دوشنبه ۲۰ آذر ۱۳۹۶ ساعت ۱۵:۳۰

تدوین اساسنامه جدید جامعه روحانیت مبارز

Share/Save/Bookmark
سخنگوی جامعه روحانیت مبارز از تدوین اساسنامه این تشکل سیاسی خبر داد.
کد مطلب: 51314
اطلاعات روز# سخنگوی جامعه روحانیت مبارز از تدوین اساسنامه این تشکل سیاسی خبر داد.
 
به گزارش تسنیم، حجت الاسلام غلامرضا مصباحی مقدم سخنگوی جامعه روحانیت مبارز امروز(دوشنبه20آذر) در نشست خبری با اشاره به مصوبه جدید این جامعه، اظهار داشت: بعد از 10 سال اساسنامه جامعه مورد بازبینی قرار گرفته و به بروز شده است.
 
وی در مورد علت این تغییرات، گفت: در این اساسنامه به کار ویژه جامعه روحانیت مبارزه اشاره شده  است و رویکرد روحانیت انقلابی در آن اضافه شده.
 
وی گفت: جامعه روحانیت مبارز نمی‌خواهد تمام کار هایی که روحانیون انجام می‌دهند را انجام بدهد.
 
مصباحی مقدم در پاسخ به ضرورت همنشینی احزاب اصول گرا و اصلاح طلب، گفت: ما از گفت‌وگو با احزاب و گروه‌های سیاسی در راستای اهداف جامعه روحانیت و با توجه به وحدت و انسجام ملی و تحت رهبری مقام معظم رهبری استقبال می‌کنیم.
 
سخنگوی جامعه روحانیت مبارز عنوان کرد: در کمیسیون اقتصادی مجمع تشخیص مصلحت نظام جلساتی در مورد مسائل پولی و بانکی با حضور نمایندگان بانک مرکزی بحث‌های جدی  برای اصلاح مسائل بانکی صورت گرفت.
 
وی در مورد حضور روحانی در جلسات جامعه روحانیت اظهار داشت:  آقای روحانی به دلیل محدودیت‌هایی که دارند مطرح کردند که جلسات به میزبانی ایشان انجام شود اما تصمیم خاصی در این مورد در جامعه گرفته نشده است.
 
مصباحی مقدم در مورد عدالت در لایحه بودجه تصریح کرد: در لایحه جدید بودجه که دولت مطرح کرده است نشانه‌‌هایی  از عدالت دیده می شود که همه اقشار یارانه دریافت نکنند و تنها کسانی که به این کمک‌ها نیاز دارند از طریق کمیته امداد و بهزیستی این نیازمندی درخواست بشود و کمک‌های دولتی دریافت کنند.
 
مصباحی مقدم درباره عدالت آموزشی تصریح کرد: با توجه به سطح تحصیلات دختران و پسران، همچنین داشتن معلم در مناطق دور افتاده حتی برای یک دانش‌آموز در بحث عدالت آموزشی وضعیت مناسبی داریم.
 
سخنگوی جامعه روحانیت مبارز در خصوص عدالت سیاسی نیز عنوان کرد: بعد از انقلاب اسلامی با توجه به اینکه زنان حق انتخاب شدن و انتخاب کردن بهره‌مند شده‌اند عدالت سیاسی نیز وجود دارد که باید زنان تلاش بیشتری برای حضور در انتخابات مجلس داشته باشند.
 
وی در مورد بودجه در گرفته شده در لایحه بودجه سال 97 برای احزاب اظهار داشت: به نظر من احزاب نباید از دولت یارانه بگیرند زیرا اگر از دولت پولی دریافت کنند  نقد دولت را به راحتی نمی‌توانند مورد بحث قرار دهند لذا باید برای آزادی احزاب پولی به آنها پرداخت نشود.
 
