پنجشنبه ۱۱ شهريور ۱۳۹۵ ساعت ۰۷:۱۰

رئیس جمهور برزیل از قدرت برکنار شد

Share/Save/Bookmark
نمایندگان مجلس سنای برزیل به برکناری رئیس جمهور این کشور از قدرت رای دادند.
کد مطلب: 26121
اطلاعات روز# به نقل از المیادین، مجلس سنای برزیل رای به برکناری "دیملما روسف" رئیس جمهور این کشور داد.
 
مجلس سنای برزیل با شصت و یک رای موافق در برابر بیست رای مخالف، به برکناری دیلما روسف رئیس جمهور این کشور رای داد.
 
روسف به اتهام سوء استفاده غیرقانونی از بودجه ملی از قدرت برکنار شده است. با برکناری روسف، به 13 سال حکومت چپگراها در برزیل پایان داده شد.
 
روسف در صورت کسب 28 رای، یک رای بیش از یک سوم آراء مجلس سنا، می‌توانست در پست ریاست جمهوری باقی بماند.
 
اولین رئیس جمهور زن برزیل متهم است که در آستانه برگزاری انتخابات عمومی سال 2014، که دومین دوره ریاست جمهوری او بود، با تخطی از قانون بودجه، هزینه‌های دولتی را در راستای فعالیت تبلیغاتی خود افزایش داده و  آمار دولتی را دستکاری کرده است. وی این اتهامات را رد کرده است.
 
با برکناری روسف، میشل تمر، معاون رئیس جمهوری برزیل، که به دشمن وی تبدیل شده است، ساعت 15 به وقت محلی قسم یاد می‌کند و این پست را تا پایان دوره ریاست جمهوری کنونی، پایان سال 2018 در اختیار خواهد داشت.
 
تمر از اواسط  ماه می و در پی تعلیق روسف از قدرت، رئیس جمهوری موقت برزیل است.
 
روسف 68 ساله در حالی از قدرت برکنار شده است که سناتورهای طرفدار وی شب گذشته با بحثهای طولانی آخرین تلاش‌ها را برای باقی نگه داشتن وی در قدرت انجام دادند. این تلاش‌ها پس از آن آغاز شده بود که روسف روز دوشنبه در مجلس سنا حضوریافت و آخرین دفاعیات از خود را انجام داده بود.
 
روسف روز دوشنبه اتهامات مطرح شده علیه خود را «بهانه‌ای برای کودتا علیه قانون اساسی» عنوان و تصریح کرد: «من جنایتی مرتکب نشده‌ام.»
 
روسف افزود: «من غیرعادلانه و مستبدانه متهم شده‌ام.»
 
در همین حال تدابیر امنیتی در شهر برازیلیا، پایتخت برزیل افزایش یافته و خیابان‌های اطراف مجلس سنا بسته شده است. پلیس می‌گوید خود را آماده برگزاری تظاهرات گسترده در این شهر کرده است.
مرجع : تسنیم
کلمات کليدی: روسف/رئیس جمهور/برزیل/برکنار/تسنیم/گوگل/اطلاعات روز