يکشنبه ۱۹ دی ۱۳۹۵ ساعت ۰۸:۱۶
اطلاعات روز#

قالیباف "رجل" سیاسی نیست/دام وصولگرایان برای اصولگرایان!

Share/Save/Bookmark
انتخابات 96 زمانیست که قالیباف باید جای خود را در سپهر سیاست پیدا کند و از اصولگرایی دو آتشه بودن، به سمت جایگاهی برود که متعلق به همان است. چنانکه قالیباف در سابقه عملکرد خود نشان داده که اهل باج دادن نیست و گرچه علاقه دارد ریاست جمهوری را تجربه کند،‌اما حاضر نیست هر هزینه ای را برای آن بپردازد و شاید همین دلیل جدایی یارانش از او بوده است.
کد مطلب: 34048
 
به گزارش اطلاعات روز#محمد ابراهیم بهرامی نوشت:یک سال تا انتخابات ریاست‌جمهوری سال 96 باقی مانده و احزاب و جریان‌ها برای مطرح کردن خود در میان مردم و حضور پررنگ در عرصه انتخابات 96 به تکاپو افتاده اند.

پس از انتخابات مجلس دهم و شکست اصولگرایان و همچنین حضور پرقدرت طیف نزدیک به دولت یازدهم در شورای اسلامی شهر تهران،‌ امید اصولگرایان به انتخابات سال آینده معطوف شده است. در حالیکه از هم اکنون هر دو طیف اصلاح طلب و اصولگرا با بهره گیری از فضای رسانه ای که در اختیار دارند، به دنبال تخریب رقیب هستند در این میان موضوع یک دوره ای بودن حسن روحانی نیز بازار داغی دارد. 

در این شرایط اما مطرح شدن چهره های سیاسی مختلف به منظور حضور در انتخابات سال آینده آغاز شده است و نام هایی همچون روحانی، جلیلی، قالیباف، احمدی‌نژاد و سید ابراهیم رئیسی از جمله این چهره ها هستند که بیش از سایر سیاستمداران مورد توجه افکار عمومی قرار گرفته اند و از  این افراد به عنوان نامزدهای احتمالی انتخابات 96 یاد می‌شود.

حسن روحانی با وجود عدم موفقیت در تحقق وعده های خود و در مواجهه با بازی های سیاسی که او را دوره کرده اند، وضعیت نامشخصی نسبت به دیگر نامزدهای احتمالی دارد، سعید جلیلی مذاکره کننده دولت سابق نیز،‌ یقینا به همان دو سه میلیون رای ثابت خود اتکا خواهد کرد.

محمود احمدی نژاد که تلاش هایی برای حضور دوباره در پاستور انجام داد،‌ از سوی رهبر معظم انقلاب متوقف شد و احتمال حضورش در عرصه انتخاباتنزدیک به صفر است در این میان محمدباقر قالیباف که در دوره قبل با کم لطفی اصولگرایان از گردونه رقابت جاماند،‌ این بار نیز به عنوان رقیب اصلی انتخابات مطرح است. 

 قالیباف که از دور تخریب های در آستانه انتخابات بی نصیب نمانده است، این روزها حتی به ساختن ترافیک مصنوعی نیز محکوم می شود. لذا به نظر می رسد در انتخابات 96 به منظور مواجهه با امپراطوری رسانه های بازی گردان اصلی جبهه رقیب یعنی هاشمی رفسنجانی نیاز به سناریویی قوی و قطعا با تم سیاسی دارد. آنچه که در انتخابات دور قبل به عنوان پاشنه آشیل او مطرح بود. 

چه اینکه شهردار پایتخت در عرصه عمل،‌ توانمندی خود را به اثبات رسانده و پایتخت ایران را در سطح برترین پایتخت های جهانی به شهرت رسانده است، اما آنچه او را از رسیدن به خط پایان محروم کرد، رفیقان نیمه راه و اتکای اشتباه به حمایت اصولگرایان بود. 