مصباحی مقدم در مورد اقدامات اخیر احمدی‌نژاد تصریح کرد: جامعه روحانیت مبارز در سال 84 در دور اول انتخابات از آقای هاشمی رفسنجانی حمایت کرد. همچنین در دوره دوم نیز از کاندیدایی حمایت نکرد. لذا آقای احمدی‌نژاد مورد حمایت جامعه روحانیت نبوده و خود ایشان نیز خود را مستقل از اصولگرایان دانسته و می‌داند.
 
سخنگوی جامعه روحانیت مبارز افزود: ماهیت اصولگرایی پایبندی به اصول و ارزشهاست اگر فردی این اصول و ارزشها را زیر پا بگذارد و به آنها پایبند نباشد اگر در گذشته هم مورد حمایت اصولگرایان بوده دیگر حمایتی نخواهد داشت که این کار کار پسندیده‌ای است زیرا به گفته حضرت امام (ره) میزان حال فعلی افراد است.
 
مصباحی مقدم در مورد نظر جامعه روحانیت مبارز درباره احمدی‌نژاد گفت: او به دنبال این است که جلب توجه کند و به همین خاطر است که این حرفها را می‌زند ما نیز در جامعه به علت اینکه کارهای او مهم نیست توجهی به این مسائل نداریم.
 
سخنگوی جامعه روحانیت مبارز در مورد اختلافات میان مجمع روحانیت مبارز و جامعه اظهار داشت: امام خمینی (ره) این اختلافات را اختلاف در سلیقه و نه در اصول می‌دانست به همین خاطر اجازه تاسیس مجمع روحانیت را دادند. البته برای رفع این اختلافات در سال 83 و 84 به توصیه مقام معظم رهبری گفت‌وگوهای 3 جانبه‌ای میان جامعه و مجمع روحانیت مبارز همچنین جامعه مدرسین حوزه صورت گرفت اما در جلسه‌ای آقای کروبی گفتند ما نمی‌توانیم وحدت داشته باشیم چون شما در شورای نگهبان و قوه قضائیه قدرت را به دست دارید که آیت‌الله مهدوی کنی در پاسخ به کروبی گفتند این حرفها درست نیست و این مسائل به جامعه روحانیت مربوط نمی‌باشد. اگر با شورای نگهبان و قوه قضائیه مشکلی دارید با آنها صحبت کنید. جلسه بعد که باید به میزبانی مجمع روحانیت برگزار می‌شد برگزار نشد و این گفت‌وگوها پایان یافت.
 
وی افزود: در سال 88 این اختلافات نیز بیشتر شد و مجمع روحانیت حتی در مواردی که با فتنه‌گران مخالفت داشت موضع خود را اعلام نمی‌کرد تا اختلافات کاهش یابد.
 
مصباحی مقدم در مورد اختلافات مجلس قبل با احمدی‌نژاد گفت: اگر انتقادهای ما نسبت به آقای احمدی‌نژاد نبود تورم حدود 30 درصد در آن سالها به بالای صددرصد می‌رسید چون آقای احمدی‌نژاد می‌خواست پرداختی به مردم را 5 برابر کند که این کار اشتباهی بود.
 
وی با اشاره به اینکه سخنان احمدی‌نژاد در مناظره‌های 88 اشتباه بود تصریح کرد: کاری که فتنه‌گران کردند و حیثیت کشور را پایمال کردند با خطای احمدی‌نژاد برابر نیست و حساب آنها جدای از اشتباهات احمدی‌نژاد است.
 
سخنگوی جامعه روحانیت مبارز در مورد تغییرات در حال انجام در جبهه مردمی نیروهای انقلاب عنوان کرد: من در شورای مرکزی جمنا نیستم و از این تغییرات خبر ندارم اما قبل از جبهه مردمی جامعه روحانیت به دنبال این بود که پیشگام در همگرایی اصولگرایان باشد.
 
مصباحی مقدم در پایان در مورد برنامه‌های برای انتخابات سال 98 گفت: اقدام زودهنگام در مورد انتخابات کار مناسبی نیست. البته باید احزاب تمهیدات خود را در مورد انتخابات انجام دهند و فضا را در حال حاضر در جامعه انتخاباتی نکنند.
کلمات کليدی: اساسنامه،جامعیت روحانیت مبارز