سه شنبه ۲۳ شهريور ۱۳۹۵ ساعت ۱۵:۰۳

وابستگی 35 درصدی بودجه به نفت

Share/Save/Bookmark
رئیس بانک مرکزی با اشاره به اینکه هزینه کاسبان تحریم 15 درصد هزینه تجارت بین‌المللی و خارجی کشور بود، گفت: تسویه حساب در رابطه با مبادلات تجاری کشور از بازار سیاه پرهزینه و پرخطر به سمت نظام بانکی از دستاوردهای دولت یازدهم است.
کد مطلب: 26976
اطلاعات روز# ولی‌الله سیف پیش از ظهر امروز در ستاد اقتصاد مقاومتی در محل سالن پیامبر اعظم(ص) استانداری اظهار داشت: ظرفیت اقتصاد یک منطقه با قابلیت پیش‌بینی اقتصاد ارتباط مستقیم دارد.
 
وی بیان داشت: در سال‌های 91 و 92 و اوایل سال 93 شاهد نرخ‌های متفاوت ارز بودیم و نمی‌توانستیم بفهمیم چه خبر است و در این شرایط عده‌ای از سرمایه‌گذاران در لاک خود فرو می‌روند و عده‌ای هم به سمت کسب درآمدهای بادآورده حرکت می‌کنند که هیچ زایندگی و ارزش افزوده‌ای برای اقتصاد به وجود نمی‌آید.
 
رئیس بانک مرکزی ادامه داد: آرامش در اقتصاد کشور وجود دارد و فضا را برای فکر کردن به آینده کشور و استان باز کرده است.
 
سیف عنوان کرد: آرامش خوبی در استان کرمان وجود دارد و پروژه‌های مناسبی در دست اقدام است که از استاندار کرمان قدردانی می‌کنم.
 
* ایجاد آرامش اقتصادی یکی از بزرگترین دستاوردهای دولت یازدهم است!
 
وی یادآور شد: ایجاد آرامش اقتصادی یکی از بزرگترین دستاوردهای دولت یازدهم است و عظمت برجام و تلاش دولت در صحنه بین‌المللی نباید موجب فراموشی این دستاورد شود.
 
سیف اضافه کرد: دو برابر شدن حجم صادرات نفت، آغاز رشد اقتصادی و باز شدن ارتباطات بین‌المللی نظام بانکی کشور از دستاوردهای دولت یازدهم در بخش ایجاد آرامش اقتصادی بود.
 
وی تأکید کرد: تسویه حساب در رابطه با مبادلات تجاری کشور از بازار سیاه پرهزینه و پرخطر به سمت نظام بانکی از دیگر دستاوردهای دولت یازدهم در بحث ایجاد آرامش اقتصادی است در حالی که هزینه کاسبان تحریم 15 درصد هزینه تجارت بین‌المللی و خارجی کشور بود.
 
رئیس کل بانک مرکزی ابراز داشت: دستاورد ناشی از آرامش اقتصادی و تعادل و جلوگیری از نوسانات ارزهای خارجی در کشور ما آثار مثبت خود را داشته و فضا را برای حرکت در مسیر اقتصاد مقاومتی باز کرده است.
 
سیف اضافه کرد: نظام بانکی بعد از انقلاب اسلامی همواره مورد تقاضا بوده، اما از این ابزار توسعه و ساماندهی اقتصادی در گذشته به خوبی استفاده نشده است و انباشتی از مشکلات را نظام بانکی با خودش به همراه دارد.
 
وی از دارایی‌های منجمد غیرقابل استفاده به عنوان یکی از مشکلات نظام بانکی نام برد و متذکر شد: 45 درصد دارایی‌های نظام بانکی در انجام وظیفه اصلی این نظام غیرقابل استفاده است.
 
* طلب بانک‌ها از مردم حدود 13 تا 14 درصد است
 
سیف ابراز داشت: طلب بانک‌ها از مردم حدود 13 تا 14 درصد است که این رقم در ابتدای کار دولت یازدهم حدود 15 درصد بود.
 
 وی ادامه داد: اجرای طرح تحول بانکی حرکتی به سمت برگرداندن ظرفیت بانک‌ها به جایگاه خود و توانمندسازی است.
 
رئیس کل بانک مرکزی جمهوری اسلامی بیان داشت: حمایت و در مسیر قرار دادن تسهیلات نظام بانکی برای تحقق اهداف اقتصادی و اقتصاد مقاومتی و اصلاح نظام بانکی را در دستور کار داریم.
 
سیف بیان داشت: مشکلات نظام بانکی شامل مشکلات ترازنامه‌ای و مشکلات سوددهی و زیان‌دهی است.
 
وی ادامه داد: نظام بانکی طی سال گذشته 417 هزار میلیارد تومان تسهیلات اعطا کرده است که 50 درصد آن تسهیلات تمدید شده بود.
 
سیف با تأکید بر جلوگیری از هدررفت منابع آب عنوان کرد: بانک مرکزی در دولت یازدهم برای جلوگیری از هدررفتن تسهیلات بانکی در فعالیت‌های بدون بازده اقتصادی گام برمی‌دارد.
 
وی گفت: نظام بانکی باید در مسیر حمایت از ایده‌های جدید در استان کرمان حرکت و عمل کند و پیش‌بینی ما این است که 460 هزار میلیارد تومان تسهیلات نظام بانکی کشور در سال جاری باشد.
 
رئیس کل بانک مرکزی جمهوری اسلامی اضافه کرد: مقاوم کردن اقتصاد در برابر تکانه‌های خارج کشور از مهمترین اهداف اقتصاد مقاومتی است.
 
سیف بیان داشت: بخش مسکن پیشران اقتصاد کشور است و در سال جاری رشد مسکن آغاز شده است و افزایش 30 درصدی معاملات مسکن در تهران را شاهد هستیم.
 
وی ادامه داد: وابستگی بودجه به نفت بین 30 تا 35 درصد است و بخشی از منابع اصلی کشور از طریق صادرات کالای غیرنفتی تامین می‌شود.
مرجع : خبرگزاری فارس
کلمات کليدی: سیف/بانک مرکزی/بودجه نفت/فارس/گوگل/اطلاعات روز