شنبه ۵ اسفند ۱۳۹۶ ساعت ۱۵:۳۲

نوبخت: اظهارات"مکرون" مردود است

Share/Save/Bookmark
سخنگوی دولت اظهارات رئیس‌جمهور فرانسه مبنی بر مذاکرات موشکی با ایران را مردود دانست.
کد مطلب: 54683
اطلاعات روز#  به گزارش تسنیم، روزنامه لوموند فرانسه مصاحبه اختصاصی خود با محمدباقر نوبخت رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور را منتشر کرده است که متن ترجمه شده آن را در ادامه می‌خوانید:

سوال: اول مربوط به اظهارات آقای مکرون درباره مذاکرات درباره برنامه موشکی‌ایران. موضع ایران نسبت به این اظهارات چیست؟

نوبخت: موضع جمهوری اسلامی ایران درباره این مسئله قبلا اعلام شده است. ما نه درباره امنیت ملی‌مان مذاکره می‌کنیم و نه درباره ظرفیت دفاعی‌مان. ما این اظهارات آقای مکرون را مردود می‌دانیم.

سوال: در حالی که دونالد ترامپ باید هر 120 روز یک بار تصمیم بگیرد که تحریم‌ها را در کادر برجام معلق نگه دارد، اگر احیانا بار آینده تصمیم بگیرد آنها را دوباره اعمال کند، انتظار شما از اروپا و مخصوصا کشور فرانسه چیست؟

نوبخت: شاید هنوز برای پاسخ نهایی دادن به این سوال زود باشد.کشورهای درگیر در برجام یک پکیج package هستند و اگر یکی بد عهدی کند، باید ببینیم که آیا بقیه این مسئله را جبران می‌کنند یا نه. اما تردید نکنید که اگر منافع ما تامین نشود، ما یک لحظه هم در برجام باقی نخواهیم ماند.البته ما برهم زننده این میثاق بین دولی نخواهیم بود بلکه فقط پاسخ خواهیم داد.

سوال: در صورتی‌که امریکا از برجام خارج شود، انتظار شما از کشورهای اروپایی دیگر و مخصوصا از فرانسه چه خواهد بود؟

نوبخت: بنا به هر دلیلی، شخصیتی مثل ترامپ حرف‌هایی می زند که با مفاد برجام تضاد دارد. ما نه تنها انتظارمان این نیست که کشورهایی مثل فرانسه و اتحادیه اروپا از او دنباله‌روی کنند و توافق بین‌المللی خودشان را نادیده بگیرند، بلکه انتظار داریم که آنها این کم گذاشتن را جبران کنند.با توجه به جایگاه آزادیخواه کشور فرانسه و فرهنگ عمیقش، ما از آقای مکرون انتظار داریم که مسئولانه‌تر عمل کنند.ترامپ تاکنون نشان داده است که زود نظرش را درباره بسیاری از مسائل عوض می‌کند، از جمله درباره معاهده آب و هوای پاریس که نظرش عوض شد.

سوال: امروز تحلیل شما از اعتراضات اخیر در دی ماه چه می‌باشد؟

نوبخت: در هر کشوری یک تعدادی می‌توانند نظرات متفاوتی داشته باشند.بعد از انقلاب در سال 57 ما برای دموکراتیک کردن نظام جمهوری اسلامی آن را به همه‌پرسی گذاشتیم.آخرین رجوع به آرای مردم هم چند ماه پیش انجام شد که چهل میلیون ایرانی در ایران و در خارج رای دادند و با رای قاطع دولت دوازدهم را انتخاب کردند. ما از جایگاه قانونی و پشتیبانی مردمی برخوردار هستیم و اگر اعتراضاتی هم وجود دارد، در درون خانواده اتفاق افتاده است. ما باید حرفهای فرزندانمان را بشنویم، حتی اگر در پاره‌ای از موارد برای استیفای حقوق‌شان صدای‌شان را هم بلند کرده باشند.‌ما باید تحمل داشته باشیم و بتوانیم به درستی بفهمیم چه گفته‌اند و با توجه به مقدورات و امکاناتی که داریم در جهت تامین خواسته‌هایشان اقدام کنیم.

سوال: آیا تخمینی از میزان محبوبیت آقای روحانی دارید؟

نوبخت: نظرسنجی‌های خاصی که صورت گرفته در این فاصله دوباره نشان داده است که آقای روحانی نسبت به سایر افراد در عرصه سیاسی هنوز محبوب‌ترین هستند. من بر پایه یک نظرسنجی که وزیر اطلاعات در دولت ارائه کرد صحبت می‌کنم. میزان درصد محبوبیت آقای روحانی را خاطرم نیست.

