شنبه ۲۵ آذر ۱۳۹۶ ساعت ۱۱:۴۲

با بنزین ۱۵۰۰ تومانی تورم تک‌رقمی نمی‌شود

Share/Save/Bookmark
دولت لایحه بودجه ۹۷ را به مجلس ارائه کرده است و برخلاف دوره‌های قبلی، خود جسارت به خرج داده و به ساماندهی موضوع هدفمندی یارانه‌ها در بودجه اقدام کرده است.
کد مطلب: 51522
اطلاعات روز# دولت لایحه بودجه ۹۷ را به مجلس ارائه کرده است و برخلاف دوره‌های قبلی، خود جسارت به خرج داده و به ساماندهی موضوع هدفمندی یارانه‌ها در بودجه اقدام کرده است.
 
به گزارش تسنیم، طبق قانون هدفمندی یارانه‌ها و قانون برنامه پنجم توسعه، دولت فرصت داشت تا طی 4 سال گذشته قیمت‌ها را افزایش داده و واقعی کند، حتی یکسان‌سازی نرخ ارز نیز در این قوانین دیده شده بود اما دولت تدبیر و امید ظاهراً برای کسب رأی مردم و ماندن بر مسند قدرت بهانه‌های واهی را برای عدم حذف یارانه‌بگیران آورد و حتی قیمت حامل‌های انرژی را هم افزایش نداد حال بعد از چهارسال به‌دنبال افزایش ناگهانی قیمت‌هاست.
این برنامه دولت برای افزایش ناگهانی قیمت‌ها در حالی است که روحانی تورم تک‌رقمی را در بودجه پیش‌بینی کرده و ادعا می‌کند آثار تورمی این شوک قیمتی حامل‌های انرژی و آثار رکودی آن بسیار محدود است. این درحالی است که به نظر می‌رسد چنین اقدامی شوک بزرگی به بازار وارد کرده و معیشت مردم را با مشکل روبه‌رو می‌کند. همچنین بر اساس ساختار بودجه 97  گویا دولت خود عزمی برای جلوگیری از ریخت و پاش‌ها در وزارتخانه‌ها و کاهش هزینه‌های گزاف خود ندارد.
برای بررسی آثار افزایش قیمت حامل‌های انرژی و حذف بیش از نیمی از یارانه‌بگیران در بودجه 97 با آقای محمدرضا پورابراهیمی رییس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی گفت‌وگو کردیم که در ادامه آن را می‌خوانید.
 
پیشنهادی که دولت در لایحه بودجه 97 مطرح کرده، این است که بیش از 30 میلیون نفر از جمعیت کشور از یارانه محروم شوند، این در حالی است که بارها مجلس بر این امر تاکید کرده و دولت به بهانه‌های مختلف زیر بار نرفته بود، چرا دولت این مقطع زمانی برای این اقدام انتخاب کرده است؟
همواره مجلس بر این موضوع تاکید کرده است که یارانه دهک‌های پردرآمد حذف شده و یارانه قشر ‌کم‌درآمد جامعه استمرار داشته باشد، اما اینکه منابع ناشی از حذف دهک‌های پر درآمد کجا برود، محل اختلاف است.
موضوع هدفمندی یارانه‌ها یکی از نقاط ضعف لایحه بودجه سال 97 است. منابعی که قرار است بعد از حذف این افراد هزینه شود، مغایر قانون هدفمندی یارانه‌هاست. در واقع یکی از اشکالات این موضوع در لایحه بودجه سال آینده کل کشور این است که به‌رغم اقدام دولت برای مدیریت پرداخت هدفمندی یارانه‌ها، اقلامی که ذیل آن تخصیص پیدا کرده کاملاً دارای مغایرت است.
 
