شنبه ۱۳ شهريور ۱۳۹۵ ساعت ۰۹:۵۸
سناريوي ورشكستگي نساجي در ايران؛

قاچاق پوشاک؛ضربه اقتصادی یا فرهنگی؟/ تیغ برند های خارجی روی البسه ایرانی

Share/Save/Bookmark
بازار البسه قاچاق در حالی این روزها داغ است که نه تنها تولید کنندگان داخلی را خانه نشین کرده بلکه ضربه مهلکی نیز بر فرهنگ کشور وارد کرده است.
کد مطلب: 26194
 
این روز ها بازار کشور درحالی جولانگاه برندهای خارجی شده است که بی توجهی به واردات بی رویه این محصولات نه تنها نساجی ها و تولیدی های بسیاری را تعطیل کرده است بلکه واردات پوشاک قاچاق سبب شده تا خیابان های کشور جولانگاه مانکن‌های اروپایی شود.
 
یکی از بازاریان زاهدانی در این خصوص گفت: اکثر پارچه ها ،البسه، مواد خوراکی و حتی میوه ها محصولاتی هستند که به صورت قاچاق وارد کشور می شوند.
 
وی با بیان اینکه بی توجهی به محصولات قاچاق سبب شده که تولید ملی نابود و بسیاری از کارخانه جات تعطیل شوند، افزود: برای کیفیت محصولات ایرانی مسیولین باید تولیدکنندگان را حمایت نمایند تا سرمایه گذاران با خیال راحت در این عرصه سرمایه گذاری نمایند.
 
این فروشنده بیان کرد: فروش البسه تاناکورا نیز از سوی دیگر نه تنها سبب بیماری و مرگ برخی شهروندان شده بلکه این اجناس دسته دوم نیز مانع از فروش محصولات ایرانی می شوند.
 
یکی دیگر از فروشندگان با بیان اینکه عملکرد مسیولین در این بخش ضعیف است، تصریح کرد: اکثر جوانان استان بیکار هستند که در صورت حمایت از بخش تولید توسط مسیولین قطعا در کشور جوان بیکاری نخواهیم داشت.
قاچاق پوشاک از مبادی قانونی!
محمد علی پور یکی از اعضاء سابق کمیسیون اقتصادی مجلس، با بیان اینکه قاچاق پوشاک ازمبادی قانونی انجام می شود عنوان کرده بود که: بازرسی گمرک باید هدفمند تر حرکت کند؛ زیرا بسیاری از قاچاق کالا از مبادی رسمی  وارد می شود، تنها بخش کوچکی از کوه ها و مبادی غیررسمی وارد کشور می شوند پس اگر خواهان حمایت از تولید داخلی هستیم باید در گام نخست سر و سامانی به وضعیت گمرک در کشور بدهیم.

به گزارش اطلاعات روز# محمد حسین اشرفی معاون اجرایی در امور شعب اداره کل تعزیرات حکومتی استان  گفت:  در سال گذشته در حوزه قاچاق پوشاک از جمله شلوار ، بلوز ، کت ، سویشرت و لباس های راحتی 29 فقره پرونده وارده به تعزیرات داشته ایم که در این خصوص متخلفین بیش از 315 میلیون ریال محکوم شده اند.
 
وی ادامه داد: در خصوص قاچاق پارچه نیز سال گذشته متخلفین در 101 فقره پرونده متخلفین به جزای نقدی به میزان 4 میلیارد و 290 میلیون و 319 هزار ریال شدند. 
 
اشرفی با بیان اینکه این کالا ها از مرزهای پاکستان ، افغانستان و مرزهای آبی وارد کشور می شوند، افزود: بیشترین آمار پارچه و البسه های قاچاق ورودی مربوط به کشور پاکستان می باشد.
 
