دوشنبه ۱۳ فروردين ۱۳۹۷ ساعت ۲۰:۵۵
آنچه رهبر انقلاب در خشت خام میدید؛

همراهی اروپا با امریکا در خصوص لغو برجام قوت گرفت

Share/Save/Bookmark
ترامپ باقی ماندن در توافق هسته ای را مشروط به تحقق شروط چهار گانه مضحکانه خود از جمله اعمال بازرسی از اماکن نظامی ایران ، حذف بندهای موسوم به غروب آفتاب از برجام، گنجاندن موضوع محدودیت های موشکی ایران در برجام و تحدید فعالیت های منطقه ای کشورمان نموده است.
کد مطلب: 55533
 
به گزارش اطلاعات روز#شواهد و مستندات موجود نشان دهنده خیز دولت ترامپ برای خروج از توافق هسته ای با ایران محسوب می شود. انتصاب "مایک پمپئو" به عنوان وزیر امور خارجه و جان بولتن به عنوان مشاور امنیت ملی دولت ترامپ سیگنال هایی معنادار از سوی واشنگتن به اروپا و نظام بین الملل محسوب می شود: اینکه ایالات متحده آمریکا تمایل دارد هر چه سریع تر از توافق هسته ای با ایران خارج شود. 
 
در این میان، ترامپ باقی ماندن در توافق هسته ای را مشروط به تحقق شروط چهار گانه مضحکانه خود از جمله اعمال بازرسی از اماکن نظامی ایران ، حذف بندهای موسوم به غروب آفتاب از برجام، گنجاندن موضوع محدودیت های موشکی ایران در برجام و تحدید فعالیت های منطقه ای کشورمان نموده است.

بدون شک، جمهوری اسلامی ایران هیچ یک از شروط فوق را نخواهد پذیرفت و تلاش های اتحادیه اروپا در این خصوص نیز نتیجه ای به سود غرب نخواهد داشت.

طی روزهای اخیر، اخبار متعددی از اتحادیه اروپا و در خصوص توافق هسته ای با ایران مخابره می شود. فرانسه، انگلیس و آلمان تلاش می کنند شرکای خود در اتحادیه اروپا را ترغیب کرده که از تحریم های جدید علیه ایران حمایت کنند تا از این طریق توافق هسته ای حفظ شود. اما ایتالیا شک دارد که این تحریم ها مانع از خروج آمریکا از برجام شود.
 
سردرگمی برجامی اروپا/ نتیجه بازی اتحادیه اروپا در زمین آمریکا چه بود؟/ معامله
 
 
 
طبق سندی که به رویت رویترز رسید، پاریس، لندن و برلین در جلسه ای با سفرای اروپایی تلاش کردند تا حمایت شرکای خود را برای تصویب تحریم های جدید در آوریل (ماه آینده میلادی) جلب کنند.

این جلسه در بروکسل و پشت درهای بسته برگزار شد.چندی پیش نیز رسانه های غربی از تلاش مشترک تروییکای اروپایی برای تحریم ایران در خصوص مسائل موشکی و منطقه ای خبر داده بودند.

تروییکای اروپایی مدعی هستند که این اقدام، در راستای متقاعد ساختن ایالات متحده آمریکا در راستای حفظ برجام صورت می گیرد. با این حال، چنین استدلالی حتی در میان دیگر اعضای اتحادیه اروپا نیز قابل پذیرش نیست!ایتالیا، با حمایت اسپانیا و اتریش، با اعمال ممنوعیت سفر و تعلیق دارایی های حدود پانزده گروه، شرکت و فرد ایرانی مرتبط با برنامه موشکی تهران و نقش آن در تحولات سوریه مخالفت کرد.

برخی کشورهای اروپایی معتقدند که  این اقدامات برای ترغیب دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا به منظور ماندن در برجام کافی نیست و روابط تجاری رو به رشد با ایران را به خطر می اندازد.طبق قوانین اتحادیه اروپا، اعمال تحریم های اقتصادی نیاز به حمایت همه اعضای اتحادیه دارد. 
 
