چهارشنبه ۲۲ آذر ۱۳۹۶ ساعت ۱۴:۵۱

لایحه بودجه سنخیتی با قانون برنامه ششم ندارد

Share/Save/Bookmark
رئیس کمیسیون تلفیق برنامه ششم توسعه با بیان اینکه لایحه بودجه ۹۷ سنخیتی با قانون برنامه ششم ندارد، گفت:دولت در بودجه گرانی‌ها را به عهده مجلس گذاشته است.
کد مطلب: 51447
اطلاعات روز# رئیس کمیسیون تلفیق برنامه ششم توسعه با بیان اینکه لایحه بودجه ۹۷ سنخیتی با قانون برنامه ششم ندارد، گفت:دولت در بودجه گرانی‌ها را به عهده مجلس گذاشته است.
 
به گزارش تسنیم،حمیدرضا حاجی بابایی ظهر امروز در جمع خبرنگاران اظهار داشت: لایحه بودجه 97 سنخیتی با برنامه ششم ندارد، ای کاش دولت همان اندازه که برای حذف یارانه 44 هزار تومانی دغدغه دارد؛ یک صدم آن همت را برای کاهش یا کنترل حقوق‌های نجومی داشت.
 
وی گفت: برای حذف یارانه 44 هزار تومانی که در حال حاضر به اندازه 8 هزار تومان ارزش دارد، لایحه ارائه می‌دهند تا از مجلس چک سفید امضا بگیرند اما اراده‌ای برای حذف یا حتی کاهش حقوق‌های نجومی وجود ندارد و برای حفظ و افزایش آن هزار استدلال می‌آورند.
 
حاجی بابایی گفت: در بودجه سال گذشته هم تصویب شد که یارانه ثروتمندان حذف شود متاسفانه اقدامی نشد و اکنون در لایحه سال 97 این موضوع در کنار افزایش قیمت حامل‌های انرژی می‌خواهد انجام شود.
 
حاجی بابایی با بیان اینکه تمام مشکلات ما از عدم اجرای قانون نشأت می‌گیرد، گفت: در ماده 39 برنامه ششم توسعه به صورت شفاف و روشن وضعیت درآمدها مشخص شده است.
 
وی افزود: این که باید این درآمدها در کدام حساب واریز شود و اینکه دولت با یک شرایطی اجازه دارد قیمت حامل‌های انرژی را افزایش دهد و این طور نیست که در صورت گران شدن بنزین مشخص نباشد که کجا خرج می‌شود.
 
حاجی بابایی تصریح کرد: براساس برنامه ششم توسعه، دولت در لایحه بودجه سنواتی هر میزان که می‌خواهد می‌تواند در صورت تصویب مجلس حامل‌های انرژی را گران کنند اما پول آن را بر اساس تصویب مجلس باید در بخش‌های بهره وری صادرات غیر نفتی عدالت اجتماعی، خانواده‌های نیازمند و عدالت اجتماعی هزینه کند.
 
نماینده مردم همدان در مجلس گفت: مشکل اساسی ما اکنون مغایرت لایحه دولت با برنامه ششم توسعه است، دولت باید تمام هزینه‌ها و خرج را در بودجه براساس برنامه ششم مشخص کند اما دولت گرانی‌ها را به عهده مجلس گذاشته است.
 
نماینده مجلس دهم گفت: بار نخستی که بنزین از 100 تومان به 400 تومان افزایش یافت تمام مسئولان از رسانه ملی و جلسات گفتند که می‌خواهیم قیمت حامل‌های انرژی را افزایش دهیم اما قبل از آن مبالغی را به حساب شما می ریزیم که مردم انصافا همراهی کردند.
 
وی گفت: در مرحله بعد قیمت بنزین از 400 به 1000 تومان رسید اما اکنون چیزی را به مردم اضافه نکرده‌ایم ما با واقعی شدن قیمت برق، آب، نان و بنزین موافقیم اما به بحث مان روی نوع هزینه‌هاست.
 
عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس اظهار داشت: تبصره 18 لایحه بودجه سال 97 که اکنون مورد بحث در سراسر کشور قرار گرفته و حتی برخی می‌خواستند آن را تکذیب کنند در حقیقت می‌گویند دولت مکلف است در سال 97 قیمت حامل‌های انرژی را به شکلی تعیین کند که نسبت به تاریخ یک فروردین ماه سال 96 ، 174 هزار میلیارد ریال درآمد داشته باشد.
 
