چهارشنبه ۵ آبان ۱۳۹۵ ساعت ۱۲:۰۹

هاشمی‌رفسنجانی با رأی مردم مسئولیت گرفت و با رأی مردم پایین آمد

Share/Save/Bookmark
جواد لاریجانی گفت: یکی از نمونه‌های دموکراسی در هر کشور پایین آمدن از پله‌های قدرت به خواست مردم است.مثلا آقای هاشمی رفسنجانی شخصیت معروفی است که در دوره‌ای با رأی مردم مسئولیت گرفت و در دوره دیگری به وی رأی ندادند و از پله‌های قدرت پایین آمد.
کد مطلب: 29784
اطلاعات روز# محمدجواد لاریجانی در پنجمین نشست مشترک پلیس بین‌الملل ناجا با قضات با اشاره به اثرگذاری انقلاب اسلامی در دو بخش داخلی و خارجی اظهار داشت: بعد از 37 سال از گذشت پیروزی انقلاب اسلامی، دنیا از اینکه جمهوری اسلامی تبدیل به یک کشور قدرتمند در منطقه شده است متعجب است و غرب صهیونیست معتقد است ظهور ایران منافع آنها را به شدت به خطر انداخته و از این رو به چشم یک قول به ما نگاه می‌کند و در جبهه‌های مختلف به دنبال مهار این قول برآمدند.
 
* دموکراسی ترکیه چیزی شبیه شوخی است/ خاتمی با دموکراسی در مسند قدرت ماند
 
وی با بیان اینکه کشورهای مستکبر غربی در جبهه‌های مختلف هسته‌ای، دفاعی و حقوق بشر به دنبال منزوی کردن ایران هستند، گفت: یکی از دستاوردهای بزرگ جمهوری اسلامی، نظام مدنی متمدن در کشور ماست که در کشورهای منطقه بی‌نظیر بوده و حتی دموکراسی ترکیه به عنوان یک کشور پیشرفته در منطقه، در مقابل نظام مدنی ایران چیزی شبیه شوخی است.
 
دبیر ستاد حقوق بشر با اشاره به برخی نمونه‌های موجود در نظام مدنی کشورمان گفت: زمانی که اربکان در کشور ترکیه به قدرت رسید همزمان با ریاست جمهوری رئیس دولت اصلاحات بود. این در حالی است که دو سال بعد اربکان با حضور تانک‌ها در خیابان سرنگون شد ولی رئیس دولت اصلاحات دو دوره پشت سر هم در مسند ریاست جمهوری ماند که این موضوع نشانه دموکراسی بالا در کشور ماست که البته من مخالف سیاسی ایشان نیز بودم ولی علی‌رغم مخالفت‌های سیاسی موجود با رأی مردم در قدرت ماند.
 
لاریجانی اضافه کرد: در طرف دیگر نیز یکی از نمونه‌های دموکراسی و نظام مدنی در هر کشوری پایین آمدن از پله‌های قدرت به دنبال خواست مردم است و در ایران نیز نمونه آن را دیدیم. به عنوان مثال آقای هاشمی رفسنجانی شخصیت معروفی در نظام ما است که در دوره‌ای با رأی مردم مسئولیت گرفت ولی همین مردم در دوره دیگری به وی رای ندادند و از پله‌های قدرت پایین آمد.
 
وی با بیان اینکه دموکراسی در کشور ترکیه به مو بند است، گفت: علی‌رغم اختلافات سیاسی در کشور ما، نظام دموکراسی و مدنی در کشورمان بسیار قدرتمند است و امروز می‌بینیم یک جوان مصری و تونسی به خود می‌گوید من چه چیزی از یک جوان ایرانی کمتر دارم و در ذهن خود خواستار نظام مدنی موجود در ایران است لذا کشورهای غرب صهیونیست برای انداختن ایران از چشم مردم منطقه یک سطل رنگ سیاه تحت عنوان حقوق بشر بر چهره ایران می‌پاشند تا ایران را از چشم مردم منطقه بیاندازند.
 
* از نظر اروپایی‌ها، منافقین تروریست‌ حامی حقوق بشر هستند/ حفظ جان، مال و ناموس بهاییان در چارچوب قوانین کشور برعهده ما است
 
دبیر ستاد حقوق بشر با بیان اینکه ایران کشوری منزوی نیست افزود: کشورهای غرب صهیونیست اتهامات متعددی در حوزه حقوق بشر به ایران وارد می‌کنند؛ یک بخشی از این اتهامات مربوط به اسلام است و آنها خواستار این هستند که احکام اسلام از قوانین کشورمان حذف شود. یک بخش دیگر مربوط به نحوه عمل دستگاه قضایی است که عمده اتهامات آنها زمانی شکل می‌گیرد که دستگاه قضایی یا امنیتی کشور پا روی دم یک آدم خاص مورد علاقه آنها بگذارند. آنجا که جیغ بنفششان از هزار گوشه غرب بلند می‌شود که چرا مدافعان حقوق بشر را در ایران تحت فشار می‌گذارید، این در حالی است که منظور آنها از مدافعان حقوق بشر منافقینی هستند که بیش از 17 هزار ترور در ایران انجام داده‌اند و امروز مدافع حقوق بشر شده و همین تشکیلات اروپایی در کشورهایشان برای آنها فرش قرمز پهن می‌کنند.
 