واقعیت امر این است که از ابتدای ماه آگوست ( مرداد ماه ) سال 1396 تا کنون، مذاکرات فشرده ای میان مقامات دولت ترامپ و مقامات اروپایی بر سر تغییر برجام به سود اهداف و منافع آمریکا صورت گرفته است. سنگ بنای خطای مقامات اروپایی نیز از همان زمان گذاشته شد! امانوئل مکرون رئیس جمهور فرانسه در آگوست سال گذشته برای نخستین بار اعلام کرد که می توان با ایران بر سر موضوعاتی مانند توان موشکی کشورمان و نحوه اعمال تحریم های هسته ای پس از پایان مدت مشخص شده در برجام وارد مذاکره شد. در ادامه و در جریان برگزاری نشست مجمع عمومی سازمان ملل متحد در نیویورک ( شهریور ماه سال 1396) نیز رایزنی های فشرده مقامات آمریکایی و صهیونیستی با تروییکای اروپایی در این خصوص ادامه یافت. بدیهی است که یکی از اصلی ترین اهداف واشنگتن و تل آویو از از چنین رایزنی هایی، تقسیم هزینه ابطال برجام میان آمریکا و متحدان اروپایی واشنگتن بوده است.

رفتار تروییکای اروپایی در مقابل اصرار ایالات متحده و دولت ترامپ مبنی بر تغییر برجام و انفعال خاص آنها در برابر واشنگتن سبب شد تا کاخ سفید همچنان اروپای واحد را در میان دو راهی " تغییر برجام" یا " لغو توافق هسته ای " قرار دهد. این در حالی بود که تروییکای اروپایی به عنوان سه کشوری که در جریان سلسله مذاکرات هسته ای با ایران نقش پررنگی ایفاکرده بودند، از ابتدا نباید با واشنگتن بر سر تغییر برجام وارد معامله می شدند. 
 
سردرگمی برجامی اروپا/ نتیجه بازی اتحادیه اروپا در زمین آمریکا چه بود؟/ معامله
 
دونالد ترامپ رئیس جمهور ایالات متحده آمریکا از تروییکای اروپایی خواسته است که تا 12 ماه می (22 اردیبهشت) برجام را تغییر داده و به اصطلاح، نواقص آن را بر طرف سازند. وی باید تا 12 می نظرش را درباره تعلیق تحریم های آمریکا علیه ایران اعلام کند.همان گونه که اشاره شد، بسیاری از تحلیلگران مسائل بین الملل معتقدند که انتصاب جان بولتون ( سیاستمدار تند رو و نومحافظه کار مخالف برجام ) و مایک پمپئو نشانه هایی بازر مبنی بر خروج ایالات متحده آمریکا از برجام محسوب می شود. به عبارت بهتر، معاملات و پیامهایی که میان آمریکا و اروپا طی هشت ماه اخیر رد و بدل شده است، بدون نتیجه پایان یافته است. هم اکنون واشنگتن برای خروج از توافق هسته ای خیز برداشته و کشورهای اروپایی نیز نسبت به باقی ماندن ترامپ در این توافق ناامید شده اند. 
 
گزارش اخیر روزنامه گاردین نشانه ای دال بر همین ادعاست. ، «کلسی داون‌پورت» مدیر بخش عدم اشاعه هسته‌ای موسسه کنترل تسلیحات به برکناری «هربرت ‌مک‌مستر» مشاور امنیت ملی ترامپ و تکیه زدن ««جان بولتون» بر این مسند اشاره کرده و گفته: «بنظر من انتصاب بولتون، میخ دیگری بود بر تابوت توافق ایران.»
 
