يکشنبه ۱ بهمن ۱۳۹۶ ساعت ۱۱:۱۵

آیا اصولگرایان به ضرغامی چراغ سبز نشان خواهند داد؟

Share/Save/Bookmark
عزت الله ضرغامی خیز انتخابات برداشته و این طور که به نظر می رسد سعی دارد به عنوان یک چهره معتدل و میانه وارد عرصه رقابت شود.
کد مطلب: 53285
 
به گزارش اطلاعات روز#عزت الله ضرغامی گویا قصد ندارد یک بار دیگر برای ثبت نام در انتخابات ریاست جمهوری تا دقیقه نود منتظر بماند. او از همین حالا تلاشش را آغاز کرده و نمی خواهد که بعد از انتخابات بعدی نیز در دفتر فعلی اش در میدان پاستور با فعالان سیاسی صبحانه میل کند. چند ساختمان آن طرف تر نهاد ریاست جمهوری است و رئیس اسبق سازمان صدا و سیما گمان می کند که راه رسیدن به آن کرسی چندان دور نیست.
 
رازهای آقای ضرغامی در خیابان پاستور؛ در کادر عکسهای صبحانه‌خوری، تصویر یک نامزد ریاست جمهوری دیده می شود/پرویز فتاح جدی ترین رقیب رییس اسبق رسانه ملی/آیا اصولگرایان به ضرغامی چراغ سبز نشان خواهند داد؟
 
حالا باید دید که ضرغامی دلخوری هایش از جمنا را کنار گذاشته یا خیر. هرچه باشد آن ها در انتخابات قبلی با چراغ سبزهایی به او فرصت ثبت نام داده اما در نهایتا قالیباف و رئیسی را انتخاب کردند. برخی تحلیل گران سیاسی اصولگرا معتقد بودند که ضرغامی می تواند در جریان مناظرات تلویزیونی پاس گل های خوبی به کاندیدای اصلی بدهد اما جمنایی ها تحت تاثیر چیدمان و لابی هایی از سوی برخی نامزدهای این جریان که رتبه های اول را در چند نفر انتخاب شده برای ثبت نام داشتند این ظرفیت را نادیده گرفتند. رویکرد جبهه مردمی نیروهای انقلاب موجبات دلخوری هایی را فراهم کرد، چنانچه وقتی ضرغامی در یکی از جلسات جمنا از دلخوری های امثال جلیلی سخن می گفت،برخی گمان کردند که حرف دل خود را می زند. 
 
رویکرد ضرغامی در ماه های بعد از انتخابات اما نشان می دهد که او قصد کوتاه آمدن ندارد و احتمالا این بار چندان هم دل به حمایت جمنا نمی بندد. از همین رو است که می کوشد از خود چهره ای معتدل و میانه ترسیم کند. ضرغامی این روزها همان کسی است که هم با محمدعلی ابطحی صبحانه می خورد و هم با پرویز فتاح. دیگر خبری از سازمان عریض و طویل صدا و سیما نیست و ضرغامی برای بیان مواضع خود با حداقل امکانات یعنی همان صفحه اینستاگرام و تلگرام می سازد. از یک سو عکس بستنی تعارف کردن حجت الاسلام سید رضا تقوی را منتشر کرده و از سوی دیگر راهکار امام جمعه موقت تهران برای رواج دین را پس می زند و می نویسد: « کلام غیردقیق، زمینه‌ساز فهم نادرست و بروز فتنه است. راه حل معضلات فرهنگی - اجتماعی افزایش بودجه حوزه های علمیه نیست!» او حتی نسبت به تعبیر حجت الاسلام صدیقی از معترضان نیز واکنش نشان داد و تاکید کرد: « تعبیر کلی "آشغال" در مورد معترضین، مشابه "خس و خاشاک" هزینه ساز است».
 
ضرغامی این روزها در ماجرای سپنتا نیکنام موضع جالبی دارد .ضرغامی این روزها وقتی قرار باشد به اظهارات ترامپ واکنش دهد آن بخش از حرف هایش که به خلیج فارس مربوط بوده را انتخاب و یادآوری می کند که روی سنگ قبر برخی سربازان آمریکایی نام خلیج فارس درج شده است. 
 
عکس های ضرغامی با بچه های بوشهر، بچه های خزانه و ... فضای انتخابات را یادآوری و مخاطب را مطمئن می کند که در این کادر یک کاندیدای ریاست جمهوری جای گرفته است. کاندیدایی که هنوز معلوم نیست به عنوان نامزد اصلی جریان اصولگرا مورد حمایت قرار می گیرد یا نهایتا نقش پوششی ایفا می کند. 
 
عملکرد و رویه ضرغامی در ماه های اخیر نشان می دهد که او قصد دارد به چهره ای معتدل و میانه در اردوگاه اصولگرایی بدل شود. یک نکته اما مبهم است و قطعا تا روزهای قبل از انتخابات ریاست جمهور روشن نخواهد شد. باید منتظر ماند و دید که ضرغامی برای خود چه جایگاهی قائل است. اینکه او قصد دارد به کاندیدای نهایی اصولگرایان تبدیل شود یا تنها سعی می کند در فقدان شیخوخیت از خود یک برند بسازد؛ به این زودی ها مشخص نخواهد شد. 
 
اینکه تصمیم ضرغامی چیست فقط یک روی سکه است، روی دیگر واقعیت های موجود است. واقعیت هایی که شانس تبدیل شدن ضرغامی به کاندیدای اصلی اصولگرایان را از او می گیرد. بر اساس شنیده ها و گمانه ها ضرغامی رقبایی همچون حجت الاسلام ابراهیم رئیسی، محمد باقر قالیباف و پرویز فتاح خواهد داشت. رئیسی نیز اگرچه در انتخابات قبلی شانزده میلیون رای آورد اما معلوم نیست که در انتخابات بعدی کاندیدا شود یا خیر. خصوصا بعد از طرح گمانه سرلیستی او در انتخابات مجلس باید منتظر ماند و دید که اصولگرایان چطور با مهره او بازی خواهند کرد. این طور که به نظر می رسد پرویز فتاح جدی ترین رقیب ضرغامی است . او در کمیته امام موفق ظاهر شده و نقاط تاریکی در کارنامه ندارد.   
 
همه این ها در حالی است که بر اساس شنیده ها و نشانه ها در اتاق های محرمانه اصولگرایان خبرهای دیگیری هم شنیده می شود . اخباری که عزت الله ضرغامی هم آن ها را شنیده است . او اگر چه در اکت های سیاسی اش بیش فعالی پیشه کرده اما در برای روشن شدن سرنوشت سیاسی اش صبور است . همین صبر سیاسی است که از او چهره های منعطف نشان می دهد . عزت الله ضرغامی اگر نامزد انتخابات باشد حرف های زیادی برای گفتن خواهد داشت ؛صندوقچه رازهای آقای ضرغامی هنوز باز نشده است .
کلمات کليدی: اصولگرایان/ضرغامی /چراغ سبز /اطلاعات روز#