چهارشنبه ۳ آبان ۱۳۹۶ ساعت ۱۰:۲۲

آقازادگی وخطر شكل‌گیری"هزارفامیلی"

Share/Save/Bookmark
آقازادگی پدیده‌ای است معطوف به نمایش. هر چقدر خود "آقاها" در ساختار سیاسی و اقتصادی تمایل به درچشم نبودن وحتی بعضا پنهان‌کاری دارند، "آقازاده‌ها" تمایل به شوآف و نمایش خوددارند.
کد مطلب: 49220
آقازادگی وخطر شكل‌گیری"هزارفامیلی"
 
به گزارش اطلاعات روز# امام خامنه‌ای در دیدار دست‌اندرکاران همایش بزرگداشت مرحوم حاج سیدمصطفی خمینی در آستانه چهلمین سالگرد رحلت ایشان، با اشاره به تهذیب نفس و گرایش سلوکی مرحوم حاج سیدمصطفی خمینی و ساده‌زیستی و زهدایشان، خاطرنشان کردند: آنمرحوم با اینکه فرزندِ شخصیت ومرجع بزرگی همچون امام خمینی(ره) بود اما ذره‌ای از نشانه‌های "آقازادگی" در وی نبود.

نوشتار زیر در ارتباط با موضوع  عدم سوء استفاده از موقعیت " آقازادگی " در کلام حضرت آقاست: 
در جوامع توسعه یافته تلاش میشود تا سازمان و مدیریت بر اساس الگوی‌ها مدرن از سلطه تبار و خویشاوند سالاری که شیوه سازماندهی و مدیریت پیشامدرن است آزادشود. درمقابل در جوامع در حال گذاری همچون ایران هنوز تبار و خویش‌سالاری در مقابل انکشاف دیوان سالاری مدرن تقویت میشود. سنت "آقا‌زادگی" درایران معلول یک سلسله عوامل تاریخی و فرهنگی است و تداوم آن دارای پیامدهای سیاسی، اقتصادی، فرهنگی واجتماعی قابل توجهی بر توزیع نابرابر منابع قدرت، ثروت ومنزلت است.

آقازادگی پدیده‌ای است معطوف به نمایش. هر چقدر خود "آقاها" در ساختار سیاسی و اقتصادی تمایل به درچشم نبودن وحتی بعضا پنهان‌کاری دارند، "آقازاده‌ها" تمایل به شوآف و نمایش خوددارند.

درگذشته‌های نه‌چندان دور تیپ غالب دربین" آقاها " همان تیپ کلاسیک "حاجی بازاری" بود. تظاهر به فقر و قناعت یک فضیلت بود. "آقاهای" ثروتمند حتی درنوع پوشش خود سعی به این تظاهر داشتند. اما " آقازاده‌ها" دقیقا نقطه مقابل هستند. حتی درظاهر تلاش میکنند خودرا متمایز کنند. شوآف ثروت میگیرند ، دیگر تظاهر به ساده‌زیستی و نمایش فقرتبدیل شده به نمایش ثروت و زندگی لاکچری.
فاجعه‌ی تلخ "آقازادگی" امروز درحق اوقات فراغت فرزندان درفيش حقوقی فلان مسئول هنوز ازخاطره‌ها نرفته است. 

فرزندان مسئولانی كه دغدغه شغل ندارند، دغدغه خرج تحصيل ندارند، دغدغه ازدواج ندارند، دغدغه هيچ چيز ندارند؛ ازهمه انقلاب، سفره‌ای برايشان پهن است، و بعضا خود را به محق استفاده از سفره ی انقلاب میدانند. از خانه‌هايشان مستقيم به دانشگاه می روند،از پشت ميز دانشگاه سفارششان برای در اختيار گرفتن پست و مقام میشود.و بدتر ازهمه، حتی این توهّم در برخی "آقازاده ها" به وجود می آید که این "رانت" حتی "حق" است. یک نوع فرصت طبیعی و یک نوع "وراثت " !؟؟.

 اینجاست که حتی ازعلم اقتصاد وارد زیست‌شناسی هم میشوند. درحالیکه مسئله عمیقا مرتبط با اقتصاد سیاسی نه زیست‌شناسی است. مسئله دقیقا "رانت" است نه "ژن". 

مشکل از همین‌جا آغاز می‌شود،مشکلی که عمیقا گره‌خوردگی امر سیاسی، نگاه فرهنگی و رویکرد اقتصادی را در نقطه "آقازادگی " نشان می‌دهد. 

