چهارشنبه ۱۲ آبان ۱۳۹۵ ساعت ۰۹:۴۹

روایت جلیلی از پشت پرده مذاکرات هسته‌ای

Share/Save/Bookmark
آمریکا با اینکه گفته بود تا ایران کارهایی را انجام ندهد پای میز مذاکرات نمی‌نشیند اما سال ۸۷ سراسیمه پای میز مذاکره نشست.
کد مطلب: 30279
اطلاعات روز# نماینده مقام معظم رهبری در شورای امنیت ملی با ‌بیان اینکه مذا‌کرات هسته‌ای‌ از سال ۸۷ شروع شد، گفت:‌ آمریکا با اینکه گفته بود تا ایران کارهایی را انجام ندهد پای میز مذاکرات نمی‌نشیند اما سال ۸۷ سراسیمه پای میز مذاکره نشست.
 
سعید جلیلی شب گذشته در بخش پایانی همایش "زنده باد مرگ بر آمریکا، تهدیدزدایی یا تنش‌زدایی؟" که در تالار فجر دانشگاه شیراز برگزار شد به پرسش‌های دانشجویان پاسخ گفت.
 
وی در پاسخ به سئوال یکی از دانشجویان که چرا کتابی از خاطرات پشت پرده مذاکرات منتشر نمی‌کنید و اینکه شما علاوه بر گفتاردرمانی مانند سایر دیپلمات‌ها چه کاری انجام دادید؟ اظهار داشت: کسانی که در عرصه نظام تجاربی به دست می‌آورند متعلق به خودشان نیست و باید در اختیار مردم قرار بگیرد.
 
وی افزود: در این صورت هم اشتباهات برطرف می‌شود و هم نکات در اختیار دیگران قرار می‌گیرد ضمن اینکه باید گفت گفت‌وگو جای دیکته نوشتن نیست، در مورد گفت‌وگوهای آلماتی آنها پیشنهاد دادند ما این کار را می‌کنیم و شما آن کار را، این گفت‌وگو نیست این دیکته نوشتن نیست در یک گفت‌وگو هر دو طرف باید حرف بزنند.
 
عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام با اشاره به اینکه گفت‌وگوها از سال 87 بود نه سال 92 خاطرنشان کرد: ما 6 کشور را به پای میز مذاکره کشاندیم، آمریکا با اینکه گفته بود تا ایران کارهایی را انجام ندهد پای میز مذاکرات نمی‌نشیند اما سال 87 سراسیمه پای میز مذاکره نشست و با اینکه گفته بودند غنی‌سازی 3 درصد انجام شود اما ما آن را به 20 درصد تبدیل کردیم.
 
نماینده مقام معظم رهبری در شورای امنیت ملی با بیان اینکه این افتخار مردم است که اجازه نمی‌دهند کلوپ‌های قدرت و ثروت آرای مردم را وتو کنند تصریح کرد: این منحصر به سال 92 نیست و سال 88 هم همین اتفاق افتاد، سال 88 می‌خواستند آرای ملت را وتو کنند چون رای نیاوردند.
 
وی افزود: در این چارچوب اگر کسی رفتار خلافی انجام داد قابل پذیرش نیست و این از طرف مردم هم قابل پذیرش نیست، در قضیه کهریزک ما شاهد این هستیم که نظام ایستاده تا عدالت اجرا شود.
 
عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام عنوان کرد: اگر گفته می‌شود امنیت منظور این است که باید بر اساس معیارهای الهی باشد و هر جا خلاف عدالت باشد چه از سوی مردم و چه دولت باید برخورد شود.
 
جلیلی بیان کرد: اینکه شما می‌گویید ما دشمن‌سازی می‌کنیم ما باید شواهد را ببینیم و اعتراف آمریکا و اظهارات او را ببینم، اینکه می‌گویید نباید توهم داشته باشیم اینکه 4 استان یک کشور اشغال شود و فقط قطعنامه داده شود که خشونت نباشد اما بدترین سلاح‌ها را در اختیار طرف مقابل قرار می‌دهد و عملا می‌گوید ما تحریم‌های فلج‌کننده استفاده می‌کنیم آیا این دشمن یک توهم است.
 
نماینده رهبر معظم انقلاب در شورای امنیت ملی با اشاره به اینکه در همین یک سال گذشته تاکنون 73 پیشنهاد تحریم به کنگره آمریکا رفته است اظهار داشت: این خلاف صریح برجام است و رییس جمور آن را امضا کرده است، بدترین حالت برای یک ملت این است که عده‌ای در دشمنی دشمنان تردید ایجاد کنند.
 
وی افزود: اگر می‌خواهیم آینده‌ای درخشان و با موفقیت داشته باشیم باید جوان ما نگاهی روشن نسبت به آینده داشته باشد و جوانی که در سال‌های دفاع مقدس حماسه آفریده آیا نمی‌تواند در اقتصاد این کار را انجام دهد اما نباید مباحث را به حاشیه برد.
 
به گفته این عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام، امروز ایران اسلامی فرصت‌ها و ظرفیت‌های ارزشمندی هم به لحاظ نیروی انسانی و هم منابع دارد که با عزم همگانی می‌توان به آن دست پیدا کرد.
 
جلیلی در پاسخ به این پرسش که جناح‌بندی‌های سیاسی درون حاکمیتی است که می‌توان در مذاکرات‌ها از آنها استفاده کرد، چرا جناح‌های شکل گرفته در کشور ما در راستای هم نیستند؟ گفت: وقتی صحبت از اندیشه و رفتار سیاسی می‌کنیم با رفتارهای قبیله‌ای فرق دارد.
 
