گزارش «سانحه نفت‌کش ایرانی» هفته آینده­ نهایی می‌شود

میزان , 9 بهمن 1396 ساعت 12:32

رئیس کمیته پیگیری «سانحه نفت‌کش ایرانی» در مجلس گفت: ابعاد حادثه سانچی در کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس در دست بررسی است و ظرف هفته آینده گزارش این حادثه آماده و به صحن علنی مجلس جهت قرائت ارائه خواهد شد.


اطلاعات روز# محمدمهدی برومندی نماینده مردم مرودشت با اشاره به آخرین تحقیقات درباره «سانحه نفت‌کش ایرانی»، گفت: ما در این سانحه مسائلی با چینی‌ها داشتیم؛ یکی از بحث‌های ما درباره عملیات امداد و نجات بود و اقداماتی که باید برای اطفای حریق انجام می‌شد و همینطور ورود به کشتی برای تحقیق و تفحص و جستجوی پیکر‌های خدمه کشتی که به هرحال کشتی غرق شد و عملاً اتفاقی در این رابطه نیفتاد.
 
 وی با اشاره به مسائل حقوقی مورد بحث ایران با چینی‌ها تاکید کرد: با توجه به اینکه این سانحه در آب‌های سرزمین چین اتفاق افتاد عملا ۵ کشور بایستی در روند حقوقی این مسئله درگیر باشند. یک کشور سازنده کشتی که کره جنوبی است. پاناما که پرچمش بر فراز کشتی سانچی بود. کره جنوبی به دلیل اینکه محموله برای این کشور بوده است و هنگ‌کنگ که مالک کشتی کیریستال، کشتی مقابل ما بوده و همینطور پرچم چین که بر فراز کشتی کریستال قرار داشته است.
 
نایب رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس اضافه کرد: در حال حاضر اقداماتی حقوقی توسط شرکت ملی نفت‌کش با دخالت وزارت امور خارجه و دستگاه‌های حقوقی ما انجام شده است. ما برای دستیابی به مستنداتی که علت اصلی سانحه را برای ما روشن کند لازم بود که به خدمه کشتی کیریستال(چین) دسترسی پیدا کنیم که این اتفاق افتاد و مصاحبه‌هایی با این افراد صورت گرفته است.
 
برومندی تاکید کرد: همچنین در حضور کشور‌های برشمرده شده و در یک چارچوب قانونمند بین‌المللی، جعبه سیاه کشتی سانچی باز شده است و در حال حاضر با نظارت ایران در حال بررسی است.
 
رئیس کمیته پیگیری «سانحه نفت‌کش ایرانی» در مجلس بیان داشت: البته نکته‌ای که وجود دارد این است که کاپیتان کشتی سانچی نیم ساعت قبل از برخورد و آتش سوزی کشتی با ایران تماس داشته است؛ یعنی کاپیتان درست ساعت ۷:۳۰ دقیقه با ایران صحبت کرده لذا آنچه که اتفاق افتاده پس از این مکالمه و در ساعت ۸ بوده است.
 
 برومندی تصریح کرد: گزارش «سانحه نفت‌کش ایرانی» در کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس در دست بررسی است و ظرف هفته آینده این گزارش آماده و نهایی خواهد شد.
 
رئیس کمیته پیگیری «سانحه نفت‌کش ایرانی» در مجلس بیان داشت: این گزارش به طور حتم در صحن علنی مجلس قرائت خواهد شد.


کد مطلب: 53698

آدرس مطلب: http://www.etelaterooz.ir//news/53698/گزارش-سانحه-نفت-کش-ایرانی-هفته-آینده-نهایی-می-شود

اطلاعات روز
  http://www.etelaterooz.ir