بیشترین البسه قاچاق مربوط به کشور پاکستان است
معاون اجرایی در امور شعب اداره کل تعزیرات حکومتی استان خطاب به متصدیان واحد های صنفی گفت: نکته ای که باید متصدیان واحد های صنفی خصوصاً صنف پوشاک به آن توجه داشته باشند این است که اگر کالایی به صورت غیر قانونی وارد شده باشد و شرایط و مقررات قانونی از جمله پرداخت حقوق و عوارض گمرکی را انجام نداده باشد قاچاق محسوب شده و در سطح عرضه نیز قابلیت ضبط را داشته و شخص عرضه کننده وفق ماده 18 مکرر قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز متخلف شناخته خواهد شد.
وی در خصوص قاچاق دسته دوم یا تاناکورا به کشور تصریح کرد: پوشاک دسته دوم علاوه بر قاچاق بودن و ایجاد ضربه به اقتصاد و تولید داخلی سلامتی اشخاص را نیز تهدید می کند.
 
وی از شهروندان خواست که به هیچ عنوان از این کالاها استفاده نکنند.
 
اشرفی با بیان اینکه مکاتبات و جلساتی درخصوص جمع آوری پوشاک دسته دوم با نیروی انتظامی ، کمیسیون مبارزه با قاچاق کالا و ارز استانداری ، صنعت معدن و تجارت و سایر دستگاه های مرتبط برگزار شده است اظهار داشت: درصورت تشکیل پرونده توسط ضابطین و بازرسین ذیربط ، تعزیرات حکومتی با متخلفین وفق مقررات برخورد خواهد کرد.
معاون اجرایی در امور شعب اداره کل تعزیرات حکومتی استان بیان کرد: طبق هماهنگی های انجام شده مقرر گردیده تا ابتدا اطلاع رسانی به واحد های صنفی صورت گیرد سپس در صورت ادامه فرآیند برخورد قانونی انجام شود که در این خصوص انتظار می رود شهروندان و اتحادیه پوشاک همکاری لازم را با ضابطین تعزیرات حکومتی داشته باشند.
 
مرگ با پوشاک قاچاق دست دوم
چندی پیش بود که محصولات دسته دوم خارجی قاچاق باعث مرگ جوان زاهدانی شد.
محمد شریف خالقی دبیر کمیسیون مبارزه با قاچاق کالا و ارز سیستان و بلوچستان گفت: استفاده از کفش دست دوم یا استوک قاچاق سبب مرگ یک شهروند زاهدانی در سال گذشته شده که این موضوع تاکنون از سوی خانواده متوفی مخفی مانده بود.
 
وی اظهار داشت: این شهروند زاهدانی سال 93 یک جفت کفش معمولی دست دوم از بازار رسولی زاهدان خریداری کرده که بعد از چند روز متوجه می شود شست پای او دار زخم و عفونت شده است.
 
خالقی گفت: این فرد به پزشک در زاهدان مراجعه می کند که نتیجه خوبی نمی گیرد بنابر این اعضای خانواده او این فرد را برای ادامه معالجه به مشهد می برند.
 
دبیر کمیسیون مبارزه با قاچاق کالا و ارز سیستان و بلوچستان افزود: بعد از تشخیص پزشک معالج پای این فرد قطع می شود اما عفونت به دست این فرد نیز سرایت که متاسفانه وی بر اثر عفونت زیاد در سال گذشته فوت کرده است.
خالقی با اشاره به اقدامات انجام شده در زمینه جلوگیری از توزیع این قبیل کالاها بیان کرد: سال 94 موضوع آلوده بودن البسه دست دوم در دستور کار کمیسیون قاچاق کالا و ارز سیستان و بلوچستان قرار گرفت تا اجناس استوک از سطح شهر جمع آوری شود.
وی اظهار داشت: سال گذشته پیگیری هایی در این زمینه انجام شد تا در سطح اداری برای افرادی که وسایل دست دوم می فروشند محدودیت ایجاد کنیم و در این کار نیز موفقیت هایی به دست آمد.
 
خالقی بیان کرد: نگاه ما این است که مردم از وسایل دست دوم استفاده نکنند چون ممکن است به بیماری های خطرناک واگیر دار مبتلا شوند.
 
وی ادامه داد: کارگروهی با حضور امور صنفی در استان تشکیل و موضوع آلودگی البسه، کیف و کفش قاچاق مورد بررسی قرار گرفت.
 
