شنبه ۴ فروردين ۱۳۹۷ ساعت ۲۲:۴۴
با محوریت بولتون و پمپئو؛

جنگ رسانه‌ای واشنگتن علیه تهران/ واکنش ایران چه خواهد بود؟

Share/Save/Bookmark
واکنش افکار عمومی، رسانه ها و مسئولان ایران، در قبال بازی کاخ سفید، تعیین کننده خواهد بود و طبیعتا آمریکایی ها درحال رصد کردن فضای سیاسی و رسانه‌ای ایران پس از اجرای این جنگ روانی هستند.
کد مطلب: 55486
 
به گزارش اطلاعات روز#تحولات منطقه غرب آسیا حاکی از آن هستند که آمریکا و متحدانش شکست سنگینی را از محور مقاومت متحمل شده و روزهای سخت‌تری را هم پیش رو دارند.
 
آمریکا، اسرائیل و عربستان امیدوار بودند با حمایت از داعش، ایران و متحدانش را دچار چالشی جدی کنند اما همین پروسه، علیه خودشان تمام شد و اکنون می‌گویند قدرت و نفوذ ایران در لبنان، عراق، سوریه، یمن و دیگر کشورهای منطقه چند برابر شده است.
 
در این شرایط دولت ترامپ به اصطلاح دست پیش را گرفته و با "تغییر مقامات کاخ سفید" و "بازی رسانه ای در این زمینه" تلاش دارد، افکار عمومی و مسئولان ایران را بترساند و در محاسبات آنان تاثیر بگذارد؛ آن هم در شرایطی که واشنگتن به دنبال گرفتن امتیازاتی از ایران در زمینه برجام، برنامه موشکی و تحولات منطقه است.
 
در همین راستا، ترامپ خبری را در توییتر منتشر می کند مبنی بر اینکه قصد دارد تا چند هفته دیگر "جان بوتون" را به سمت "مشاور امنیت ملی رئیس‌جمهوری آمریکا" برگزیند؛ شخصی که به اتخاذ مواضع تند ضد ایرانی شهره است.
 
 
پس از این توییت، رسانه‌های فارسی‌زبان غرب، فعال شده و در گزارش‌های متعددی به تلاش برای ایجاد هراس از این انتصاب مشغول می شوند.
 
در بخش "گزیده ها"ی وب‌سایت صدای آمریکا، چهار تیتر قرار داده شده که عبارتند از: "گفتگو با بهنام طالبلو پژوهشگر مسائل ایران در بنیاد دفاع از دموکراسی درباره انتصاب جان بولتون"، "واکنش کنگره آمریکا به انتصاب جان بولتون: استقبال جمهوریخواهان، انتقاد دموکراتها"، "چرا پرزیدنت ترامپ جان بولتون را جانشین مک مستر کرد" و "گزارش فرهاد پولادی درباره سابقه و عملکرد جان بولتون در عرصه دیپلماسی".
 
 
 
 
در این گزارش ها ضمن انعکاس مواضع ضد ایرانی بولتون ادعا شده که با آمدن وی آمریکا قوی‌تر خواهد شد.
 
رویکرد صدای آمریکا این پرسش را مطرح می کند که آیا در روزهای اخیر هیچ خبر برگزیده و مهمی به جز انتصاب جان بولتون، در دنیا وجود نداشته است؟ و مگر یک انتصاب در شرایط پیچیده سیاسی و نظامی دنیای کنونی تا چه حد می تواند در قوی تر شدن کشوری تاثیر بگذارد؟
 
بی بی سی هم در گزارش هایی مثل "پیامدهای حضور جان بولتون در کاخ سفید برای ایران چیست؟" و "جان بولتون چه فکر می‌کند؟" همین خط را دنبال کرده است.
 
 
 
دویچه وله یادداشت "جان بولتون؛ میخ تابوت برجام؟" را در تیتر یک خود جای داده و می نویسد: «با انتصاب جان بولتون به عنوان مشاور امنیتی رئیس جمهور ایالات متحده، نگرانی‌ها پیرامون آینده برجام شدت یافته است. بولتون از مخالفان سرسخت توافق ‌هسته‌ای با ایران و طرفدار سرنگونی جمهوری اسلامی است».
 
 
رادیو فردا نیز  با عناوینی همچون "یادداشت: پیام ورود بولتون به کاخ سفید خروج آمریکا از توافق اتمی است؟"، "جان بولتون، مردی که ایران را بدون آیت‌الله‌ها می‌خواهد" به استقبال پروژه ترامپ رفته است.
 
 
 
این رسانه آمریکایی به نقل از یادداشت بولتون در نیویورک تایمز می‌نویسد: «سیاست آمریکا باید به گونه‌ای باشد که انقلاب اسلامی ایران را پیش از رسیدن به سالگرد ۴۰سالگی‌اش تمام کند».
 
پیشتر، رئیس جمهور آمریکا، "رکس تیلرسون" وزیرخارجه آمریکا را در یک توییت برکنار کرد و گفت که "مایک پمپئو" را به جای او می‌گمارد؛ خبری که با توجه به مواضع ضد ایرانی پمپئو، مانور گسترده ای روی آن داده شد.
 
پروژه ترساندن ایران از تغییرات مقامات کاخ سفید، در شرایطی در دستور کار قرار گرفته که بولتون در دولت تندروی جرج بوش، معاون وزیر خارجه و سفیر آمریکا در سازمان ملل بوده است. در آن زمان نه تنها واشنگتن جرات کوچکترین تعرضی به ایران را پیدا نکرد، بلکه طرح حمله به عراق با هدف محاصره و تضعیف ایران نیز نتیجه عکس داد.
 
به هر حال، واکنش افکار عمومی، رسانه ها و مسئولان ایران، در قبال بازی کاخ سفید، تعیین کننده خواهد بود و طبیعتا آمریکایی ها درحال رصد کردن فضای سیاسی و رسانه‌ای ایران پس از اجرای این جنگ روانی هستند.
مرجع : جام نیوز
کلمات کليدی: جنگ/ رسانه‌/واشنگتن /تهران/ واکنش/ ایران /اطلاعات روز#