چهارشنبه ۹ اسفند ۱۳۹۶ ساعت ۱۳:۴۳

پاسخ ولایتی به اظهارات روحانی

Share/Save/Bookmark
رئیس هیئت امنا و هیئت موسس دانشگاه آزاد گفت: بنده عرض میکنم شیمی، پزشکی، مهندسی به خدایی و غیرخدایی تقسیم می‌شود زیرا جهانبینی باعث می‌شود که یک علم خدایی باشد یا مادی.
کد مطلب: 54858
اطلاعات روز#  رئیس هیئت امنا و هیئت موسس دانشگاه آزاد گفت: بنده عرض میکنم شیمی، پزشکی، مهندسی به خدایی و غیرخدایی تقسیم می‌شود زیرا جهانبینی باعث می‌شود که یک علم خدایی باشد یا مادی.
 
به گزارش خبرگزاری تسنیم، علی اکبر ولایتی رئیس هیئت امنا و هیئت موسس دانشگاه آزاد اسلامی امروز (چهارشنبه 9 اسفند) در نشست معاونین فرهنگی و دانشجویی دانشگاه آزاد اسلامی در سالن همایش دکتر حبیبی دانشگاه علوم تحقیقات دانشگاه آزاد اسلامی اظهار داشت: موضوع فرهنگ در تمام دنیا مسئله اساسی و پایه آموزش است. لذا زمانی که می‌گوییم باید به فرهنگ اهمیت بدهیم یعنی به فرهنگ ایرانی و اسلامی خودمان باید توجه کنیم.
 
وی افزود: نمی‌شود سیستم آموزشی در یک بستر فرهنگی نباشد. در صدر اسلام مساجد جای همه چیز بود یعنی مرکز حکومت، تدریس و مراجعات مردمی و تمام مدارس‌ اولیه در مساجد بود.
 
ولایتی خاطر نشان کرد: مدرسه نظامیه بغداد و بقیه مدارس اسلامی در درجه اول درس دین می‌دادند اما متاسفانه بعد از دارالفنون فرهنگ ما، فرهنگ غربی شد. لذا امروز وقتی می‌خواهیم دروس جامعه‌شناسی و روانشناسی و سایر درس‌های علوم انسانی را از فرهنگ غرب دور کنیم کار سختی است. چون با فرهنگ غربی در هم آمیخته است.
 
رئیس هیئت امنا و هیئت موسس دانشگاه آزاد اسلامی عنوان کرد: امیدواریم دانشگاه آزاد تا جایی که می‌تواند علوم انسانی را رشد داده و پایه تئوریک تحول در دانشگاه را ایجاد کند.
 
وی افزود: تا خودمان در جامعه‌شناسی و روانشناسی نظریه‌پرداری نکنیم نمی‌توانیم در علوم انسانی تحول ایجاد کنیم.
 
ولایتی در مورد اینکه چرا حوزه‌های علمیه از فرهنگ غربی با موفقیت دور مانده‌اند اظهار داشت: در حوزه‌های علمیه جایی برای نفوذ فرهنگ بیگانه وجود نداشته است. حتی در مواردی که نفوذ فرهنگی صورت گرفته توسط بزرگان حوزه علمیه این فرهنگ‌ها طرد شدند.
 
رئیس هیئت امنا و هیئت موسس دانشگاه آزاد اسلامی خاطر نشان کرد: وقتی که برای مدیریت دانشگاه علوم پزشکی تهران از فرانسه فردی را می‌آوردند این فرد با خود فرهنگ خود را می‌آورد و دانشگاه و دانشجویان ما را با فرهنگ غربی پرورش می‌دهد.
 
وی درباره اینکه بعضی‌ها می‌گویند مهندسی و پزشکی اسلامی نداریم عنوان کرد: بنده عرض می‌کنم شیمی، پزشکی، مهندسی به خدایی و غیرخدایی تقسیم می‌شود زیرا جهانبینی باعث می‌شود که یک علم خدایی باشد یا مادی.
 
ولایتی افزود: اگر جهانبینی الهی باشد هر چیزی که بر روی زمین است بر اساس حکمت و تدبر الهی خواهد بود در حالیکه در جهانبینی غربی تمام موجودات و مخلوقات بر اساس تصادف بوجود آمده است. بنابراین تفاوت این دو به ریشه جهانبینی باز می‌گردد.
 
رئیس هیئت امنا و هیئت موسس دانشگاه آزاد اسلامی تصریح کرد: لازم و واجب است که کار فرهنگی اصل باشد لذا بدون جهانبینی و تفکر اسلامی و قرآنی آن چیزی که ما می‌خواهیم به دست نمی‌آید.
 
وی گفت: در گذشته در دانشگاه آزاد به مسائل فرهنگی کم توجهی شده است لذا باید فرهنگ را محور اساسی قرار داد.
 
ولایتی افزود: فرهنگی که ما می‌گوییم همان چیزی است که مقام معظم رهبری می‌گوید. چون در مواقعی بعضی‌ها می‌گویند ما کار فرهنگی کرده‌ایم اما با لهو و لعب کار فرهنگی انجام نمی‌گیرد.
 
رئیس هیئت امنا و هیئت موسس دانشگاه آزاد اسلامی گفت: موسیقی کبیر فارابی پایه موسیقی کلاسیک اروپاست که پایه علمی دارد. لذا تفاوت موسیقی حلال و حرام این است که موسیقی پایه علمی داشته باشد.
 
وی عنوان کرد: اسلام با موسیقی مخالف نیست. با لهو و لعب و هرزگی مخالف است.
 
ولایتی تصریح کرد: ما ضمن اینکه باید به فرهنگ اهمیت بدهیم باید نمایندگی‌های قوی فرهنگی داشته باشیم تا بتوانیم ابداع فرهنگی داشته باشیم.
 
رئیس هیئت امنا و هیئت موسس دانشگاه آزاد اسلامی ادامه داد: زمانی علم‌آموزی مبدل به تولید علم‌ می‌شود که تفکر دانشجو به فرهنگ اسلامی تغییر پیدا کند.
 
وی در پایان اظهار داشت: بنای دانشگاه آزاد بر این است که به فرهنگ اهمیت شایسته بدهد و آن را در متن قرار دهد نه حاشیه.
 
به گزارش تسنیم، اخیرا حسن روحانی اعلام کرده بود که علوم اسلامی وجود ندارد.
 
وی در جریان برگزاری جشنواره خوارزمی گفته بود "اسلام تأکید دارد که برای علم و دانش نمی‌توان مرز و محدودیت قائل شد. علم، علم است و به نوع تفکر و ایدئولوژی وصل نمی‌شود. عده‌ای در کشور ما سال‌ها وقت صرف کردند تا ریاضی، شیمی و فیزیک اسلامی درست کنند؛ ایشان پول، وقت و امکانات زیادی صرف کردند، اما حاصلی به دست نیاوردند."
کلمات کليدی: ولایتی،روحانی،سخنرانی