يکشنبه ۱۷ دی ۱۳۹۶ ساعت ۱۵:۴۱

مخالفت نمایندگان با افزایش قیمت بنزین و گازوئیل

Share/Save/Bookmark
سخنگوی کمیسیون تلفیق بودجه ۹۷ در نشست خبری گفت: با توجه به مصوبه امروز کمیسیون، ۱۱۰ هزار میلیارد تومان بدهی‌های افراد به دولت و مطالبات اشخاص از دولت تهاتر خواهد شد.
کد مطلب: 52598
اطلاعات روز# به گزارش فارس، علی اصغر یوسف‌نژاد نماینده مردم ساری و سخنگوی کمیسیون تلفیق بودجه 97 کل کشور امروز یکشنبه در مجلس، با اشاره به مصوبات جلسه بعد از ظهر روز گذشته کمیسیون متبوعش اظهارداشت: با توجه به مصوبه کمیسیون تلفیق در رابطه با بدهی‌های دولت به اشخاص، بدهی‌های اشخاص به بانک‌ها، بدهی‌های بانک‌ها به بانک مرکزی کارگروه ویژه‌ای برای آن تشکیل شد چرا که بسیاری از نهادهای عمومی به بانک‌ها بدهکارند و از طرفی هم از دولت انتظار دارند، از طرفی هم ممکن است به بیمه بدهکار باشند. لذا این چند گونگی مطالبات و بدهی‌ها باعث شد کمیسیون تلفیق در این رابطه تصمیم بگیرد.
 
وی افزود: کمیسیون تلفیق بودجه 97 مصوب کرد که 110 هزار میلیارد تومان بدهی‌های افراد به دولت و مطالبات افراد از دولت به صورت عام پرداخت شود.
 
سخنگوی کمیسیون تلفیق بودجه 97 تصریح کرد: این تهاتر 110 هزار میلیاردی با عنوان بدهی‌های دولت به بانک مرکزی در سرفصل‌ خاصی ثبت و درج خواهد شد.
 
یوسف‌نژاد در ادامه توضیح مصوبه مربوط به تهاتر 110 هزار میلیارد تومانی بدهی‌های دولت به بانک مرکزی عنوان کرد که بدهی‌های دولت به بانک مرکزی در سرفصل خاصی بدون اینکه پایه پولی تغییر پیدا کند ثبت و درج خواهد شد و این موضوع اثرات روانی مناسب و گردش پولی خوبی در جامعه به وجود می‌آورد.
 
وی در ادامه مصوبه ذکر شده یادآور شد: بدهی‌های دولت به افراد مختلف اعداد قابل توجهی است که در سال‌های گذشته انباشته شده است که کمیسیون در این رابطه ترتیبات خوبی اتخاذ کرد چرا که عدد 110 هزار میلیارد تومان با توجه به بررسی‌های اقتصادی انتخاب شده است و اثرگذاری آن بیش از این مبلغ خواهد بود.
 
سخنگوی کمیسیون تلفیق بودجه 97 با اشاره به دیگر مصوبات نوبت عصر روز گذشته کمیسیون متبوعش در خصوص هدفمندی یارانه‌ها عنوان کرد: با توجه به تبصره 14 لایحه بودجه سال 1397 کل کشور به سبب اهمیت  و اثر اجتماعی بسیار مهم مسئله هدفمندی یارانه‌ها کمیته اختصاصی در این راستا تشکیل شد که این کمیته نقطه نظرات و جمع‌بندی‌های خود را به کمیسیون تلفیق بودجه ارائه داد.
 
وی افزود: در این رابطه دولت پیشنهاد 37 هزار میلیارد تومان به عنوان سقف منبع درآمدی در لایحه بودجه اعلام کرده بود تا در هزینه‌ها استفاده شود که این مبلغ در سال گذشته 48 هزار میلیارد تومان بود.
 
یوسف‌نژاد همچنین  خاطرنشان کرد: از آنجایی که بحث درآمدی مطرح بود عدد 37 هزار میلیارد تومان که از سوی دولت برای هدفمندی یارانه‌ها پیشنهاد شده بود به تصویب اعضای کمیسیون تلفیق بودجه 97 رسید که به پیشنهاد دولت از این محل 23 هزار میلیارد تومان یارانه نقدی و غیر نقدی بوده و 7 هزار میلیارد تومان نیز برای کاهش فقر مطلق در خانواده‌های تحت پوشش کمیته امداد امام خمینی (ره) و سازمان بهزیستی تخصیص یابد. همچنین برای خرید نان و گندم تضمینی با 3.3 هزار میلیارد تومان و همچنین مبلغ 3 هزار و 700 میلیون تومان نیز برای بخش سلامت تخصیص یابد که مجموع این ارقام 37 هزار میلیارد تومان می‌شود.
 
وی در توضیح مصوبه مذکور، خاطرنشان کرد : در تبصره 14 پیشنهادی دولت در لایحه بودجه 97 سقف درآمدی برای هدفمندی یارانه‌ها 37 هزار میلیارد تومان تصویب شد.
 