حاجی بابایی با طرح این پرسش که، در کجای لایحه دولت کمک و مساعدت وجود دارد ، افزود، در این لایحه در خصوص حذف یارانه‌ها و افزایش قیمت‌ها گفته شده است.
 
وی گفت:باید رعایت حال مردم را کرد، و اقشار کم در آمد را تقویت کرد. با این وضعیت اگر بودجه را مصوب کنیم برای مردم قابل تحمل و کشش نخواهد بود و اقشار پایین جامعه نمی توانند این وضعیت را تحمل کنند.
 
نماینده مردم همدان با اشاره به تبصره 18 لایحه بودجه اظهار داشت: سال 97 درآمدهای دولت از محل هدفمندی یارانه‌ها 110 هزار میلیارد خواهد بود، از این 110 هزار میلیارد فقط 30 هزار میلیارد در بودجه آمده است.
 
وی با اشاره به اینکه باید در جامعه توازن ایجاد کرده ادامه داد: دولت باید همه درآمدهای خود را در لایحه بیاورند، نباید چیزی را مصوب کنیم که خلاف برنامه ششم توسعه باشد، ای کاش در رابطه با حقوق‌های نجومی در این لایحه بحث می‌شود.
 
حاجی بابایی با اشاره به گزارش رئیس جمهور در مورد لایحه بودجه ٩٧ در صحن مجلس خاطر نشان کرد: رئیس جمهور بحث از شفافیت در بودجه ٩٧می کند اما صحبت هایش در این مورد شفاف نبود مثلا نگفتند نسبت بودجه دولت با برنامه ششم چیست ؟
 
وی بیان کرد: رئیس جمهور در مورد نفت، بحث بازنشسته‌ها ،عدالت اجتماعی کارکنان و کارمندان و موسسات مالی و اعتباری وضعیت بودجه 97 را روشن کند، عدالت یعنی به این مسائل اساسی در بودجه توجه جدی شده باشد.
کلمات کليدی: لایحه بودجه،برنامه ششم
 


 
گرامیداشت رحلت امام خمینی(ره) از سوی شورای خلیفه‌گری ارامنه
مراسم گرامیداشت سالگرد رحلت امام خمینی (ره) از سوی شورای خلیفه‌گری ارامنه روز جمعه سوم خرداد در کلیسای سرکیس مقدس ...
تصاویر/ مترو سواری رییس جمهور در مشهد
خطوط قطار شهری مشهد با حضور رییس جمهور افتتاح شد.
تصاویر/ صعود نساجی مازندران به لیگ برتر
تیم فوتبال نساجی موفق شد با برتری ۶ بر صفر برابر راه آهن به لیگ برتر صعود کند. در جدال خونه به خونه و نساجی، این ...
تصاویر/ دیدار روحانی با اعضای تیم ملی والیبال نشسته
اعضای تیم ملی والیبال نشسته ایران پس از قهرمانی در رقابت های جهانی تبریز با حجت‌الاسلام حسن روحانی رئیس جمهوری ...
اولین تصاویر از محل شهادت ۷ ایرانی در فرودگاه «تی۴»
تصاویر اولیه از محل حمله موشکی روز گذشته به فرودگاه تی۴ که منجر به شهادت ۷ نفر از شهروندان کشورمان شد، منتشر شد....
دهان مردم را نبستند،خرد کرده اند/هر کس غیر از آقا وحید حرف مردم را میزد لهش می کردند!
باید از او پرسید سردار وحید در کرمانشاه چه میزان ی تدبیری و بی کفایتی از دولتمردان دیده است که حاضر می شود خود ...
صوت/ آخرین وصیت شهید حججی به همسرش  
آخرین وصیت‌های شهید مدافع حرم محسن حججی در سوریه به همسرش و علی کوچولو پسر نازنینش را می‌شنوید.
صوت/ بیانات رهبر انقلاب درباره انتخابات 96  
بیانات امروز رهبر معظم انقلاب درباره انتخابات 96 منتشر شد.
صوت/ مداحی محمود کریمی محرم 95  
فایلهای صوتی شب اول محرم الحرام سال1438 هیئت رایة العباس چیذر بانوای حاج محمو د کریمی اماده دریافت است.
تیم ملی والیبال نشسته ایران قهرمان پارالمپیک شد
تیم ملی والیبال نشسته ایران با پیروزی مقابل بوسنی قهرمان رقابت های پارالمپیک ریو شد.