شنبه ۲۸ مرداد ۱۳۹۶ ساعت ۱۳:۰۶

محدودیت تردد برای همه کشورها از ۵ ذی‌الحجه

Share/Save/Bookmark
رئیس سازمان حج و زیارت گفت: محدودیت‌هایی که طبق روال همه ساله از سوی عربستان در مکه مکرمه اعمال و موجب ازدحام در خیابان‌ها می‌شود، برای همه کشورها یکسان است.
کد مطلب: 45618
اطلاعات روز# حمید محمدی گفت: بر اساس بخشی از این محدودیت‌ها که به طور مثال از 5 ذی الحجه آغاز خواهد شد، حمل و نقل عادی به طور کامل تعطیل خواهد شد که این موضوع به طور یکسان برای تمام کشورهای حاضر در مناسک حج اعمال می‌شود.
 
وی با بیان اینکه عملیات اجرایی حج تمتع بسیار سخت و فشرده است، اظهار کرد: تمام تلاش کارگزاران حج معطوف به این بوده است که این سختی را زائران احساس نکنند.
 
رییس سازمان حج و زیارت تصریح کرد: اجماع کارگزاران اجرایی و خادمان ضیوف الرحمن این است که شبانه روز تلاش کنند تا زائران ایرانی به هیچ عنوان این سختی‌ها را احساس نکنند، البته ممکن است در برخی موارد جلوه‌هایی از این تلاش‌ها به دلیل محدودیت‌های یکسان میزبان برای همه کشورها، با مشکلاتی مواجه شود که این موضوع جدیدی نبوده و مطابق روال همه ساله است.
 
محمدی تاکید کرد: از اینکه حجاج ایرانی هم در فضای معنوی حج امسال حضور دارند، احساس غرور و خوشحالی می کنیم به خصوص اینکه طبق روال قبل می‌توانند برنامه‌های معنوی خودشان را دنبال کنند.
 
وی ادامه داد: امیدواریم با توجه به اینکه جمعیت ما نسبت به سال 94 افزایش یافته است، همچنان با شور و نشاط برنامه‌ها ادامه پیدا کند و این حج توفیقی برای استمرار حج‌های بعدی باشد.
 
وی با بیان اینکه آرزوی ما رضایت کامل حجاج است، گفت: امیدواریم همه حجاج ایرانی با لبخند رضایت و توام با سلامتی به میهن اسلامی بازگردند.
 
ایام تشریق اوج عملیات حج
 
رییس سازمان حج و زیارت همچنین در جلسه هماهنگی امور اجرایی و فرهنگی مربوط به ایام تشریق که با حضور کمیته‌های مختلف سازمان حج و مسئولان بعثه مقام معظم رهبری تشکیل شد، افزود: بر اساس آنچه در جلسات کارشناسی در ایران بررسی کردیم، ساختاری برای ایام تشریق تدوین شده و واحدهای مشخص اصلی و اجرایی مسئولیت بخش‌های مختلف را برای ارائه خدمات بر عهده دارند.
 
وی با تشریح وظایف کمیته‌های مختلف تعیین شده برای اجرای عملیات حج در ایام تشریق تصریح کرد: مرکز پزشکی نقش بسیار مهمی در این ایام دارد که نخست انجام وظایف پزشکی و بهداشت و درمان است و نقش دوم هم عملیات امداد و نجات در مواقع مورد نیاز به شمار می‌رود.
 
محمدی به نقش اساسی امور راهنمایی حجاج بویژه در منا و مسیر جمرات اشاره کرد و گفت: روند صحیح کار در این 2 نقطه خیلی می‌تواند به ما در انجام درست اقدامات کمک کنند.
 
رییس سازمان حج و زیارت با اشاره به پیش بینی‌های صورت گرفته در حوزه تغذیه و تدارکات ادامه داد: با توجه به مسدود بودن مسیرها در ایام تشریق فعالیت این حوزه باید با دقت انجام و برای تامین غذای آماده تدارک لازم دیده شود.
 
محمدی گفت: مسئولیت نقل ترددی، هم در ابتدای و هم در انتهای کار خیلی حیاتی است چرا که انتقال منظم در شروع کار و حضور زائران در عرفات و همچنین تمهیدات لازم در پایان کار با توجه به ازدحامی که وجود دارد، نیازمند یک برنامه ریزی دقیق است که اقدامات لازم در این حوزه نیز انجام شده است.
 
وی با تاکید بر نقش اطلاع رسانی دقیق در دوره زمانی قبل و حین ایام تشریق گفت: باید اطلاعات لازم به موقع و دقیق در این زمینه ارائه شود تا کاروان‌ها مطابق برنامه زمانبندی از عرفات به سمت مزدلفه و جمرات حرکت کنند.
 
او اضافه کرد: در خصوص زمانبندی و نحوه توقف حجاج هماهنگی لازم با بعثه مقام معظم رهبری به عمل آمده تا زائران به لحاظ فقهی در انجام اعمال دچار مشکل نشوند.
 
محمدی با تاکید بر حساسیت ویژه روی بازرسی‌ها، گفت: مدیران کاروان‌ها و مجموعه‌ها باید طبق ضوابط ابلاغ شده و جدول زمانبندی در بخش‌های مختلف از جمله خروج از عرفات عمل کنند نحوه عملکرد در این حوزه از سوی بازرسی رصد می‌شود.
 
در این جلسه پس از معرفی ساختار خاص ایام تشریق از سوی رییس سازمان حج و زیارت، گزارش پیشرفت کار توسط مسئولان مربوطه، پیرامون ابعاد مختلف وظایف و نظارت بر اجرای مصوبات جزئیات و زمان بندی مشخص تبیین و مقرر شد که تصمیمات به عنوان پایه مصوبات رسمی تلقی شود.
 

 
مرجع : خبرگزاری فارس
کلمات کليدی: محدودیت تردد،ذی الحجه