«تعداد یارانه‌بگیران در حال حاضر 76 میلیون نفر هستند، طبیعی است که این عدد زمانی که از 48 هزار میلیارد به 37 هزار میلیارد تومان تقلیل پیدا می‌کند، تعداد افراد یارانه بگیر نیز تغییر پیدا خواهد کرد لذا دولت حتماً در این رابطه پیشنهادات و توضیحاتی دارد که چگونه افراد یارانه‌بگیر براساس شاخص‌ها که مشمول شرایط اخذ یارانه نیستند، حذف شوند.
 
یوسف‌نژاد همچنین ضمن ارائه توضیحاتی در رابطه با مصوبه دیگر کمیسیون تلفیق بودجه 97 یادآور شد: کمیسیون در رابطه با موضوع قیمت سوخت و درآمدی که دولت از این بابت برای برخی قسمت‌ها استفاده می‌کند مورد بحث قرار گرفت که طی آن طبق پیشنهاد دولت از محل افزایش حامل‌های انرژی (بنزین، نفت، گازوئیل، نفت سفید و دیگر حامل‌ها) 17 هزار و 400 میلیارد تومان کسب درآمد می‌شود که براساس پیشنهاد دولت این مبلغ به اضافه 15 هزار میلیارد تومان از صندوق توسعه -که مجموع آن 32 هزار و 500 میلیارد تومان می‌شود - به همین مقدار بانک‌ها هم مشارکت کنند لذا دولت از این محل 65 هزار میلیارد تومانی پیش‌بینی کرده که برای بخش تولید و اشتغال هزینه کند.
 
وی با اشاره به قسمت درآمدی لایحه بودجه سال 97 کل کشور در خصوص افزایش قیمت حامل‌های انرژی اظهارداشت: نمایندگان در این رابطه با پیشنهاد افزایش حامل‌های انرژی به ویژه بنزین و گازوئیل مخالفت کردند لذا ایده دولت مبنی بر درآمد 17 هزار و 400 میلیارد تومانی برای سرمایه‌گذاری در بخش تولید کاهش درآمدی داشته است که برای جبران آن به دولت اجازه داده شد از محل املاک تملیکی تا سقف 10 هزار میلیارد تومان از محل فروش آن درآمد داشته باشد تا براساس تبصره 18 به بخش تولید و اشتغال اختصاص یابد.
 
یوسف‌نژاد در بخش دیگری از سخنان خود تصریح کرد: حامل‌های انرژی در همین سقف موجود درآمد خواهند داشت و درآمد حاصل از آن براساس تبصره 14 لایحه بودجه برای هدفمندی یارانه‌ها استفاده می‌شود.
 
وی در بخش پایانی نشست خبری خود با تشریح جهت‌گیری کمیسیون تلفیق بودجه 97 اعلام کرد که جهت‌گیری بودجه با منطق اقتصادی، تغییر در جهت کمک به اقشار آسیب‌پذیر و همچنین یاری رساندن به کاهش مشکلات معیشتی مردم خواهد بود و البته در اجتماع از نظر بخش غیر دولتی و مشارکت آن در اقتصاد مد نظر کمیسیون است که این بودجه به گونه‌ای باشد که به اقتصاد ملی کمک کند و در مجموع کمیسیون تلفیق پیگیر آن است که با مصوبات خود تصمیماتی را در راستای رفاه و مسائل اقشار جامعه به ویژه کم درآمدها و مستضعفان اخذ کند.
کلمات کليدی: نمایندگان،بنزین،گازوئیل
 


 
تصاویر/ مترو سواری رییس جمهور در مشهد
خطوط قطار شهری مشهد با حضور رییس جمهور افتتاح شد.
تصاویر/ صعود نساجی مازندران به لیگ برتر
تیم فوتبال نساجی موفق شد با برتری ۶ بر صفر برابر راه آهن به لیگ برتر صعود کند. در جدال خونه به خونه و نساجی، این ...
تصاویر/ دیدار روحانی با اعضای تیم ملی والیبال نشسته
اعضای تیم ملی والیبال نشسته ایران پس از قهرمانی در رقابت های جهانی تبریز با حجت‌الاسلام حسن روحانی رئیس جمهوری ...
اولین تصاویر از محل شهادت ۷ ایرانی در فرودگاه «تی۴»
تصاویر اولیه از محل حمله موشکی روز گذشته به فرودگاه تی۴ که منجر به شهادت ۷ نفر از شهروندان کشورمان شد، منتشر شد....
دهان مردم را نبستند،خرد کرده اند/هر کس غیر از آقا وحید حرف مردم را میزد لهش می کردند!
باید از او پرسید سردار وحید در کرمانشاه چه میزان ی تدبیری و بی کفایتی از دولتمردان دیده است که حاضر می شود خود ...
صوت/ آخرین وصیت شهید حججی به همسرش  
آخرین وصیت‌های شهید مدافع حرم محسن حججی در سوریه به همسرش و علی کوچولو پسر نازنینش را می‌شنوید.
صوت/ بیانات رهبر انقلاب درباره انتخابات 96  
بیانات امروز رهبر معظم انقلاب درباره انتخابات 96 منتشر شد.
صوت/ مداحی محمود کریمی محرم 95  
فایلهای صوتی شب اول محرم الحرام سال1438 هیئت رایة العباس چیذر بانوای حاج محمو د کریمی اماده دریافت است.
تیم ملی والیبال نشسته ایران قهرمان پارالمپیک شد
تیم ملی والیبال نشسته ایران با پیروزی مقابل بوسنی قهرمان رقابت های پارالمپیک ریو شد.