وی در ادامه به لزوم یکپارچه ماندن دیگر طرف‌های برجام در مقابله با زیاده‌خواهی‌های ترامپ هم پرداخته و گفته: «بنظر من، تلاش جمعی اتحادیه اروپا، روسیه، چین و دیگر کشورها برای حفظ برجام، امری حیاتی است. شکست در حمایت از برجام، تسلیم در برابر موضع آمریکا خواهد بود و پیامی خطرناک به دنیا مخابره می‌کند که قواعد عدم اشاعه را بیش از پیش به خطر می‌اندازد.»
 
یک دیپلمات ارشد اروپایی که نمی‌خواسته نامش فاش شود هم با گاردین مصاحبه کرده و گفته: «ما دست از امیدوار بودن کشیده‌ایم. او (دونالد ترامپ) می‌خواهد برجام را لغو کند؛ این یکی دیگر از کارهایی  که در کارزارش انتخاباتی‌اش قولش را داده بود و انجام داد.»
 
در نهایت اینکه اصلی ترین خطای اتحادیه اروپا ، کلیت معامله با آمریکا بر سر تغییر برجام بود، معامله ای که امانوئل مرون رئیس جمهور فرانسه و بوریس جانسون وزیر امور خارجه انگلیس در یک سو و دونالد ترامپ در سوی دیگر آن قرار داشت.  اتحادیه اروپا و خصوصا تروییکای اروپایی در این معامله نه تنها نتوانسته اند برجام را حفظ کنند، بلکه حیثیت و اعتبار خود را در نظام بین الملل از دست داده اند.

ایستادگی در برابر زیاده خواهی های ایالات متحده آمریکا در برجام آزمونی بود که اتحادیه اروپا تاکنون در آن مردود شده است. بدیهی است که ادامه انفعال اتحادیه اروپا در مقابل خروج آمریکا از برجام، اعتبار اروپا در نظام بین الملل را بیش از پیش در نزد افکار عمومی دنیا زیر سوال خواهد برد.
کلمات کليدی: برجام/ایران/امریکا/اروپا/اطلاعات روز#
 


 
تصاویر/ مترو سواری رییس جمهور در مشهد
خطوط قطار شهری مشهد با حضور رییس جمهور افتتاح شد.
تصاویر/ صعود نساجی مازندران به لیگ برتر
تیم فوتبال نساجی موفق شد با برتری ۶ بر صفر برابر راه آهن به لیگ برتر صعود کند. در جدال خونه به خونه و نساجی، این ...
تصاویر/ دیدار روحانی با اعضای تیم ملی والیبال نشسته
اعضای تیم ملی والیبال نشسته ایران پس از قهرمانی در رقابت های جهانی تبریز با حجت‌الاسلام حسن روحانی رئیس جمهوری ...
اولین تصاویر از محل شهادت ۷ ایرانی در فرودگاه «تی۴»
تصاویر اولیه از محل حمله موشکی روز گذشته به فرودگاه تی۴ که منجر به شهادت ۷ نفر از شهروندان کشورمان شد، منتشر شد....
دهان مردم را نبستند،خرد کرده اند/هر کس غیر از آقا وحید حرف مردم را میزد لهش می کردند!
باید از او پرسید سردار وحید در کرمانشاه چه میزان ی تدبیری و بی کفایتی از دولتمردان دیده است که حاضر می شود خود ...
صوت/ آخرین وصیت شهید حججی به همسرش  
آخرین وصیت‌های شهید مدافع حرم محسن حججی در سوریه به همسرش و علی کوچولو پسر نازنینش را می‌شنوید.
صوت/ بیانات رهبر انقلاب درباره انتخابات 96  
بیانات امروز رهبر معظم انقلاب درباره انتخابات 96 منتشر شد.
صوت/ مداحی محمود کریمی محرم 95  
فایلهای صوتی شب اول محرم الحرام سال1438 هیئت رایة العباس چیذر بانوای حاج محمو د کریمی اماده دریافت است.
تیم ملی والیبال نشسته ایران قهرمان پارالمپیک شد
تیم ملی والیبال نشسته ایران با پیروزی مقابل بوسنی قهرمان رقابت های پارالمپیک ریو شد.