يکشنبه ۱۹ دی ۱۳۹۵ ساعت ۰۸:۱۶
اطلاعات روز#

قالیباف "رجل" سیاسی نیست/دام وصولگرایان برای اصولگرایان!

Share/Save/Bookmark
انتخابات 96 زمانیست که قالیباف باید جای خود را در سپهر سیاست پیدا کند و از اصولگرایی دو آتشه بودن، به سمت جایگاهی برود که متعلق به همان است. چنانکه قالیباف در سابقه عملکرد خود نشان داده که اهل باج دادن نیست و گرچه علاقه دارد ریاست جمهوری را تجربه کند،‌اما حاضر نیست هر هزینه ای را برای آن بپردازد و شاید همین دلیل جدایی یارانش از او بوده است.
کد مطلب: 34048
 
به گزارش اطلاعات روز#محمد ابراهیم بهرامی نوشت:یک سال تا انتخابات ریاست‌جمهوری سال 96 باقی مانده و احزاب و جریان‌ها برای مطرح کردن خود در میان مردم و حضور پررنگ در عرصه انتخابات 96 به تکاپو افتاده اند.

پس از انتخابات مجلس دهم و شکست اصولگرایان و همچنین حضور پرقدرت طیف نزدیک به دولت یازدهم در شورای اسلامی شهر تهران،‌ امید اصولگرایان به انتخابات سال آینده معطوف شده است. در حالیکه از هم اکنون هر دو طیف اصلاح طلب و اصولگرا با بهره گیری از فضای رسانه ای که در اختیار دارند، به دنبال تخریب رقیب هستند در این میان موضوع یک دوره ای بودن حسن روحانی نیز بازار داغی دارد. 

در این شرایط اما مطرح شدن چهره های سیاسی مختلف به منظور حضور در انتخابات سال آینده آغاز شده است و نام هایی همچون روحانی، جلیلی، قالیباف، احمدی‌نژاد و سید ابراهیم رئیسی از جمله این چهره ها هستند که بیش از سایر سیاستمداران مورد توجه افکار عمومی قرار گرفته اند و از  این افراد به عنوان نامزدهای احتمالی انتخابات 96 یاد می‌شود.

حسن روحانی با وجود عدم موفقیت در تحقق وعده های خود و در مواجهه با بازی های سیاسی که او را دوره کرده اند، وضعیت نامشخصی نسبت به دیگر نامزدهای احتمالی دارد، سعید جلیلی مذاکره کننده دولت سابق نیز،‌ یقینا به همان دو سه میلیون رای ثابت خود اتکا خواهد کرد.

محمود احمدی نژاد که تلاش هایی برای حضور دوباره در پاستور انجام داد،‌ از سوی رهبر معظم انقلاب متوقف شد و احتمال حضورش در عرصه انتخاباتنزدیک به صفر است در این میان محمدباقر قالیباف که در دوره قبل با کم لطفی اصولگرایان از گردونه رقابت جاماند،‌ این بار نیز به عنوان رقیب اصلی انتخابات مطرح است. 

 قالیباف که از دور تخریب های در آستانه انتخابات بی نصیب نمانده است، این روزها حتی به ساختن ترافیک مصنوعی نیز محکوم می شود. لذا به نظر می رسد در انتخابات 96 به منظور مواجهه با امپراطوری رسانه های بازی گردان اصلی جبهه رقیب یعنی هاشمی رفسنجانی نیاز به سناریویی قوی و قطعا با تم سیاسی دارد. آنچه که در انتخابات دور قبل به عنوان پاشنه آشیل او مطرح بود. 

چه اینکه شهردار پایتخت در عرصه عمل،‌ توانمندی خود را به اثبات رسانده و پایتخت ایران را در سطح برترین پایتخت های جهانی به شهرت رسانده است، اما آنچه او را از رسیدن به خط پایان محروم کرد، رفیقان نیمه راه و اتکای اشتباه به حمایت اصولگرایان بود. 

