يکشنبه ۱۷ بهمن ۱۳۹۵ ساعت ۱۰:۱۶

اظهارات عارف درباره جشنواره فیلم فجر

Share/Save/Bookmark
برای تعالی زبان فرهنگی انقلاب اسلامی ضروری است که اختلاف دیدگاه‌ها و سلیقه‌ها را به رسمیت بشناسیم و به هنر و هنرمند برای بیان دغدغه‌هایش میدان دهیم.
کد مطلب: 35798
اطلاعات روز# رییس فراکسیون امید مجلس گفت: برای تعالی زبان فرهنگی انقلاب اسلامی ضروری است که اختلاف دیدگاه‌ها و سلیقه‌ها را به رسمیت بشناسیم و به هنر و هنرمند برای بیان دغدغه‌هایش میدان دهیم.
 
محمدرضا عارف گفت: زبان هنر زبان ارزشمندی است و برای انقلاب اسلامی که یک انقلاب فرهنگی بود و همچنین برای تبیین پیام آن و رساندن به گوش جهانیان بسیار مؤثر است.
 
وی افزود: حضرت امام (ره) از ابتدا صدور انقلاب را مطرح کردند که دشمنان بیشتر آن را یک صدور فیزیکی تلقی کردند، حال آن که نگاه بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران یک نگاه فرهنگی بود و طبیعتاً زبان هنر برای نیل به چنین هدفی موثرترین زبان است.
 
وی ادامه داد: خوشبختانه هنرمندان ایرانی بعد از انقلاب اسلامی و در دوره‌های مختلف نشان دادند که یاران واقعی انقلاب هستند و در راستای ارزش‌ها و آرمان های والای انسانی و اسلامی ما قدم بر می‌دارند و در این مسیر ممکن است البته اختلاف نظرها و اختلاف سلیقه‌هایی هم وجود داشته باشد.
 
نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: برای تعالی زبان فرهنگی انقلاب یک نکته ضروری این است که این اختلاف دیدگاه‌ها و اختلاف سلیقه‌ها را به رسمیت بشناسیم و به هنر و هنرمند برای بیان دغدغه‌هایش میدان بدهیم تا تولیدات فرهنگی بتوانند در راستای ایجاد نشاط در جامعه و ارتقا فرهنگی جامعه مورد استفاده بیشتر قرار گیرد.
 
عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس همچنین گفت: ما زمانی می‌توانیم از یک نشاط فرهنگی و پویایی گفتمانی صحبت کنیم که امکان طرح دیدگاه‌های مختلف در چهارچوب آزادی‌های قانونی کشور وجود داشته باشد و این خود بزرگ ترین تبلیغ برای نظام و انقلاب است که تکثر اندیشه را در مسیر آرمان‌ها و اهدافش نمایش دهد و این دو مورد در کنار همدیگر تقویت شوند.
 
عارف به ضرورت‌های کنونی جامعه سینمایی کشور توضیح داد: در ایران چند نظام صنفی مهم وجود دارد که کارایی مثبت و سازنده خود را مانند نظام پزشکی و نظام مهندسی نشان دادند.
 
وی خاطرنشان کرد: هنر ما و حوزه‌های مختلفی مانند سینما هم باید بتوانند به سمت همین نظام‌های صنفی حرکت کنند و حتی خواسته‌های فرهنگی دولت هم به همین نظام‌های صنفی واگذار شوند به اعتقاد من در این صورت شاهد تعالی بیشتر هنر و تقویت آرمان‌های انقلاب و مشارکت بیشتر هنرمندان در تمامی امور فرهنگی-هنری خواهیم بود.
 
وی افزود: برگزاری جشنواره‌های مختلف مانند جشنواره فیلم فجر هم به عنوان رویدادهایی ملی و حتی بین المللی می‌توانند در صورت ایجاد و تقویت نظام‌های صنفی حوزه فرهنگ و هنر به آنها واگذار شوند.
 
عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی به حضور چشم گیر زنان و جوانان در مقام کارگردانی سی و پنجمین جشنواره بین المللی فیلم فجر اشاره کرد و گفت: یکی از ویژگی‌های جشنواره امسال حضور پررنگ زنان و جوانان در قامت کارگردانی فیلم‌ها است که می‌تواند نوید بخش روزهای خوبی برای سینمای ایران باشد و پیشکسوتان این عرصه باید تجربه‌های گرانبهای خود را به نسل جدید منتقل کنند.
 
عارف ادامه داد: در این برهه جمله‌ای که درباره جامعه هنری کشور می‌توان گفت تشکر از هنرمندانی است که همواره در عرصه تولیدات فرهنگی و پیام رسان انقلاب حضور داشتند، شرایط را درک کردند و از یک طرف پیام‌های اجتماعی و فرهنگی را منتقل کردند و از سوی دیگر به شرایط عمومی جامعه با نگاهی دقیق توجه کرده‌اند و آئینه مسائل و چالش‌های اجتماعی بودند.
 
وی تاکید کرد: به نظر من چنین جامعه‌ای شایسته آن است که در تصمیم گیری برای سرنوشت و اداره امور خود دخالت و مشارکت جدی‌تری داشته باشد و دیدگاه‌هایش در مورد موضوعات مختلف به صورت دقیق‌تری مورد توجه قرار بگیرد.
مرجع : ایرنا
کلمات کليدی: عارف/جشنواره فیلم فجر/اطلاعات روز
 


 
گرامیداشت رحلت امام خمینی(ره) از سوی شورای خلیفه‌گری ارامنه
مراسم گرامیداشت سالگرد رحلت امام خمینی (ره) از سوی شورای خلیفه‌گری ارامنه روز جمعه سوم خرداد در کلیسای سرکیس مقدس ...
تصاویر/ مترو سواری رییس جمهور در مشهد
خطوط قطار شهری مشهد با حضور رییس جمهور افتتاح شد.
تصاویر/ صعود نساجی مازندران به لیگ برتر
تیم فوتبال نساجی موفق شد با برتری ۶ بر صفر برابر راه آهن به لیگ برتر صعود کند. در جدال خونه به خونه و نساجی، این ...
تصاویر/ دیدار روحانی با اعضای تیم ملی والیبال نشسته
اعضای تیم ملی والیبال نشسته ایران پس از قهرمانی در رقابت های جهانی تبریز با حجت‌الاسلام حسن روحانی رئیس جمهوری ...
اولین تصاویر از محل شهادت ۷ ایرانی در فرودگاه «تی۴»
تصاویر اولیه از محل حمله موشکی روز گذشته به فرودگاه تی۴ که منجر به شهادت ۷ نفر از شهروندان کشورمان شد، منتشر شد....
دهان مردم را نبستند،خرد کرده اند/هر کس غیر از آقا وحید حرف مردم را میزد لهش می کردند!
باید از او پرسید سردار وحید در کرمانشاه چه میزان ی تدبیری و بی کفایتی از دولتمردان دیده است که حاضر می شود خود ...
صوت/ آخرین وصیت شهید حججی به همسرش  
آخرین وصیت‌های شهید مدافع حرم محسن حججی در سوریه به همسرش و علی کوچولو پسر نازنینش را می‌شنوید.
صوت/ بیانات رهبر انقلاب درباره انتخابات 96  
بیانات امروز رهبر معظم انقلاب درباره انتخابات 96 منتشر شد.
صوت/ مداحی محمود کریمی محرم 95  
فایلهای صوتی شب اول محرم الحرام سال1438 هیئت رایة العباس چیذر بانوای حاج محمو د کریمی اماده دریافت است.
تیم ملی والیبال نشسته ایران قهرمان پارالمپیک شد
تیم ملی والیبال نشسته ایران با پیروزی مقابل بوسنی قهرمان رقابت های پارالمپیک ریو شد.