شانس‌شان برای رسيدن به مناصب حكومتی با كارگرزاده‌ها و كارمندزاده‌ها برابر نیست. برای امنیت وطن جانش را كس ديگر در سوريه و عراق می‌دهد، برای تولید داخلی كارگری‌اش را كسی ديگر می‌كند، برای حفظ استقلال مرزبانی‌اش را بچه های مردم بر عهده دارند، سهمش به كسانی می‌رسد كه بی هيچ زحمتی و صرفاً به دليل یک نسبت فاميلی به همه جا می‌رسند و هر روز هم خبر سوء‌استفاده یکی از آنها منتشر می‌شود.

این کلام رهبری انقلاب در خصوص " آقازادگی" تلنگری است بر همه مسئولان و فرزندانشان .اما آیا واقعا چنین نگرش هائی امروز در "آقازاده ها " و پدرانشان وجود دارد؟؟ و یا اینکه در دفاع از "آقازاده"های خود و حتی نگرش" ژن خوب " بودن را خود ترویج و ترغیب میکنند؟؟  

متاسفانه فرایند مدرنیته شدن قدرت و ثروت و منزلت عمومی به تدریج به "مِلک طِلق " برخی از خانوارهای ذی نفوذ حاکمیت در می‌آیند. الگوی مدیریت و سازمان نیز تابع سنّت " آقا‌زاده گی" می‌شود و بيم آن می رود كه به تدريج و در نسل‌های آينده كم‌كم تلاش‌های شخصی و ايستادن‌های روی پای خود براي رسيدن به مناصب حكومتی توان مقابله با قدرت" آقازادگی " را نداشته باشد و روز به روز تعداد" آقازاده‌ها" در مناصب حكومتی بيشتر شود و به تدریج وزير و وكيل شدن مردم عادی، كسانی از جنس مسئولان دهه شصتی و حتی بسياری از مسئولان كنونی به امری غيرممكن مبدل شود. آن وقت سخن گفتن از "طبقه حاكمان" از نوع هخامنشی و ساسانی ديگر یک امر منسوخ نخواهد بود. آن وقت حكومت اسلامی صرفاً یک "دورهمی فاميلی" و تداعی " هزارفامیل" اعصار قبل خواهد شد.

از سویی مشکل فقط برعهده گرفتن مناصب حکومتی نیست؛ فرزندان مسئولان با رانت سیاسی و اطلاعاتی موقعیت‌های اقتصادی را هم در دست می‌گیرند و موقعیت برابر برای سرمایه‌گذاری و تحصیل مال و ثروت از مردم دریغ می‌شود. در چنين فضایی، سخن گفتن از شايسته‌سالاری، گفتن از موقعيت يكسان برای رسيدن به مناصب حكومتی، گفتن از برابری و گفتن از هم‌سطحی مسئولان و مردم، شعاری بيش نخواهد بود.

بدین ترتیب شاید بتوان گفت " آقازادگی" بهترین شغل دنیاست.

 
کلمات کليدی: آقا زاده ها،امام خامنه ای
 


 
تصاویر/ مترو سواری رییس جمهور در مشهد
خطوط قطار شهری مشهد با حضور رییس جمهور افتتاح شد.
تصاویر/ صعود نساجی مازندران به لیگ برتر
تیم فوتبال نساجی موفق شد با برتری ۶ بر صفر برابر راه آهن به لیگ برتر صعود کند. در جدال خونه به خونه و نساجی، این ...
تصاویر/ دیدار روحانی با اعضای تیم ملی والیبال نشسته
اعضای تیم ملی والیبال نشسته ایران پس از قهرمانی در رقابت های جهانی تبریز با حجت‌الاسلام حسن روحانی رئیس جمهوری ...
اولین تصاویر از محل شهادت ۷ ایرانی در فرودگاه «تی۴»
تصاویر اولیه از محل حمله موشکی روز گذشته به فرودگاه تی۴ که منجر به شهادت ۷ نفر از شهروندان کشورمان شد، منتشر شد....
دهان مردم را نبستند،خرد کرده اند/هر کس غیر از آقا وحید حرف مردم را میزد لهش می کردند!
باید از او پرسید سردار وحید در کرمانشاه چه میزان ی تدبیری و بی کفایتی از دولتمردان دیده است که حاضر می شود خود ...
صوت/ آخرین وصیت شهید حججی به همسرش  
آخرین وصیت‌های شهید مدافع حرم محسن حججی در سوریه به همسرش و علی کوچولو پسر نازنینش را می‌شنوید.
صوت/ بیانات رهبر انقلاب درباره انتخابات 96  
بیانات امروز رهبر معظم انقلاب درباره انتخابات 96 منتشر شد.
صوت/ مداحی محمود کریمی محرم 95  
فایلهای صوتی شب اول محرم الحرام سال1438 هیئت رایة العباس چیذر بانوای حاج محمو د کریمی اماده دریافت است.
تیم ملی والیبال نشسته ایران قهرمان پارالمپیک شد
تیم ملی والیبال نشسته ایران با پیروزی مقابل بوسنی قهرمان رقابت های پارالمپیک ریو شد.