پنجشنبه ۱۱ آذر ۱۳۹۵ ساعت ۰۵:۳۲
اطلاعات روز#

شکست دیپلماسی لبخند حتی در دریافت پیام تسلیت/هیچ کس برای ابراز همدردی مقابل سفارت ایران شمع روشن نکرد!

Share/Save/Bookmark
علاوه بر این موارد، دولت فرانسه در مقابل حادثه تروریستی کشتار مردم ایران در حله عراق و همچنین کشته شدن هموطنان آذری در قطار مرگ، هیچ واکنش و ابراز همدردی از خود نشان نداده است!
کد مطلب: 31926
 
به گزارش اختصاصی اطلاعات روز#کلید دیپلماسی دولت یازدهم که با چرخشی عجیب؛ برجام را بصورت معمای اصلی دولت اعتدال در آورد؛ و ژنرال های اتوکشیده در قیاسی باطل با سرداران جنگ، خود را فاتح خرمشهرهای دیپلماسی قلمداد کردند فارغ از اینکه در یک اشتباه استراتژیک یادشان رفت در این کارزار پر آشوب و کشتار، رفتارهای دولت بویژه در موضع گیری های بین المللی آنقدر دچار دگردیسی های نابخردانه شد که رییس جمهور حقوقدان نه تنها پیام‌های نامناسبی را به متحدان اصلی و سنتی جمهوری اسلامی در منطقه و مستضعفان جهان مخابره کرد؛ بلکه موجب ناامیدی انقلابیون و همچنین ایجاد وقفه هایی بلندمدت در صدور انقلاب اسلامی خواهد شد!

اولین و مهمترین هدفی را که دیپلماسی می کند حفظ اقتدار و عزتمندی کشوراست لذا هر گونه رفتار  سیاستمداران مستقیما مورد رصد و توجه جامعه جهانی خواهد بود.

درنوشته پیش رو بابررسی دو فاجعه انسانی و واکنش دولت یازدهم و تاثیر بر واکنش مردم برآن هستیم ضمن تاکید به ضرورت و اهمیت حفظ اقتدار و عزت ملی؛ اشاره ای داشته باشیم به این موضوع همانطور که رفتار رئیس دولت نهم و دهم برای ارسال و نوشتن نامه به سران کشورهای دیگر بعد از پایان دوران مسئولیت از نظر منتقدین تلخ است، ابلاغ هر پیامی بدون در نظر گرفتن حرمت کشورمان می تواند یک رفتار غیر حرفه ای و تلخ باشد.


همانطور که می دانیم؛ در جریان دیدار دوستانه تیم‌های ملی فوتبال فرانسه و آلمان در پاریس که به برتری 2 بر صفر شاگردان دیدیه دشان انجامید، چند انفجار به فواصل زمانی مشخص در نزدیکی ورزشگاه استاده فرانس، محل برگزاری این بازی، فرانسه را به سکوت برد. خبرگزاری فرانسه در این خصوص گزارش داد که دراین حملات حداقل 120 نفر کشته شده‌اند و از این حادثه به عنوان وحشتناک‌ترین حمله پس از جنگ جهانی دوم در این کشور یاد کرد.

درهمین رابطه حسن روحانی در پیامی به اولاند رییس جمهور فرانسه اعلام کرد که "اینجانب به نام ملت بزرگ ایران که خود یکی از قربانیان پدیده شوم تروریسم بوده است؛ این جنایات ضد بشری را شدیدا محکوم و به ملت سوگوار و دولت فرانسه تسلیت می گویم. بی تردید مهمترین پیام جهان در چنین حوادثی، عزم و اراده جدی تر برای مبارزه همه جانبه علیه گروههای تروریستی است."

محمد جواد ظریف و اسحاق جهانگیری معاون اول دولت نیز در پیامی به نخست‌وزیر فرانسه مانوئل والس وقوع حادثه تروریستی در این کشور را به او تسلیت گفتند.

اولا این پیام های متعدد در حالی از سوی عالی ترین مقامات کشورمان در محکومیت حادثه پاریس ابلاغ شدند که دو روز قبل از این اتفاق، حادثه ای مشابه در بیروت اتفاق افتاد و دکتر روحانی و دولت فرانسه در مقابل آن سکوت کرده بودند مضاف اینکه علیرغم لبخند های پی در پی دیپلماسی ظریف، فرانسوا اولاند رئیس جمهور فرانسه هیچگاه شهادت چند صد زائر ایرانی در فاجعه منا را به ملت و دولت ایران تسلیت نگفت!

علاوه بر این موارد، دولت فرانسه در مقابل حادثه تروریستی کشتار مردم ایران در حله عراق و همچنین کشته شدن هموطنان آذری در قطار مرگ، هیچ واکنش و ابراز همدردی از خود نشان نداده است!

البته بازخوانی مختصر رفتارهای تاریخی فرانسه از تامین مالی و معنوی منافقین تا حمایت از صدام حسین در جنگ 8 ساله و مواضع اخیردر مذاکرات هسته ای موسوم به برجام نشان می دهد این دولت هرگز نخواهد توانست رابطه ای دوستانه با جمهوری اسلامی بر قرار کند

نکته تلخ دیگر رفتار حامیان دولت بنفش به حادثه پاریس بود؛ پس از وقوع حوادث تروریستی اخیر در فرانسه، گروهی از به اصطلاح روشنفکران مقابل سفارت فرانسه در ایران تجمع کردند و ضمن روشن کردن شمع و قرار دادن دسته گل و پلاکاردهایی برای تسلیت و همدردی، در مقابل لنز دوربین‌ها به شیون و زاری پرداختند که در نوع خود، واکنشی منحصر به فرد محسوب می‌شود.

