جمعه ۲۱ مهر ۱۳۹۶ ساعت ۲۰:۲۵

فروش 7 هزار میلیارد تومان ارز توسط صرافی بانک پارسیان ظرف 6 ماه +سند

Share/Save/Bookmark
این در حالی است که این رقم در مدت مشابه سال قبل، 49 هزار میلیارد بوده؛ یعنی 27 هزار میلیارد ریال افزایش پیدا کرده است.
کد مطلب: 48544
فروش 7 هزار میلیارد تومان ارز توسط صرافی بانک پارسیان ظرف 6 ماه +سند
 
به گزارش اطلاعات روز#با اینکه گفته‌ های پیشین برخی دولتمردان و رسانه ‌های نزدیک به ‌‌آنها در هنگامه مذاکرات هسته ‌ای، دلالت بر کاهش نرخ ارز پس از این توافق مهم و سقوط قیمت کالاهای مختلف بود، اما با گذشت بیش از 2 سال از این توافق، نه تنها نرخ ارز کاهش نیافت و ارزانیدر کالاهای مختلف از جمله وارداتی در بازارها دیده نشد، بلکه قیمت دلار هم طی روزهای اخیر به مرز 4 هزار تومان رسید.

برخی کارشناسان و فعالان اقتصادی نیز با اشاره به نحوه توزیع ارز در بازار، این شیوه و نرخ توزیعی بین صرافان را از جمله دلایل حرکت دلار ارزیابی میکردند. ماجرای نحوه توزیع دلار در بازار آزاد از آنجا جذاب تر شد که مسعودی رییس انجمن صنفی کارفرمایان سکه و صرافان در نشست خبریسال 94 خود، پرده از یک اتفاق جالب در این بازار برداشت و گفته بود:
 
«در حال حاضر برخلاف آنچه عنوان می‌شود که دلار دو نرخی است، سه نرخ دارد؛ نرخ آزاد، مبادله‌ای و پارسیانی. چرا که همه می ‌دانند صرافی بانک پارسیان است که در بازار غیرمجازها ارز را به فروش می ‌رساند و نرخ سوم را تعیین می‌ کند که نرخ آن معمولا پایین ‌تر از نرخ بازار است. دقیقا در ساعتهایی که صرافی پارسیان دلار عرضه می ‌کند اندکی ریزش وجود دارد ولی بعد از آن دیگر تاثیری در بازار ندارد، معاملاتی که خارج از صرافی در بازار انجام شده و در سامانه سنا هم ثبت نمی‌ شود»
 
فروش 7 هزار میلیارد تومان ارز توسط صرافی بانک پارسیان ظرف 6 ماه +سند

اظهارات این کارشناس و نماینده صرافان، با توضیحات مدیرعامل بانک پارسیان همراه شد و کوروش پرویزیان در نشست خبری خود صرافی این بانک را اهرم بانک مرکزی برای تنظیم بازار ارز دانست و تاکید کرد: این بانک در بحث ارز دارای عملکرد شفاف و روشنی است و در دو سال گذشته صرافی این بانک در حوزه کارگزاری بانک مرکزی فعال بوده است.

اما اینکه چه میزان ارز، از سوی بانک مرکزی به بانک پارسیان و صرافی آن واگذار شده یا اینکه جمع گردش مالی این صرفای مهم در بازار ارز، چقدر بوده است موضوعی است که بررسی های صبحانه، حدود آنرا مشخص می کند. بر اساس صورت های مالی جدید این صرفای که مربوط به 6 ماهه منتهی به تیرماه امسال است، مشخص می شود که جمعا 76 هزار میلیارد ریال، بهای تمام شده ارز و مسکو فروش رفته توسط این صرافی است.
 
این در حالی است که این رقم در مدت مشابه سال قبل، 49 هزار میلیارد بوده؛ یعنی 27 هزار میلیارد ریال افزایش پیدا کرده است. در این راستا، ارقام منتشره نشان می دهد 34 هزار میلیارد ریال مربوط به مبادلات درهم امارات، 10 هزار میلیارد مربوط به یورو، 23 هزار میلیارد ریال مربوط به دلار آمریکا و 5 هزار میلیارد مربوط به وون کره جنوبی است.
مرجع : صبحانه خبر
کلمات کليدی: فروش/ 7 هزار میلیارد /تومان/ ارز /صرافی/ بانک پارسیان/اطلاعات روز#