25 میلیارد دلار کالای قاچاق به کشور وارد می شود 
عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس با بیان اینکه 5 میلیارد دلار کالای قاچاق به کشور وارد می شود،گفت: البسه، موبایل و پوشاک بالاترین حجم قاچاق کالا را در کشور تشکیل می دهد.
 
حسین گروسی  درگفت و گوبا خانه ملت درباره ورود کالای قاچاق به کشور،خاطرنشان کرد:عدم حمایت کافی از تولید کننده موجب شده که واردات یا قاچاق پوشاک در کشور شیوع پیدا کند،تا هزینه های تولید با  تعیین نرخ فروش همخوانی داشته باشد.
 
عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس، یادآورشد:  دولت بایستی برای  برند سازی پوشاک ایرانی برنامه‌ریزی کاربردی انجام دهد تا  کالای خارجی با رقابت پذیری حذف شود.
کلمات کليدی: قاچاق/ پوشاک/ضربه/ اقتصادی/فرهنگی/تیغ /برند/خارجی/ البسه/ایران/اطلاعات روز
 


فیلم/ کنایه عادل فردوسی پور به افزایش عوارض خروج از کشور  

در نود درجه (۹۶/۰۹/۲۰) کنایه عادل فردوسی پور به افزایش عوارض خروج از کشور و قسمت‌های جذاب وقایع فوتبالی به صورت طنز ...

فیلم/ سوت بلبلی محسنی‌اژه‌ای در جمع دانشجویان  

حجت الاسلام محسنی اژه‌ای معاون اول قوه قضائیه در جمع دانشجویان دانشگاه شریف خاطره ای از سوت زدن خود تعریف کرد.

فیلم/ واکنش رضا رشیدپور به افزایش عوارض خروج از کشور  

واکنش رضا رشیدپور در برنامه حالا خورشيد شبکه سه سیما نسبت به افزایش عوارض خروج از کشور؛ همینطور پیش برود برای خروج ...

 
تصاویر/ لوکس‌ترین بوئینگ شخصی دنیا
نگاهی به درون تنها هواپیمای بویینگ 787 شخصی در جهان که متعلق به یک ثروتمند هنگ‌کنگی است.
تصاویر/ تشکر مردم غزه از کره شمالی
تعدادی از جوانان ساکن نوار غزه با برگزاری تجمعی بر حمایت از قدس تأکید کردند، در این تجمع عکس‌های رئیس‌جمهور آمریکا ...
تصاویر/ دیدار وزیر خارجه انگلیس با صالحی
بوریس جانسون وزیر امور خارجه انگلستان با علی‌اکبر صالحی، رییس سازمان انرژی اتمی یکشنبه نوزدهم آذر ماه دیدار و ...
تصاویر/ دیدار وزرای خارجه انگلیس و ایران
بوریس جانسون وزیر خارجه انگلیس شنبه ۱۸ آذر با همتای خود محمدجواد ظریف در محل وزارت امور خارجه ایران دیدار وگفتگو ...
تصاویر/ ثلاث باباجانی ده روز پس از زلزله
تصاویری از روستای زلزله زده ثلاث باباجانی که بارش باران بر مشکلات آن‌ها افزود.
دهان مردم را نبستند،خرد کرده اند/هر کس غیر از آقا وحید حرف مردم را میزد لهش می کردند!
باید از او پرسید سردار وحید در کرمانشاه چه میزان ی تدبیری و بی کفایتی از دولتمردان دیده است که حاضر می شود خود ...
صوت/ آخرین وصیت شهید حججی به همسرش  
آخرین وصیت‌های شهید مدافع حرم محسن حججی در سوریه به همسرش و علی کوچولو پسر نازنینش را می‌شنوید.
صوت/ بیانات رهبر انقلاب درباره انتخابات 96  
بیانات امروز رهبر معظم انقلاب درباره انتخابات 96 منتشر شد.
صوت/ مداحی محمود کریمی محرم 95  
فایلهای صوتی شب اول محرم الحرام سال1438 هیئت رایة العباس چیذر بانوای حاج محمو د کریمی اماده دریافت است.
تیم ملی والیبال نشسته ایران قهرمان پارالمپیک شد
تیم ملی والیبال نشسته ایران با پیروزی مقابل بوسنی قهرمان رقابت های پارالمپیک ریو شد.