نماینده مقام معظم رهبری در شورای امنیت ملی با اشاره به اینکه در رفتار سیاسی یک دولتمرد سیاسی می‌داند باید یک نگاه مشخص داشته باشد، اندیشه سیاسی مولفه‌هایی دارد که اگر در یکی از این مولفه‌ها دیدگاه تفاوت دارد نمی‌توان گفت از آن جناح است.
 
وی با بیان اینکه بر اساس اندیشه سیاسی هست که در مسائل ورود می‌کنیم خاطرنشان کرد: دیدگاه یکی است اما گاهی از زوایای مختلف به آن پرداخته می‌شود و اگر نگاه و رفتار متفاوت باشد یک رفتار سیاسی کاریکاتوری است و یک رفتار سیاسی منسجم نیست.
 
عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام با بیان اینکه باید بین رفتار و دیدگاه یک دیپلمات تناسب وجود داشته باشد تاکید کرد: همانطور که امام حسین (ع) نیز فرمودند دانستن چارچوب‌ها و دیدگاه همگانی داشتن ضروری است و اگر به چارچوب‌ها عمل شود نتیجه دلخواه حاصل خواهد شد.
 
جلیلی در پاسخ به این پرسش مبنی بر اینکه آیا تئوری برد ـ برد می‌تواند حقوق یک ملت را به دست آورد؟ حقوق‌های نجومی و اشرافی‌گری با توجه به 6 آبان روز مبارزه با مفاسد اقتصادی به کجا رسیده است؟ سیر شورای نظارت بر برجام به کجا رسید؟ گفت: گاهی بحث حق یک ملت است و درآن بحثی نیست، چون حق یک ملت است.
 
نماینده رهبر معظم انقلاب در شورای امنیت ملی تصریح کرد: وقتی بحث حق و حقوق حاکمیت یک ملت است باید حاکمیت از آن دفاع کند و در موضوع هسته‌ای دفاع از آن را دفاع از حقوق یک ملت می‌دانستیم.
 
وی با بیان اینکه اگر یک نفر فکر کرد با فشار می‌تواند یک حق را از یک ملت بگیرد در مورد سایر حق‌های آن ملت نیز همینطور رفتار می‌کند تصریح کرد: مانند بحث هسته‌ای که پس از آن دشمن بحث مسائل دفاعی را دشمن پیش کشید، باید به این نکته توجه کرد که حقوق یک ملت قابل معامله نیست و باید از آن با بهترین نحو دفاع کرد.
 
عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام با اشاره به اینکه در دنیای امروز در نگاه ابتدایی بسیاری از کشورها درگیر این بحران هستند که دولتی در آن مستقر نیست بیان کرد: بی‌ثباتی برخی کشورها به همین دلیل است.
 
جلیلی به موضوع FITF و این بحران که در بسیاری از کشورها وجود دارد اشاره کرد و افزود: این بحران و پولشویی در کشورهایی که در آنجا نظام مالی صحیح وجود ندارد صورت می‌گیرد.
 
نماینده مقام معظم رهبری در شورای امنیت ملی با اشاره به اینکه دشمنان انقلاب و ایران اسلامی اقدام به برخی تقسیم‌بندی‌ها کردند و از نظر آنها کره شمالی و ایران در لیست سیاه قرار دارد عنوان کرد: در حالی که این همه کشور دچار مشکل هستند آیا این دشمنی و زیر سوال بردن حق یک ملت نیست؟
 
وی با تاکید بر اینکه نباید به بهانه‌ تهدیدزدایی منابع قدرت یک ملت تضعیف شود اظهار داشت: بر اساس این برجام می‌گوید 178 نفر از اشخاص حقوقی و حقیقی باید در لیست تحریم بماند که سپاه، دانشگاه صنعتی شریف و صدا وسیما در این لیست قرار دارد.
 
عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام با بیان اینکه باید دقت لازم نسبت به مفاد برجام هم در آحاد ملت وجود داشته باشد، افزود: به عنوان مثال بند 37 برجام که می‌گوید که یکی از طرفین به رفتار طرف مقابل اعتراض داشت باید ظرف 60 روز از این اعتراض شورای امنیت ملل قطعنامه‌ای گذارد که آیا این تحریم ادامه پیدا بکند یا نه؟ این یعنی حق اعتراض هم نداری.
 
جلیلی بر لزوم اینکه در کشور باید یک هوشمندی فراتر از باندبازی‌های سیاسی وجود داشته باشد تاکید کرد و گفت: مصوبه مجلس و فرمایش حضرت آقا برای این است که این باور در افکار عمومی ملت ما نهادینه شود که باید بداند دشمن چه سوءاستفاده‌ای از این روزنه‌ها می‌تواند بکند و دشمن بداند اگر خطایی کند در برابر ملتی یکپارچه قرار می‌گیرد.
 
نماینده مقام معظم رهبری در شورای امنیت ملی بیان کرد: در مورد مفاسد اقتصادی باید با اتکا بر امر به معروف و نهی از منکری که امام حسین (ع) گفتند به این مسئله پرداخت.
مرجع : تسنیم
کلمات کليدی: سعید جلیلی/مذاکرات هسته ای/تسنیم/گوگل/اطلاعات روز