آب و غذای بهشتی از اهل جنت است. خداوند در آیه 51 سوره اعراف می فرماید: «و اهل آتش بهشتیان را ندا کنند که از آب یا از آنچه خدا شما را روزی کرده بر ما فرو ریزید. گویند: همانا خداوند این دو را بر کافران حرام نموده است.»
 
بنابراین با فرض بر اینکه جنیان عذاب جسمانی نمی‌بینند، خوردن غذاهای بدطعم و سوزانی که در شکم دوزخیان مانند فلز داغ قل می‌زند و از طرفی دیدن نشاط و طرب اهل بهشت و زیبایی‌های محیط آنان، خود نوعی عذابی بزرگ است که در وصف نمی‌گنجد.
 
 
مرجع : باشگاه خبرنگاران
کلمات کليدی: خداوند/شیطان/مجازات/باشگاه خبرنگاران/گوگل/اطلاعات روز
 


 
گرامیداشت رحلت امام خمینی(ره) از سوی شورای خلیفه‌گری ارامنه
مراسم گرامیداشت سالگرد رحلت امام خمینی (ره) از سوی شورای خلیفه‌گری ارامنه روز جمعه سوم خرداد در کلیسای سرکیس مقدس ...
تصاویر/ مترو سواری رییس جمهور در مشهد
خطوط قطار شهری مشهد با حضور رییس جمهور افتتاح شد.
تصاویر/ صعود نساجی مازندران به لیگ برتر
تیم فوتبال نساجی موفق شد با برتری ۶ بر صفر برابر راه آهن به لیگ برتر صعود کند. در جدال خونه به خونه و نساجی، این ...
تصاویر/ دیدار روحانی با اعضای تیم ملی والیبال نشسته
اعضای تیم ملی والیبال نشسته ایران پس از قهرمانی در رقابت های جهانی تبریز با حجت‌الاسلام حسن روحانی رئیس جمهوری ...
اولین تصاویر از محل شهادت ۷ ایرانی در فرودگاه «تی۴»
تصاویر اولیه از محل حمله موشکی روز گذشته به فرودگاه تی۴ که منجر به شهادت ۷ نفر از شهروندان کشورمان شد، منتشر شد....
دهان مردم را نبستند،خرد کرده اند/هر کس غیر از آقا وحید حرف مردم را میزد لهش می کردند!
باید از او پرسید سردار وحید در کرمانشاه چه میزان ی تدبیری و بی کفایتی از دولتمردان دیده است که حاضر می شود خود ...
صوت/ آخرین وصیت شهید حججی به همسرش  
آخرین وصیت‌های شهید مدافع حرم محسن حججی در سوریه به همسرش و علی کوچولو پسر نازنینش را می‌شنوید.
صوت/ بیانات رهبر انقلاب درباره انتخابات 96  
بیانات امروز رهبر معظم انقلاب درباره انتخابات 96 منتشر شد.
صوت/ مداحی محمود کریمی محرم 95  
فایلهای صوتی شب اول محرم الحرام سال1438 هیئت رایة العباس چیذر بانوای حاج محمو د کریمی اماده دریافت است.
تیم ملی والیبال نشسته ایران قهرمان پارالمپیک شد
تیم ملی والیبال نشسته ایران با پیروزی مقابل بوسنی قهرمان رقابت های پارالمپیک ریو شد.