چهارشنبه ۲ اسفند ۱۳۹۶ ساعت ۱۵:۵۵

«میشل عون» در عراق چه‌ می‌کند؟

Share/Save/Bookmark
رئیس‌جمهور لبنان در راس یک هیأت عالیرتبه اقتصادی از روز گذشته وارد بغداد شده تا درباره چندین پرونده مهم با مقامات عراقی رایزنی کند.
کد مطلب: 54622
اطلاعات روز# رئیس‌جمهور لبنان در راس یک هیأت عالیرتبه اقتصادی از روز گذشته وارد بغداد شده تا درباره چندین پرونده مهم با مقامات عراقی رایزنی کند.
 
به گزارش فارس، «میشل عون» رئیس‌جمهور لبنان، عصر سه‌شنبه (دیروز 20 فوریه) در سفری رسمی وارد بغداد شد و به محض ورودش به دیدار «فواد معصوم» همتای عراقی‌اش رفت.
 
وی در ادامه حضورش در بغداد با «حیدر العبادی» نخست‌وزیر و «سلیم الجبوری» رئیس پارلمان عراق نیز دیدار و گفت‌وگو کرد.
 
تقویت همکاری‌های دوجانبه در زمینه‌های مختلف، مبادلات تجاری، رویکرد عراق در قبال آینده منطقه و اوضاع آن و پیروزیهای بزرگ نیروهای مشترک عراقی علیه داعش و دور کردن خطر تروریسم از منطقه و جهان از جمله مهمترین محورهای گفت‌وگوی عون با مقامات عراقی در بغداد بود.
 
میشل عون در دیدار با همتای عراقی‌اش درباره آماده کردن بستر عربی پیش از برگزاری نشست ریاض و اهمیت یکسانسازی مواضع برای این نشست سخن گفت و طی کنفرانس خبری مشترک با معصوم نیز این امر را تایید و اعلام کرد که لبنان در کنار عراق و مقابل طرح‌های تجزیه این کشور خواهد ماند.
 
نشست سران اتحادیه عرب قرار است در هفته آخر ماه مارس 2018 در ریاض برگزار شود و بیست و دو عضو این اتحادیه در آن حضور خواهند یافت. قرار بود این نشست در امارات برگزار شود ولی ابوظبی از میزبانی این نشست عذرخواهی کرد و این مسئولیت به عربستان واگذار شد.
 
 
 
 
 
وی افزود: در این دیدار بر ضرورت وحدت موضع عربی و اقدام در مسیر آشتی میان کشورهای عربی توافق کردیم. همچنین درباره تهدیدهای روزافزون اسرائیل و شیوه‌های مهار آن با تمامی ابزارهای موجود با رئیس‌جمهور عراق گفت‌وگو کردیم.
 
معصوم نیز در این کنفرانس خبری تایید کرد که درباره چندین پرونده از جمله تسهیل ورود عراقی‌ها به لبنان و سفر لبنانی‌ها به عراق با میشل عون گفت‌وگو کرده‌است.
 
رئیس‌جمهور عراق تاکید کرد:  روابط میان عراق و لبنان تاریخی است و به هزاران سال پیش باز می‌گردد. این رابطه، تاریخی، فرهنگی و سیاسی است و منافع مشترکی میان دو کشور وجود دارد.
 
«شیروان الوائلی» مشاور رئیس‌جمهور عراق نیز که در نشست معصوم و عون حضور داشت در گفت‌وگو با روزنامه «الشرق الاوسط» گفت: سفر رئیس‌جمهور لبنان به عراق به دعوت رسمی فواد معصوم برای بررسی چندین مسئله سیاسی، امنیتی و اقتصادی مهم برای دو کشور، صورت گرفت و میشل عون ضمن دیدار با فواد معصوم با سه معاون او در یک ضیافت شام دیدار و گفت‌وگو کرد.
 
به گفته الوائلی، محور گفت‌وگوهای رئیس‌جمهور لبنان در عراق بر اهمیت مبارزه با تروریسم متمرکز است اما یک هیأت اقتصادی بلندپایه نیز به همراه عون به عراق آمده‌اند و این امر بیانگر اهمیت بازرا عراق برای شرکت‌های لبنانی به ویژه در بخش باسازی کشورمان در مرحله پساداعش است. تسهیل سفرهای دوجانبه شهروندان لبنانی و عراقی و حذف روادید، واردات کالا از لبنان با مشوق‌های مالیاتی و گمرکی از دیگر مسائل مطرح در دیدارهای عون با مقامات عراقی است.
 
بر اساس گزارش‌های رسانه‌ای، در سفر هیأت بلندپایه لبنانی به عراق، قرار است وزرای کشور درباره مسئله تبادل زندانیان و افراد تحت تعقیب، رایزنی کنند. هرچند که دو کشور اختلاف خاصی بر سر این موضوع ندارند و لبنان از سه سال پیش با عراق در این زمینه بسیار همکاری داشته که آخرین آنها، تحویل «عبدالفلاح السودانی» وزیر اسبق تجارت عراق بود که به اتهام اختلاس تحت تعقیب بود.
 
روزنامه «الاخبار» درباره سفر رئیس‌جمهور لبنان به عراق نیز نوشت که این سفر، باب حل و فصل پرونده اموال سرمایه‌گذاران و بازرگانان لبنانی در عراق را که ارزش آن به 8 میلیارد دلار می‌رسد، باز کرد. این مبلغ به سالهای دهه هشتاد از قرن پیش باز می‌گردد.
 
بر اساس این گزارش، یک کمیته مشترک برای بررسی این مسئله تشکیل شد و قرار است امروز (چهارشنبه) نیز یک نشست به همین منظور میان مدیرکل وزارت دادگستری لبنان و رئیس شورای بازرگانی عراقی – لبنانی برگزار شود. ضمن اینکه رئیس‌جمهور لبنان نیز از وضعیت پیشرفت این پرونده ابراز رضایت کرده است.
 
محور گفت‌وگوهای رئیس‌جمهور لبنان با رئیس پارلمان عراق، هماهنگی در پرونده مبارزه با تروریسم فساد بود.
 
روابط دوجانبه و شیوه‌های تقویت آن و اوضاع سیاسی و امنیتی جاری در عراق و منطقه و پرونده بازسازی و سرمایه‌گذاری و تلاش های داخلی و منطقه‌ای برای مبارزه با تروریسم از مهمترین مسائل مطرح در دیدار میشل عون و سلیم الجبوری بود.