درباره جزئیات اختلاف میان دولت و مجلس برای هزینه کرد مبلغ ناشی از حذف پرداخت یارانه نقدی بیشتر توضیح می‌دهید؟
در بودجه 97 می‌بینیم که این منابع از بحث هدفمندی یارانه‌ها جدا شده و در قالب پرداخت یارانه نان، طرح نظام سلامت یا کمک به افراد تحت پوشش کمیته امداد امام خمینی (ره) و بهزیستی ارائه شده است. تمام هدفی که ما در جامعه داریم این است که بتوانیم این منابع را به همان هدفگذاری قانون که بحث ایجاد اشتغال و رونق و توسعه فعالیت‌های اقتصادی است سوق دهیم؛ اما پیشنهاد دولت در لایحه بودجه 97 برای هزینه کرد درآمد ناشی از حذف 30 میلیون نفر در یارانه نان، سلامت و... هدف اصلی این قانون را محقق نمی‌کند و گره زدن طرح تحول سلامت با طرح هدفمندی یارانه‌ها خطای راهبردی است.
دولت در لایحه بودجه 97 پیشنهاد تبدیل سازمان هدفمندی یارانه‌ها را به صندوق مهر ایرانیان داده است، این موضوع تا چه حد کاربردی و تاثیرگذار است؟
سازمان هدفمندی باید قانون هدفمندی یارانه‌ها را اجرا کند و تبدیل آن به صندوق مهر امید که صندوق حمایتی است، مغایر با قانون است. حذف یارانه‌بگیران و هزینه‌کرد آن برای تولید و اشتغال پایدار هدف گذاری این قانون است نه اینکه یارانه نقدی را حذف کرده و به مردم بگوییم که آن را در جایی دیگر هزینه خواهیم کرد.
دولت در لایحه بودجه 97 مجوز افزایش قیمت حامل‌های انرژی را از مجلس خواسته؛ این در حالی است که دولت این مجوز را داشته و می‌توانست به‌صورت پلکانی قیمت‌ها را در  
4 سال گذشته افزایش دهد، این افزایش ناگهانی چه تاثیراتی بر اقتصاد کشور می‌گذارد؟
افزایش قیمت حامل‌های انرژی و محل استفاده از این منابع باید بررسی شود و یکی دیگر از نکات مهم درصد تغییرات در آن حوزه است. افزایش ناگهانی قیمت‌ها به بازار شوک وارد کرده و تورم به‌همراه دارد که این خواسته دولت هم نیست چراکه تلاش کرده تا تورم را کنترل کند و بر اساس لایحه بودجه سال آینده به دنبال تورم تک‌رقمی است. از طرفی دیگر، باید بررسی کرد منابع ناشی از این بخش قرار است کجا برود، دولت یک موضوع کلی را اعلام کرده که نیازمند بررسی است.
 
دولت برای ایجاد این تغییر 4 سال فرصت داشت!
دولت پیش از این رویکردی محافظه‌کارانه داشته اما حال با پشت سر گذاشتن انتخابات ادبیات جسورانه‌ای پیدا کرده است و ما از این مورد استقبال می‌کنیم اما باید در این راستا کار کارشناسی و دقیقی صورت بگیرد و ما با تغییراتی که به جامعه شوک وارد کند، مخالفیم. این روزها صحبت از بنزین 1500 تومانی در میان است، افزایش ناگهانی این مبلغ شوک وارد می‌کند، در‌حالی‌که دولت معتقد است این مجوز را از مجلس گرفته است. مجلس باید با افزایش قیمت بنزین موافقت کند درحالی‌که رویکرد مجلس درباره افزایش حامل‌های انرژی رویکرد تدریجی و آرام است. مخالف تغییرات عمده هستیم بنابراین جلوی واردشدن شوک را می‌گیریم. ما با هرگونه افزایش قیمتی که تورم را افزایش بدهد 100 درصد مخالفیم.
 
با بررسی لایحه بودجه متوجه شدیم که دولت به دنبال افزایش درآمدهای خود از محل هدفمندی یارانه‌هاست اما هزینه‌های دولت بسیار بالا و برخی جاها غیرمعقول است. در این‌باره نظر شما چیست؟
افزایش سهم هزینه‌های جاری کشور یکی دیگر از اشکالات لایحه بودجه سال 97 است چراکه با افزایش این هزینه‌ها بودجه عمرانی کاهش می‌یابد. دولت باید علاوه‌بر افزایش درآمدها از منابع مختلف از جمله هدفمندی یارانه‌ها، هزینه‌های خود را کاهش بدهد، الان هزینه‌های دولت غیرقابل قبول است و باید مدیریت شود.
مرجع : صبح نو
کلمات کليدی: بنزین،تک نرخی،تورم