چراکه ائتلاف سه نفره ولایتی، حداد عادل، قالیباف که در آستانه انتخابات دور قبل تشکیل شده بود،‌ ثابت کرد ائتلاف در میان اصولگرایان وجاهت زیادی نداشته و اساسنامه آن هر چه پر طمطراق، اما کارآیی زیادی ندارد. حافظه تاریخی انتخابات 92 هیچگاه فراموش نخواهد کرد که اعضای این ائتلاف با غلتیدن ولایتی به سمت هاشمی رفسنجانی و بی تعهدی حداد عادل به اساسنامه موجود مبنی بر باقی ماندن نامزدی که بیشترین رای مردمی را دارد، از هم پاشید و قالیباف ماند و ائتلافی که هیچگاه قابل اتکا نبود. 

اما قالیباف تنها در این ائتلاف نبود که از اصولگرایان ضربه خورد. علیرضا زاکانی دبیرکل جمعیت رهپویان انقلاب اسلامی که در سال 83 مسئولیت ستاد قالیباف را بر عهده گرفته بود، به یکباره او را تنها گذاشت و به سمت احمدی نژاد رفت. زاکانی دلیل این چرخش خود را اینگونه توجیه می کند: "در سال 83 ائتلافی با حضور ولایتی، لاریجانی، توکلی،‌رضایی،‌احمدی نژاد و قالیباف تشکیل شد که همه میثاق نامه آن را امضا کردند و بر اساس آن قرار بود فردی که بیشترین رای را دارد نامزد ائتلاف باشد".

امادر آن ائتلاف هم همچون ائتلاف 92 ولایتی در اول راه کناره گیری کرد. برخی لاریجانی را کاندیدای نهایی اعلام کردند و به تبع آن توکلی،‌رضایی،‌احمدی نژاد و قالیباف ائتلاف جدیدی را تشکیل دادند. زمانی که طبق نظرسنجی قالیباف 22.5 درصد آراء را به خود اختصاص داد و احمدی نژاد با 14.5درصد باید کناره گیری می کرد، باز هم اعضا به عهد خود وفا نکردند و نه احمدی نژاد کناره گیری کرد و نه زاکانی مسئولیت خود در ستاد قالیباف را به اتمام رساند.


جدایی یاران قالیباف در برهه های حساس از سالهای قبل شروع شده و تا انتخابات 92 ادامه داشت جدایی یارانی که خود را رفیق شفیق می خواندند ضربه ای کاری بر برنامه های سردار پایتخت زده بود. همان روزهایی که قالیبافیان در شوک پیروزی روحانی بودند٬ پرویز اسماعیلی از قلب ستادهای اصولگرای قالیباف به قلب دولت اعتدالی روحانی رفت. مدتی بعد صادق خرازی از مسئولیت خود در شهرداری کنار رفت. فروردین‌ماه امسال بود که شهاب مرادی از سازمان میراث فرهنگی شهرداری جدا شد و پیش از او محمد هادی ایازی از شهرداری رفته بود. ایازی همان بود که در سال 91 برای سازماندهی ستادهای قالیباف از مسئولیت استعفا داده بود٬و اکنون قائم مقام وزیر بهداشت دولت یازدهم است 

انتخابات 96 زمانیست که قالیباف باید جای خود را در سپهر سیاست پیدا کند و از اصولگرایی دو آتشه بودن، به سمت جایگاهی برود که متعلق به همان است. چنانکه قالیباف در سابقه عملکرد خود نشان داده که اهل باج دادن نیست و گرچه علاقه دارد ریاست جمهوری را تجربه کند،‌اما حاضر نیست هر هزینه ای را برای آن بپردازد و شاید همین دلیل جدایی یارانش از او بوده است. 