لاریجانی اضافه کرد: در مورد فرقه بهاییت که رئیس جمهور آمریکا هر ساله 3 بار به عنوان فریضه واجب از آنها تقدیر می‌کند، ادعای حقوق بشر می‌کنند در صورتی که شهروندان بهایی که در چارچوب قوانین ما زندگی و آن را رعایت می‌کنند و عموما نیز افراد ثروتمندی بوده و برای خود مدرسه می‌روند و تحصیل می‌کنند حفظ جان و مال و ناموسشان بر عهده ماست ولی اگر بخواهند از حیفا دستور بگیرند نیروهای امنیتی ما هوشیار هستند و قطعا با آنها برخورد خواهند کرد.
 
وی با اشاره به تناقضات کشورهای غربی در عمل به حقوق بشر گفت: چطور برای تامین آمریکا بازجویی‌های غیرمعارف، شکنجه بدون مدرک زندانیان آزاد شناخته می‌شود ولی امنیت کشورهای دیگر اهمیت ندارد.
 
* برخی‌ها پس از برجام تصور کردند ایران در مقابل آنها زانو زده/ انتقاد لاریجانی از خوانش‌های غلط پس از برجام
 
دبیر ستاد حقوق بشر با بیان اینکه از نظر انقلاب اسلامی غرب یک تجربه باطل است و سکولاریست یعنی دنیای بدون حساب و کتاب، به برخی‌ استنباط‌ها و خوانش‌های اروپایی‌ها پس از برجام انتقاد کرد و افزود: یکی از استنباط‌ها و خوانش‌های بعد از برجام که از سوی غربی‌ها انجام شد، آن بود که ایران پس از برجام صلابت خودش را در برابر زیاده‌خواهی‌های غرب کنار گذاشته و در برابر اروپا زانو زده است در حالی که این خوانش کاملا غلط بوده و حتی در مسئله هسته‌ای نیز درست نیست.
 
لاریجانی ادامه داد: کشورهای غربی به دنبال کوتاه آمدن ایران در موضوعاتی نظامی، حمایت از حزب‌الله لبنان و موضوعات داخلی کشورمان هستند و از این رو بود که مقام معظم رهبری تاکید داشتند که مذاکره‌کنندگان در مذاکرات هسته‌ای تنها بر موضوع هسته‌ای تمذکر داشته باشند، متاسفانه برخی از نیروهای ما در این مورد ضعف داشتند.
 
* هیچ مذاکره‌ حقوق بشری با اروپا براساس مبانی اعلام شده آنها نخواهیم داشت
 
وی در ادامه با انتقاد از بیانیه پارلمان اتحادیه اروپا در خصوص ایران گفت: متاسفانه ما در این بیانیه نیز شاهد خوانش غلط اتحادیه اروپا از اتفاقات پس از برجام هستیم و در بند اول این بیانیه که موضوع استراتژی تعامل غربی‌ها با ایران ذکر شده آنها عنوان کردند، که پس از مسائل هسته‌ای و تحولات سیاسی در ایران، چشم‌انداز تغییر در جمهوری اسلامی ایران به وجود آمده است، البته ما تغییر خواهیم کرد ولی قطعا تغییرات و تحولاتمان در جهت مقاصد آنها نخواهد بود.
 
دبیر ستاد حقوق بشر با اشاره به مواضع اتحادیه اروپا در قبال حقوق بشر ایران نیز گفت: متاسفانه مواضع آنها در قبال حقوق بشر ایران کاملا خودمحورانه، منافقانه و تهدیدی است و ستاد حقوق بشر کشورمان مذاکره حقوق بشری با اروپا براساس مبانی اعلام شده آنها انجام نخواهد داد.
 
لاریجانی تاکید کرد: ما در مذاکره‌ای که چارچوب آن تهدیدی است وارد نخواهیم شد و پیش از ورود به این مذاکره قطعا چارچوب‌های خودمان را مشخص کرده و براساس آنها وارد مذاکره می‌شویم.
 
وی رفع یکجانبه‌گرایی و تحمیل به رسمیت شناختن تفاوت‌های فکری و حذف رویکرد منافقانه از مبانی حقوق بشر را 3 مولفه موردنظر جمهوری اسلامی ایران برای شرکت در این مذاکرات دانست و  افزود: حضرات می‌گویند در ایران دموکراسی نیست در حالی که دوستان آنها در عربستان و بحرین هیچ جزیی از حقوق بشر را رعایت نمی‌کنند و آنها نیز در برابر دوستان‌شان کلامی سخن نمی‌گویند و به قول معروف حقوق بشر از نگاه آنها تا زمانی خوب است که پای پول در میان نباشد.
 
دبیر ستاد حقوق بشر در پاسخ به برخی اظهارنظرها در خصوص حضور چند نماینده از قوه قضاییه و حقوق بشر ایران در مذاکرات آینده بروکسل خاطرنشان کرد: اینکه گفته می‌شود در مذاکرات جامع آینده دولت در بروکسل نمایندگانی از قوه قضاییه شرکت می‌کنند به هیچ صحیح نیست و هنوز تصمیمی در این خصوص اتخاذ نشده است.
 
لاریجانی در پایان گفت: ما به دنبال کرامت انسانی هستیم که هبه بزرگ الهی است و حقوق بشر میدان مانور جمهوری اسلامی است و غرب به دنبال حراس خود از حضور ایران در این میدان نمی‌خواهد ما در این زمینه فعال باشیم.
مرجع : تسنیم
کلمات کليدی: لاریجانی/رفسنجانی/رأی/تسنیم/گوگل/اطلاعات روز