در مجموع می‌توان رویکرد اصلی نقد چنین فضایی را در برخورد گزینشی با مصائب ملل و انگیزه اشخاص از چنین تجمعاتی را مورد توجه و بررسی قرار داد که پاشنه آشیل اصلی چنین حرکت‌هایی است؛ بدون شک مردم انساندوست کشورمان از اتفاقاتی که منجر به کشتار انسانی و فاجعه تروریستی در جهان می گردد ناراحت خواهند شد و ابراز همدردی می کنند اما این مهرورزی اگر دارای بار انگیزشی سیاسی برای جناح و گروه های خاص داشته باشد نه تنها شایسته نیست بلکه خوراک تمسخر دشمنان نیز می باشد.

اقتدار هر ملتی در واکنش عادلانه و مطلوب دولتمردان آن کشور نمود پیدا می کند.از سویی دیگر، در سال‌های اخیر، اتفاقاتی نظیر آنچه در پاریس رخ داد، در سایر کشورها رخ داده و مردم عراق، لبنان، سوریه، ترکیه و بسیاری دیگر از کشورهای منطقه مورد حملات بسیار وسیع‌تر و وحشیانه‌تر از آنچه در پاریس قرار گرفتند .با وجود این، هیچ‌گاه چنین همدردی از سوی دولتمردان و حامیانشان مشمول حال مردمان همسایه نشد.

البته شاید برخی بگویند که حوادث مشابه در کشورهای فوق الاشاره به واسطه تکرار عادی‌سازی شده و به همین دلیل واکنش مشابهی در پی نداشته و اگر اتفاق منحصر به فرد این چنینی در یک کشور آرام رخ دهد، چنین واکنشی خواهد داشت. متاسفانه هر روز در کشورهای یمن،فلسطین، لبنان، عراق،سوریه، افغانستان،پاکستان به تعداد کشته شدگان حادثه پاریس و بلکه بیشتر، کشته و زخمی از زن و کودک پیر و جوان روی زمین می افتد، شهدایی که بخش عمده شان برای مقابله با تفکرات افراطیون و شیطنت های امریکایی رقم می خورد. اما گویی این کشته شدگان برای این جمع روشنفکران هم طراز کشتگان فرانسه نیستند؛ و خبری از شمع روشن کردن ها هست......
 
کلمات کليدی: شکست/ دیپلماسی/ لبخند/پیام/ تسلیت/سفارت /ایران /شمع/اطلاعات روز
 


فیلم/ حضور داعش در پردیس سینمای کوروش!  

چندتن از عوامل فیلم سینمایی به وقت شام به کارگردانی ابراهیم حاتمی کیا روز گذشته با گریم اعضای گروه تروریستی داعش در ...

 
تصاویر/ مترو سواری رییس جمهور در مشهد
خطوط قطار شهری مشهد با حضور رییس جمهور افتتاح شد.
تصاویر/ صعود نساجی مازندران به لیگ برتر
تیم فوتبال نساجی موفق شد با برتری ۶ بر صفر برابر راه آهن به لیگ برتر صعود کند. در جدال خونه به خونه و نساجی، این ...
تصاویر/ دیدار روحانی با اعضای تیم ملی والیبال نشسته
اعضای تیم ملی والیبال نشسته ایران پس از قهرمانی در رقابت های جهانی تبریز با حجت‌الاسلام حسن روحانی رئیس جمهوری ...
اولین تصاویر از محل شهادت ۷ ایرانی در فرودگاه «تی۴»
تصاویر اولیه از محل حمله موشکی روز گذشته به فرودگاه تی۴ که منجر به شهادت ۷ نفر از شهروندان کشورمان شد، منتشر شد....
دهان مردم را نبستند،خرد کرده اند/هر کس غیر از آقا وحید حرف مردم را میزد لهش می کردند!
باید از او پرسید سردار وحید در کرمانشاه چه میزان ی تدبیری و بی کفایتی از دولتمردان دیده است که حاضر می شود خود ...
صوت/ آخرین وصیت شهید حججی به همسرش  
آخرین وصیت‌های شهید مدافع حرم محسن حججی در سوریه به همسرش و علی کوچولو پسر نازنینش را می‌شنوید.
صوت/ بیانات رهبر انقلاب درباره انتخابات 96  
بیانات امروز رهبر معظم انقلاب درباره انتخابات 96 منتشر شد.
صوت/ مداحی محمود کریمی محرم 95  
فایلهای صوتی شب اول محرم الحرام سال1438 هیئت رایة العباس چیذر بانوای حاج محمو د کریمی اماده دریافت است.
تیم ملی والیبال نشسته ایران قهرمان پارالمپیک شد
تیم ملی والیبال نشسته ایران با پیروزی مقابل بوسنی قهرمان رقابت های پارالمپیک ریو شد.