مرور خاطراتی که از او در چندین جلسه برای نگارنده رقم خورده این را ثابت می کند. زمانی که قالیباف در آستانه انتخابات 92 به مشهد، شهر تصمیم گیرنده در نتایج ریاست جمهوری دعوت شد تا در جمع نخبگان و دانشجویان سخنرانی کنند. همان زمان لیدرهای این جمعیت از قالیباف خواستند تا خواسته هایشان را برآورده کند تا آنها نیز از او در انتخابات حمایت کنند. خواسته آنها تغییر در سیاست های کشور و همچنین چیدن کابینه بود. قالیباف در همان شرایط که تلاش زیادی برای جلب رای مردم انجام می داد، به مسئولان آن نشست گفت که حاضر نیست هیچ بهایی خارج از عرف بپردازد. اگر درخواست کمک داشته باشند،‌می پذیرد. اما نه چیزی غیر از آن. 

خاطره دیگر مربوط می شود به انتخابات شهردار در زمانی که شورای شهر بعد از ریاست جمهوری روحانی وزن برابری از جمع اصولگرایان و اصلاح طلبان داشت. همان زمان برخی از اصولگرایان شرط گذاشتند که باید در قبال رایی که می  دهند، قالیباف کاری برایشان انجام دهد، اما پاسخ قالیباف این بود: شما کاری را انجام دهید که وظیفه اش را دارید،‌نه کاری که بهایی بابتش بخواهید. 

کلام آخر اینکه، شاید قالیباف رجل سیاسی نباشد، اما قطعا او مرد روزهای سخت و مرد عمل است. لذا با رفع پاشنه آشیل خود در انتخابات 96 با به کارگیری یاران واقعی قطعا حرف بیشتری برای گفتن خواهد داشت.
کلمات کليدی: قالیباف/رجل/سیاسی/اصولگرایی/اطلاعات روز
 


فیلم/ جشن قهرمانی پرسپولیس  

جشن قهرمانی پرسپولیس پس از برد شیرین چهار بر صفر مقابل پدیده، با حضور پرشمار هواداران این تیم در ورزشگاه آزادی برگزار ...

فیلم/ درگیری دو خبرنگار شبکه بی‌بی‌سی در فضای مجازی  

شبکه معاند بی‌بی‌سی در جذب عوامل ضد انقلاب تاریخچه‌ای پربار دارد.

 
تصاویر/ سفر قالیباف به استان مازندران
محمدباقر قالیباف یکی از کاندیداهای انتخابات ریاست جمهوری به استان مازندران سفر کرد و در مسجد جامع ساری به سخنرانی ...
تصاویر/ بازدید روحانی از منطقه سیل زده
حجت الاسلام والمسلمین حسن روحانی رئیس جمهوری در سفر روز چهارشنبه خود به آذربایجان شرقی از منطقه سیل زده غله زار ...
تصاویر/ جشن پیروزی اردوغان در میان هواداران
رجب طیب اردوغان جشن پیروزی اش در همه پرسی را به همراه هوادارانش در کاخ ریاست جمهوری هوبر در آنکارا برگزار کرد....
تصاویر/ تظاهرات ضد سعودی مقابل کاخ سفید
ده‌ها تن از شهروندان آمریکایی در اعتراض به یورش عربستان به یمن و پشیتبانی آمریکا از این اقدام , همچنین اعلام همبستگی ...
تصاویر/ ماتم هنرمندان در وداع با عارف لرستانی
مراسم تشییع پیکر مرحوم عارف لرستانی پیش از ظهر امروز یکشنبه با حضور جمعی از هنرمندان در تالار وحدت برگزار شد.
صوت/ بیانات رهبر انقلاب درباره انتخابات 96  
بیانات امروز رهبر معظم انقلاب درباره انتخابات 96 منتشر شد.
صوت/ مداحی محمود کریمی محرم 95  
فایلهای صوتی شب اول محرم الحرام سال1438 هیئت رایة العباس چیذر بانوای حاج محمو د کریمی اماده دریافت است.
تیم ملی والیبال نشسته ایران قهرمان پارالمپیک شد
تیم ملی والیبال نشسته ایران با پیروزی مقابل بوسنی قهرمان رقابت های پارالمپیک ریو شد.
صوت/ مداحی دلنشین بنی‌فاطمه در شب قدر  
مداحی زیبای سید مجید بنی‌فاطمه به مناسبت ایام سوگواری شهادت امیرالمومنین علی علیه‌السلام را بشنوید.