چراکه ائتلاف سه نفره ولایتی، حداد عادل، قالیباف که در آستانه انتخابات دور قبل تشکیل شده بود،‌ ثابت کرد ائتلاف در میان اصولگرایان وجاهت زیادی نداشته و اساسنامه آن هر چه پر طمطراق، اما کارآیی زیادی ندارد. حافظه تاریخی انتخابات 92 هیچگاه فراموش نخواهد کرد که اعضای این ائتلاف با غلتیدن ولایتی به سمت هاشمی رفسنجانی و بی تعهدی حداد عادل به اساسنامه موجود مبنی بر باقی ماندن نامزدی که بیشترین رای مردمی را دارد، از هم پاشید و قالیباف ماند و ائتلافی که هیچگاه قابل اتکا نبود. 

اما قالیباف تنها در این ائتلاف نبود که از اصولگرایان ضربه خورد. علیرضا زاکانی دبیرکل جمعیت رهپویان انقلاب اسلامی که در سال 83 مسئولیت ستاد قالیباف را بر عهده گرفته بود، به یکباره او را تنها گذاشت و به سمت احمدی نژاد رفت. زاکانی دلیل این چرخش خود را اینگونه توجیه می کند: "در سال 83 ائتلافی با حضور ولایتی، لاریجانی، توکلی،‌رضایی،‌احمدی نژاد و قالیباف تشکیل شد که همه میثاق نامه آن را امضا کردند و بر اساس آن قرار بود فردی که بیشترین رای را دارد نامزد ائتلاف باشد".

امادر آن ائتلاف هم همچون ائتلاف 92 ولایتی در اول راه کناره گیری کرد. برخی لاریجانی را کاندیدای نهایی اعلام کردند و به تبع آن توکلی،‌رضایی،‌احمدی نژاد و قالیباف ائتلاف جدیدی را تشکیل دادند. زمانی که طبق نظرسنجی قالیباف 22.5 درصد آراء را به خود اختصاص داد و احمدی نژاد با 14.5درصد باید کناره گیری می کرد، باز هم اعضا به عهد خود وفا نکردند و نه احمدی نژاد کناره گیری کرد و نه زاکانی مسئولیت خود در ستاد قالیباف را به اتمام رساند.


جدایی یاران قالیباف در برهه های حساس از سالهای قبل شروع شده و تا انتخابات 92 ادامه داشت جدایی یارانی که خود را رفیق شفیق می خواندند ضربه ای کاری بر برنامه های سردار پایتخت زده بود. همان روزهایی که قالیبافیان در شوک پیروزی روحانی بودند٬ پرویز اسماعیلی از قلب ستادهای اصولگرای قالیباف به قلب دولت اعتدالی روحانی رفت. مدتی بعد صادق خرازی از مسئولیت خود در شهرداری کنار رفت. فروردین‌ماه امسال بود که شهاب مرادی از سازمان میراث فرهنگی شهرداری جدا شد و پیش از او محمد هادی ایازی از شهرداری رفته بود. ایازی همان بود که در سال 91 برای سازماندهی ستادهای قالیباف از مسئولیت استعفا داده بود٬و اکنون قائم مقام وزیر بهداشت دولت یازدهم است 

انتخابات 96 زمانیست که قالیباف باید جای خود را در سپهر سیاست پیدا کند و از اصولگرایی دو آتشه بودن، به سمت جایگاهی برود که متعلق به همان است. چنانکه قالیباف در سابقه عملکرد خود نشان داده که اهل باج دادن نیست و گرچه علاقه دارد ریاست جمهوری را تجربه کند،‌اما حاضر نیست هر هزینه ای را برای آن بپردازد و شاید همین دلیل جدایی یارانش از او بوده است. 

مرور خاطراتی که از او در چندین جلسه برای نگارنده رقم خورده این را ثابت می کند. زمانی که قالیباف در آستانه انتخابات 92 به مشهد، شهر تصمیم گیرنده در نتایج ریاست جمهوری دعوت شد تا در جمع نخبگان و دانشجویان سخنرانی کنند. همان زمان لیدرهای این جمعیت از قالیباف خواستند تا خواسته هایشان را برآورده کند تا آنها نیز از او در انتخابات حمایت کنند. خواسته آنها تغییر در سیاست های کشور و همچنین چیدن کابینه بود. قالیباف در همان شرایط که تلاش زیادی برای جلب رای مردم انجام می داد، به مسئولان آن نشست گفت که حاضر نیست هیچ بهایی خارج از عرف بپردازد. اگر درخواست کمک داشته باشند،‌می پذیرد. اما نه چیزی غیر از آن. 

