چهارشنبه ۲۰ دی ۱۳۹۶ ساعت ۱۲:۲۶

سلامت محصولات تراریخته در هاله ای از ابهام!

Share/Save/Bookmark
فرهنگستان علوم پزشکی جمهوری اسلامی در پی نشست تخصصی اعضای این فرهنگستان، با انتشار بیانیه ای از ابهام جدی در سلامت محصولات ترایخته خبر داد و پیشنهاد کرد که تا اطمینان یافتن از سلامت کامل مصرف این گونه محصولات، از کشت و واردات آن به کشور جلوگیری شود.
کد مطلب: 52835
اطلاعات روز# فرهنگستان علوم پزشکی جمهوری اسلامی در پی نشست تخصصی اعضای این فرهنگستان، با انتشار بیانیه ای از ابهام جدی در سلامت محصولات ترایخته خبر داد و پیشنهاد کرد که تا اطمینان یافتن از سلامت کامل مصرف این گونه محصولات، از کشت و واردات آن به کشور جلوگیری شود.

نبود مستندات قوی علمی و مستندات معتبر، اثرات سوء کمتر شناخته شده و یا ناشناخته زودرس و دیررس محصولات تراریخته و نیز قوانین سختگیرانه کشور‌های اروپایی برای ورود و مصرف گیاهان تراریخته و محصولات جانبی از جمله دلائل ابهامات موجود در سلامت محصولات تراریخته عنوان شده است.
 
بر اساس این گزارش، از وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی به عنوان متولی سلامت آحاد کشور خواسته شده است بررسی‌های علمی جامع و لازم در خصوص ابعاد مختلف سلامت محصولات تراریخته که با استفاده از فناوری‌های نوین بعمل آورد و نتایج را جهت آگاهی عموم اعلام نماید.
 
متن کامل بیانیه فرهنگستان علوم پزشکی جمهوری اسلامی در پایان این نشست علمی تحت عنوان'ابهام در سلامت محصولات تراریخته' به شرح ذیل اعلام شده است:
 
در جهت صیانت از سلامت آحاد جامعه توجه جدی به امنیت و ایمنی غذا از طریق کنترل کیفی محصولات کشاورزی، سیستم فناوری تولید غذا به طور خاص تولید بذر، کشت و مصرف محصولات تراریخته از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است.
 
به محصولاتی که از طریق مهندسی و اصلاح ژن‌های یک ارگانیسم به دست می‌آیند 'تراریخته'گفته می‌شود. در این پدیده یک یا چند ژن از یک موجود به موجود ... مگنی منتقل می‌شود.
 
این امر به طور طبیعی امکان پذیر است، دستکاری ژنتیکی گیاهان به روش بیوتکنولوژی برای نخستین بار در سال ۱۹۸۳ میلادی گزارش شد.
 
پس از بوجود آمدن گیاهان تراریخته، عملا انتقال ژن از هر موجودی به گیاه امکان پذیر گردید و این امر نگرانی‌های زیادی را در امر سلامت انسان و محیط زیست بوجودآورد. به همین دلیل جامعه جهانی پروتکل‌هایی از جمله 'ایمنی زیستی کارتاهنا' را تدوین کرد.
 
با توجه به اهمیت مسئله، فرهنگستان علوم پزشکی جمهوری اسلامی ایران نیز جلساتی برای تبیین دیگاه خبرگان، با حضور مسئولان و صاحبنظران کشوری تشکیل داد.
 
بحث‌ها عمدتا بر بذر، کشت و مصرف محصولات تراریخته متمرکز شد و در جمع بندی نظر فرهنگستان در خصوص سلامت محصولات تراریخته اعلام گردید.
 
علیرغم دیدگاه برخی از صاحبنظران مبنی بر لزوم استفاده از فناوری‌های نوین تراریخته در تامین غذای کشور و پایداری تولید محصولات و نیز جلوگیری از خسارت ناشی از سموم کشاورزی باید این نکته را مد نظر قرار داد که قبل از فراگیر کردن آن باید پشتوانه علمی و مستندات معتبر تهیه و ارائه شود.
 
وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی نیز بعنوان متولی سلامت کشور بررسی‌های علمی لازم را معمول داشته و مسئولان و مردم را با همه ابعاد موضوع آشنا نمایند.
 
لازم به ذکر است به دلیل اثرات سوء کمتر شناخته شده و یا ناشناخته زودرس و دیررس محصولات تراریخته، از سال‌ها پیش کشور‌های اروپایی قوانین سخت گیرانه‌ای برای ورود و مصرف گیاهان تراریخته و یا محصولات آن‌ها وضع کرده اند، لذا رفتار این کشور‌ها در برخورد با این پدیده باید سایر کشور‌ها و از جمله کشور ما هم به تامل وا می‌دارد.
از موضوعات جدی و بسیار پیچیده، تلاش‌های سوء یی است که برای تسلط بر کشور‌ها از طریق غذا به ویژه تولید و مصرف محصولات تراریخته صورت می‌پذیرد.
 
به دلیل اقتدار و انحصارگرایی اَبَر شرکت‌هایی که در امور مربوط به محصولات ترایخته نقش دارند، باید قبل از هرگونه تصمیم گیری و با اجتناب از تعجیل در کاربرد استراتژی تولید و مصرف محصولا تراریخته، مطالعات دقیقی در این ارتباط صورت پذیرد چراکه عدم توجه به این موضوع نتیجه عکس داده و می‌تواند به یک ابزار تهدید کننده امنیت غذایی تبدیل گردد؛ بنابراین با توجه به نکات فوق الذکر بنظر فرهنگستان علوم پزشکی جمهوری اسلامی ایران، استفاده از فرآورده‌های تراریخته در کنار فواید، خطراتی نیز خواهد داشت، لذا پیشنهاد می‌شود تا اطمینان یافتن از سلامت کامل مصرف این گونه محصولات، از کشت و واردات فرآروده‌های ترایخته به کشور جلوگیری بعمل آید.
مرجع : ایرنا
کلمات کليدی: محصولات تراریخته، واردات
 


 
تصاویر/ مترو سواری رییس جمهور در مشهد
خطوط قطار شهری مشهد با حضور رییس جمهور افتتاح شد.
تصاویر/ صعود نساجی مازندران به لیگ برتر
تیم فوتبال نساجی موفق شد با برتری ۶ بر صفر برابر راه آهن به لیگ برتر صعود کند. در جدال خونه به خونه و نساجی، این ...
تصاویر/ دیدار روحانی با اعضای تیم ملی والیبال نشسته
اعضای تیم ملی والیبال نشسته ایران پس از قهرمانی در رقابت های جهانی تبریز با حجت‌الاسلام حسن روحانی رئیس جمهوری ...
اولین تصاویر از محل شهادت ۷ ایرانی در فرودگاه «تی۴»
تصاویر اولیه از محل حمله موشکی روز گذشته به فرودگاه تی۴ که منجر به شهادت ۷ نفر از شهروندان کشورمان شد، منتشر شد....
دهان مردم را نبستند،خرد کرده اند/هر کس غیر از آقا وحید حرف مردم را میزد لهش می کردند!
باید از او پرسید سردار وحید در کرمانشاه چه میزان ی تدبیری و بی کفایتی از دولتمردان دیده است که حاضر می شود خود ...
صوت/ آخرین وصیت شهید حججی به همسرش  
آخرین وصیت‌های شهید مدافع حرم محسن حججی در سوریه به همسرش و علی کوچولو پسر نازنینش را می‌شنوید.
صوت/ بیانات رهبر انقلاب درباره انتخابات 96  
بیانات امروز رهبر معظم انقلاب درباره انتخابات 96 منتشر شد.
صوت/ مداحی محمود کریمی محرم 95  
فایلهای صوتی شب اول محرم الحرام سال1438 هیئت رایة العباس چیذر بانوای حاج محمو د کریمی اماده دریافت است.
تیم ملی والیبال نشسته ایران قهرمان پارالمپیک شد
تیم ملی والیبال نشسته ایران با پیروزی مقابل بوسنی قهرمان رقابت های پارالمپیک ریو شد.