شنبه ۲۸ اسفند ۱۳۹۵ ساعت ۰۹:۵۱

مریلند هم به ترامپ پشت کرد!

Share/Save/Bookmark
یک روز بعد از رای تعلیق دومین فرمان مهاجرتی ترامپ توسط یک قاضی فدرال در هاوایی، قاضی فدرال دیگری در ایالت مریلند نیز حکم به تعلیق فرمان رئیس جمهوری آمریکا داد.
کد مطلب: 38094
 اطلاعات روز# یک روز بعد از رای تعلیق دومین فرمان مهاجرتی ترامپ توسط یک قاضی فدرال در هاوایی، قاضی فدرال دیگری در ایالت مریلند نیز حکم به تعلیق فرمان رئیس جمهوری آمریکا داد.

به گزارش نیویورک تایمز، قاضی فدرال «تئودور چوانگ» در «گرینبلت» ایالت «مریلند» فرمان اجرایی ترامپ را مصداق «ادامه محدودیت علیه مسلمانان» تشخیص داد و در حکم خود اجرای آن را منع کرد. اتحادیه آزادی‌های مدنی آمریکا و دیگر گروههایی به نمایندگی از مهاجران، پناهجویان و خانواده‌های آنها علیه فرمان دوم رئیس جمهوری شکایت کرده بودند.
 
این دومین حکم مخالفت با دومین فرمان اجرایی ترامپ است. ترامپ ده روز پیش، دوشنبه ۱۶ اسفند برای بار دوم فرمان اجرایی صادر کرد که براساس آن قرار بود از روز پنجشنبه ۲۶ اسفند ویزای شهروندان شش کشور عمدتا مسلمان شامل ایران، سوریه، لیبی، یمن، سودان و سومالی به مدت ۹۰ روز تعلیق شود.
 
چهارشنبه ۲۵ اسفند، یک روز قبل از آغاز فرمان پرزیدنت ترامپ، دِرک واتسون قاضی فدرال آمریکا در منطقه هاوایی حکم به توقف فوری فرمان اجرایی ترامپ داد.
 
هنوز وزارت خانه های دولت ترامپ به این حکم واکنشی نشان نداده اند. دفعه قبل، بعد از رای یک قاضی فدرال، وزارت خارجه آمریکا اعلام کرده بود وضعیت صدور ویزا به حالت عادی باز می گردد.
 
در اولین واکنش به تعلیق دومین فرمان مهاجرتی، ترامپ می گوید برای تغییر حکم قاضی فدرال هاوایی حتی تا دیوان عالی شکایت را پیگیری خواهد کرد.
 
دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا چهارشنبه شب ۲۵ اسفند در جمع هواداران خود از حکم قاضی فدرال ایالت هاوایی انتقاد کرد و گفت حکم او باعث می شود آمریکا ضعیف به نظر برسد.
 
رئیس جمهوری آمریکا حکم این قاضی را «دست‌درازی قضایی بی‌سابقه‌ای» نامید. وی افزود: این حکم فاجعه بار است و برای تغییر آن تا آخر و حتی تا دیوان عالی مبارزه می کنیم. ما پیروز خواهیم شد.
 
جمهوریخواهان می گویند که این فرمان های اجرایی ترامپ با هدف ایجاد افزایش امنیت ملی آمریکا است اما دموکرات ها آن را خلاف قانون اساسی و تبعیض آمیز می دانند.
 
سومین شکایت
 
در حالی قضات فدرال هاوایی و مریلند رای به تعلیق فرمان اجرایی پرزیدنت ترامپ داده اند که هنوز رای دادگاه فدرال دیگر که اصلی ترین شکایت علیه فرمان اجرایی ترامپ در ایالت واشنگتن است، صادر نشده است.
 
رای ایالت واشنگتن از این جهت اهمیت دارد که این دادگاه حکم فرمان اول ترامپ را تعلیق کرده بود. یک هفته بعد از صدور فرمان اجرایی اول ترامپ، قاضی فدرال جیمز روبارت که منصوب بوش بوده، در شهر سیاتل واشنگتن در ۱۵ بهمن به شکایت وکلای ایالت های واشنگتن و مینه سوتا رسیدگی کرد و رای به لغو فرمان اجرایی ترامپ داد.
 
اکنون دادستان کل ایالت واشنگتن بعد از فرمان دوم ترامپ، استدلال کرده که این فرمان اجرایی از نظر محتوایی همان فرمان قبلی است و قاضی روبارت باید دوباره آن را تعلیق کند.
 
آقای روبارت سه شنبه شب استدلال های دولت ترامپ را شنید و باید درباره شکایت از فرمان دوم ترامپ رای بدهد. غیر از ایالت واشنگتن، چند ایالت دیگر از جمله نیویورک، ماساچوست و اورگان هم به این شکایت پیوسته اند.

 
کلمات کليدی: مریلند، ترامپ، اطلاعات روز