خاطره دیگر مربوط می شود به انتخابات شهردار در زمانی که شورای شهر بعد از ریاست جمهوری روحانی وزن برابری از جمع اصولگرایان و اصلاح طلبان داشت. همان زمان برخی از اصولگرایان شرط گذاشتند که باید در قبال رایی که می  دهند، قالیباف کاری برایشان انجام دهد، اما پاسخ قالیباف این بود: شما کاری را انجام دهید که وظیفه اش را دارید،‌نه کاری که بهایی بابتش بخواهید. 

کلام آخر اینکه، شاید قالیباف رجل سیاسی نباشد، اما قطعا او مرد روزهای سخت و مرد عمل است. لذا با رفع پاشنه آشیل خود در انتخابات 96 با به کارگیری یاران واقعی قطعا حرف بیشتری برای گفتن خواهد داشت.
کلمات کليدی: قالیباف/رجل/سیاسی/اصولگرایی/اطلاعات روز
 


فیلم/ کنایه عادل فردوسی پور به افزایش عوارض خروج از کشور  

در نود درجه (۹۶/۰۹/۲۰) کنایه عادل فردوسی پور به افزایش عوارض خروج از کشور و قسمت‌های جذاب وقایع فوتبالی به صورت طنز ...

فیلم/ سوت بلبلی محسنی‌اژه‌ای در جمع دانشجویان  

حجت الاسلام محسنی اژه‌ای معاون اول قوه قضائیه در جمع دانشجویان دانشگاه شریف خاطره ای از سوت زدن خود تعریف کرد.

فیلم/ واکنش رضا رشیدپور به افزایش عوارض خروج از کشور  

واکنش رضا رشیدپور در برنامه حالا خورشيد شبکه سه سیما نسبت به افزایش عوارض خروج از کشور؛ همینطور پیش برود برای خروج ...

 
تصاویر/ لوکس‌ترین بوئینگ شخصی دنیا
نگاهی به درون تنها هواپیمای بویینگ 787 شخصی در جهان که متعلق به یک ثروتمند هنگ‌کنگی است.
تصاویر/ تشکر مردم غزه از کره شمالی
تعدادی از جوانان ساکن نوار غزه با برگزاری تجمعی بر حمایت از قدس تأکید کردند، در این تجمع عکس‌های رئیس‌جمهور آمریکا ...
تصاویر/ دیدار وزیر خارجه انگلیس با صالحی
بوریس جانسون وزیر امور خارجه انگلستان با علی‌اکبر صالحی، رییس سازمان انرژی اتمی یکشنبه نوزدهم آذر ماه دیدار و ...
تصاویر/ دیدار وزرای خارجه انگلیس و ایران
بوریس جانسون وزیر خارجه انگلیس شنبه ۱۸ آذر با همتای خود محمدجواد ظریف در محل وزارت امور خارجه ایران دیدار وگفتگو ...
تصاویر/ ثلاث باباجانی ده روز پس از زلزله
تصاویری از روستای زلزله زده ثلاث باباجانی که بارش باران بر مشکلات آن‌ها افزود.
دهان مردم را نبستند،خرد کرده اند/هر کس غیر از آقا وحید حرف مردم را میزد لهش می کردند!
باید از او پرسید سردار وحید در کرمانشاه چه میزان ی تدبیری و بی کفایتی از دولتمردان دیده است که حاضر می شود خود ...
صوت/ آخرین وصیت شهید حججی به همسرش  
آخرین وصیت‌های شهید مدافع حرم محسن حججی در سوریه به همسرش و علی کوچولو پسر نازنینش را می‌شنوید.
صوت/ بیانات رهبر انقلاب درباره انتخابات 96  
بیانات امروز رهبر معظم انقلاب درباره انتخابات 96 منتشر شد.
صوت/ مداحی محمود کریمی محرم 95  
فایلهای صوتی شب اول محرم الحرام سال1438 هیئت رایة العباس چیذر بانوای حاج محمو د کریمی اماده دریافت است.
تیم ملی والیبال نشسته ایران قهرمان پارالمپیک شد
تیم ملی والیبال نشسته ایران با پیروزی مقابل بوسنی قهرمان رقابت های پارالمپیک ریو شد.