سوال: آقای روحانی در سخنرانی روز 22 بهمن حرف از رجوع به آرای مردم برای حل بعضی مسائل کشور زدند. منظورشان دقیقا چه مسائلی بود؟

نوبخت: آقای روحانی در آن سخنرانی به اصل 59 قانون اساسی تاکید داشتند.در واقع ایشان پیام‌شان خطاب به فرزندان و نسل جوان بود که بدانند قانون اساسی ظرفیت‌های زیادی دارد و اگر مشکلاتی وجود دارد به دلیل این است که قانون اساسی کامل اجرا نمی‌شود.

ایشان گفتند:چرا اختلاف؟ تفاوت نظر ممکن است وجود داشته باشد.اما چرا دعوا؟ وقتی که اختلافی داریم، می‌توانیم رجوع کنیم به این اصل قانون اساسی که رافع اختلافات است‌ آقای روحانی در ضمن می‌خواستند در سالگرد انقلاب یاداوری کنند که که نظام ما انعطلاف‌پذیر است و این نظام اگر به رغم جنگ، تحریم‌ها و ترور شخصیت‌های سیاسی ما، در این چهل سال باقی مانده است به همین دلیل است که دموکراتیک و انعطاف پذیر است.

سوال: آقای روحانی دستور تشکیل کمیته‌ای برای رسیدگی به چند مرگ اخیر در بازداشتگاه داده‌اند.‌توانایی ایشان برای ورود به حوزه‌هاییمثل حوزه‌های مربوط به قوه قضائیه چیست؟

نوبخت: آقای روحانی رئیس‌جمهور این کشور هستند.ایشان دو مسئولیت دارند: یکی ریاست قوه مجریه است که بعد از رهبری بالاترین مقام می‌باشد و دیگری هم آن که ایشان مسئول اجرای قانون اساسی هستند. مهم‌تر هم آن است که ایشان به مردم وصل هستند و با مردم سخن خواهند گفت. ما معتقدیم که صیانت از سلامت زندانیان وظیفه ماست. آنها حداکثر باید به اندازه مجازاتی که قانون برایشان تعیین می‌کند مجازات تحمل کنند. به همین جهت ما نسبت به همه احساس وظیفه می کنیم، مخصوصا نسبت به زندانیان.
کلمات کليدی: نوبخت،مکرون،برنامه موشکی ایران
 


 
تصاویر/ مترو سواری رییس جمهور در مشهد
خطوط قطار شهری مشهد با حضور رییس جمهور افتتاح شد.
تصاویر/ صعود نساجی مازندران به لیگ برتر
تیم فوتبال نساجی موفق شد با برتری ۶ بر صفر برابر راه آهن به لیگ برتر صعود کند. در جدال خونه به خونه و نساجی، این ...
تصاویر/ دیدار روحانی با اعضای تیم ملی والیبال نشسته
اعضای تیم ملی والیبال نشسته ایران پس از قهرمانی در رقابت های جهانی تبریز با حجت‌الاسلام حسن روحانی رئیس جمهوری ...
اولین تصاویر از محل شهادت ۷ ایرانی در فرودگاه «تی۴»
تصاویر اولیه از محل حمله موشکی روز گذشته به فرودگاه تی۴ که منجر به شهادت ۷ نفر از شهروندان کشورمان شد، منتشر شد....
دهان مردم را نبستند،خرد کرده اند/هر کس غیر از آقا وحید حرف مردم را میزد لهش می کردند!
باید از او پرسید سردار وحید در کرمانشاه چه میزان ی تدبیری و بی کفایتی از دولتمردان دیده است که حاضر می شود خود ...
صوت/ آخرین وصیت شهید حججی به همسرش  
آخرین وصیت‌های شهید مدافع حرم محسن حججی در سوریه به همسرش و علی کوچولو پسر نازنینش را می‌شنوید.
صوت/ بیانات رهبر انقلاب درباره انتخابات 96  
بیانات امروز رهبر معظم انقلاب درباره انتخابات 96 منتشر شد.
صوت/ مداحی محمود کریمی محرم 95  
فایلهای صوتی شب اول محرم الحرام سال1438 هیئت رایة العباس چیذر بانوای حاج محمو د کریمی اماده دریافت است.
تیم ملی والیبال نشسته ایران قهرمان پارالمپیک شد
تیم ملی والیبال نشسته ایران با پیروزی مقابل بوسنی قهرمان رقابت های پارالمپیک ریو شد.