شنبه ۱ آبان ۱۳۹۵ ساعت ۱۳:۵۵

ابوبکر بغدادی 59 فرمانده ارشد را اعدام کرد

Share/Save/Bookmark
برخی فرماندهان ارشد این گروه با طرح عقب‌نشینی از موصل به خارج از مرزهای عراق موافقت کرده بودند اما بغدادی این فرماندهان را اعدام کرد.
کد مطلب: 29431
اطلاعات روز# برخی فرماندهان ارشد این گروه با طرح عقب‌نشینی از موصل به خارج از مرزهای عراق موافقت کرده بودند اما بغدادی این فرماندهان را اعدام کرد.

 یک منبع سیاسی عراقی فاش کرد، ابوبکر بغدادی ۵۹ تن از مهمترین سرکرده‌های داعش را به دلیل مذاکره برای عقب‌نشینی از موصل در قبال "خروج امن" از مرزهای عراق اعدام کرد.
 
این منبع عالیرتبه به روزنامه فرامنطقه‌ای الشرق الاوسط گفت: ابوبکر بغدادی، رهبر داعش هم‌اکنون در موصل است تا روحیه نیروهای خود را بالا برده و فرماندهی عملیات را برعهده بگیرد.
 
برخی فرماندهان ارشد این گروه با طرح عقب‌نشینی از موصل به خارج از مرزهای عراق موافقت کرده بودند اما بغدادی این فرماندهان را اعدام کرد. این مساله نشان دهنده عمیق بودن میزان اختلافات میان داعشی‌ها است و رهبران سیاسی و نظامی عراقی باید از این فرصت برای اداره هرچه بهتر جنگ استفاده کنند.
 
این منبع اعلام کرد که مذاکره برای عقب‌نشینی داعشی‌ها در مقابل خروج امن با میانجیگری طرف سومی صورت گرفته است. این منبع نام طرف سوم را ذکر نکرد.
 
منبع مذکور تأکید کرد: طرح بغدادی برای ورود به جنگ سرنوشت‌ساز در موصل دارای ابعاد مختلفی است از جمله عقب‌نشینی نیروهایش به ویژه نیروهای عربی این گروه به داخل شهر موصل چرا که وی بر آن‌ها برای ورود به جنگ حساب باز می‌کند.
 
تانجو بیلتش، سخنگوی وزارت خارجه ترکیه در جواب این سؤال که آیا منظور از طرف سوم ترکیه بوده یا خیر گفت که وزارت خارجه ترکیه معمولا به مسائلی که دارای ویژگی عملیاتی هستند، واکنشی نشان نمی‌دهد. اما منابع دیپلماتیک ترکیه‌ای میانجیگری این کشور برای مذاکره با داعش را تکذیب کردند.
 
این منابع اعلام کردند که ترکیه هیچ تماس و ارتباطی با گروه‌های تروریستی ندارد.
 
منبع عراقی مذکور اعلام کرد: جنگ موصل و انتخابات آمریکا به تأخیر در تغییرات سیاسی مهمی منجر شد که از جمله آن‌ها نقشه راه سیاسی جدیدی است که بعد از انتخابات ریاست‌جمهوری آمریکا به وضوح نشانه‌های آن دیده خواهد شد. همچنین امکان تغییر حیدر العبادی، نخست وزیر عراق نیز وجود دارد.
 
این منبع درباره چگونگی امکان تغییر العبادی گفت: این مساله صرفا سیاسی است و هیچ ارتباطی با مسائل نظامی ندارد.
 
اما عزت الشابندر، یکی از سیاستمداران عراقی گفت: این دیدگاه در چارچوب ائتلاف‌های جدیدی است که به زودی براساس آن نقشه راه جدیدی نیز ایجاد خواهد شد.
مرجع : ایسنا
کلمات کليدی: ابوبکر البغدادی/فرمانده/داعش/اعدام/ایسنا/گوگل/اطلاعات روز