يکشنبه ۲۶ دی ۱۳۹۵ ساعت ۱۲:۰۳

معاون وزیر علوم مجوزهای دانشگاه آزاد را تایید کرد

Share/Save/Bookmark
معاون آموزشی وزیر علوم گفت: در رابطه با ارائه مدرک به دانشجویان رشته‌های غیرمجاز سال‌های گذشته دانشگاه آزاد سعی می‌کنیم راهکارهایی بیابیم که به دانشجویان خدشه وارد نشود.
کد مطلب: 34523
معاون وزیر علوم مجوزهای دانشگاه آزاد را تایید کرد
 
به گزارش اطلاعات روز# به نقل از فارس؛مجتبی شریعتی نیاسر معاون آموزشی وزیر علوم در حاشیه کنفرانس توسعه همکاری‌های آتی علمی ایران و اتریش در جمع خبرنگاران ضمن تسلیت رحلت آیت‌الله هاشمی رفسنجانی گفت: متاسفانه با فقدان شخصیت ارزشمند بنیان‌گذار دانشگاه آزاد مواجه شدیم.

وی در رابطه با صدور مجوز برای رشته‌های دانشگاه آزاد عنوان کرد: مجوزهایی را صادر کردیم و امیدواریم ادامه مسیر را هم با مذاکرات پیش ببریم. 

شریعتی نیاسر در پاسخ به این سوال که آیا مدارک فارغ‌التحصیلان رشته‌های غیرمجاز سال‌های گذشته دانشگاه آزاد تایید می‌شود یا خیر؟ گفت: سعی می‌کنیم به دانشجویان کمک کنیم تا کمترین خدشه به وضعیت تحصیلی دانشجویان و جوانان کشور وارد شود ولی باید ببینیم تخلف د چه سطحی و راهکار آن را بیابیم. 

شریعتی نیاسر گفت: خانواده آموزش عالی همه با هم همراه هستند تا کاروان آموزش عالی به خوبی پیش برود.
 
* وزیر علوم سند 2030 را امضا نکرده بود
معاون آموزشی وزیر علوم در رابطه با اعتراض برخی اعضای شورای عالی انقلاب فرهنگی به سند علمی آموزشی 2030 گفت: آنچه از سند 2030 پوشش خبری داشت صرفا رونمایی از نسخه اولیه سند بود تا بتوانیم در عرصه جهانی حرف‌هایی را برای گفتن داشته باشیم و در حال حاضر شروع خوبی به محافل مختلف از جمله شورای عالی انقلاب فرهنگی به موضوع بروز کرده و برای تکمیل سند گام بردارند. 

وی با بیان اینکه سند 2030 فقط یک گام اولیه بوده و نمی‌توان به آن نقد جدی وارد کرد، اظهار داشت: در حال حاضر فقط باید برای تکمیل و اصلاح متن سند کمک کنیم و تمام محافل ذیربط می‌توانند این پیش‌نویس را بررسی کرده و برای تکمیل آن کمک کنند تا با محوریت دفتر یونسکو این متن کامل شود. 

* بازنگری برنامه‌های درسی با بیش از 5 سال عمر
شریعتی نیاسر گفت: بیش از 200 برنامه درسی در رشته‌مقطع‌های مختلف داریم که 600 برنامه تا سال 94 بازنگری شده و بیشتر این برنامه‌ها بیش از 10 سال عمر داشتند که در سال 95 تصمیم گرفتیم برنامه‌های درسی با بیش از 5 سال عمر را هم بازنگری کنیم. 


وی افزود: 70 کارگروه مختلف در تمام حوزه‌ها تشکیل شده تا بازنگری برنامه‌ها را انجام دهند و هر 5 سال یکبار باید برنامه‌های آموزشی مصوب شود. 

وی اضافه کرد: ما از هر برنامه‌ درسی که در آن نوآوری و بازار باشد استقبال می‌کنیم. 

* حذف پایان‌نامه‌ها باید براساس استاندارد صورت گیرد
معاون وزیر علوم در رابطه با حذف پایان‌نامه‌ها از مقاطع تحصیلی گفت: شورای عالی انقلاب فرهنگی نهاد بالادستی و تصمیمات شورا برای دستگاه‌ها نافذ است ولی اینکه پایان‌نامه‌ها حذف شود یک بحث نظری بود که مطرح شد و شورا معمولا به جزئیات آیین‌نامه‌ها ورود نمی‌کند اما اگر نظری از سوی شورا مطرح شود نافذ است.

وی ادامه داد: اگر تخلفاتی در جام صورت می‌گیرد نباید عاملی باشد تا ما روند معقول و طبیعی برنامه آموزشی را تغییر دهیم، باید بخش‌های نظارتی ما تقویت شود.

وی در رابطه با حذف پایان‌نامه‌های مقطع کارشناسی ارشد عنوان کرد: اینکه پایان‌نامه‌ها از کارشناسی ارشد حذف شود یک بحث قابل تامل است ولی باید زمینه‌هایی فراهم شود تا شرایط دوره‌های آموزشی بدون پایان‌نامه فراهم باشد ولی باید برای برنامه‌ها نظارت داشته باشیم. 

وی ادامه داد: در حال حاضر برخی رشته‌های مجازی کارشناسی ارشد پایان‌نامه ندارد ولی باید استانداردهای خودمان را داشته باشیم. 

شریعتی‌نیاسر در رابطه با تعاملات بین‌المللی وزارت علوم و دانشگاه‌ها گفت: ما از هر گونه تعامل فراملی مشروط به آرمان‌ها و حیثیت نظام استقبال می‌کنیم، برخی کشورهای استراتژیک هستند که با آنها مشکل سیاسی جدی نداریم و از سطح علمی بالایی هم برخوردارند. مانند آ‌لمان، اتریش، ژاپن، کره، چین و ایتالیا که با اینها ارتباط برقرار می‌ کنیم.
 
کلمات کليدی: دانشگاه آزاد/مجوز/تایید/اطلاعات روز