جمعه ۱۷ فروردين ۱۳۹۷ ساعت ۱۷:۲۷

خداحافظی نجفی و اولین شکست در کارنامه شورای شهر!

Share/Save/Bookmark
در دو نامه استعفا؛ محمدعلی نجفی از وجود یک بیماری خطرناک که مانع ادامه کار می‌شود سخن گفته ولی شورای شهر با وجود این بدیهیات همچنان اصرار بر ماندن نجفی دارد.
کد مطلب: 55686
خداحافظی نجفی و اولین شکست در کارنامه شورای شهر!
 
به گزارش اطلاعات روز#زمانیکه مصالح حزبی و جناحی با منافع شهری گره بخورد، دیگر نمی توان انتظار زیادی از شورای سیاسی پایتخت داشت.

شورایی که علی رغم استعفای نجفی و عدم وجود هیچ نوع عملکرد قابل ارزیابی در حوزه های مختلف عمرانی، اجتماعی، فرهنگی و خدمات رسانی از سوی شهردار، همچنان اصرار بر ماندن وی در پست شهرداری دارد.

حتی علی رغم اینکه محمدعلی نجفی اذعان به بیماری و عدم توان ادامه کار دارد، باید عنوان کرد در صورت عدم وجود بیماری، وی خیلی قادر به اداره شهر نبود؛ چرا که نجفی در مدیریت اجرایی کلان در 7 ماه گذشته بسیار ضعیف ظاهر شده و ادامه این روند می‌تواند پایتخت را با چالش های جدی در زمینه خدمات رسانی به شهروندان روبه رو سازد.

عملکرد نجفی در زلزله آذر ماه و برف بهمن ماه سال گذشته ثابت کرد که او نمی تواند مدیر اجرایی قوی باشد؛ امری که حتی با انتقادات صریح برخی از زعمای اصلاح طلب همچون محمدرضا عارف در نقد مدریت شهرداری در برف روبه رو شد.

روز سه شنبه 14 فروردین ماه سال جدید در جلسه هم اندیشی شورا و شهردار در حالیکه تکلیف شهردار با خودش مشخص بود ولی شورای شهر تکلیفش مشخص نیست.

مرتضی الویری، رئیس کمیسیون برنامه و بودجه شورای شهر پس از جلسه اعلام کرد که تمامی اعضای شورای شهر بر ماندن نجفی تاکید دارند و بیماریی که نجفی عنوان می کند خطرناک است را عادی جلوه داد: « بیماری‌ای که درباره نجفی نیز مطرح شده است، یک نوع بیماری عادی است و خیلی‌ها این بیماری را دارند.»

در همین رابطه معاون نظارت شورای شهر تهران از عدم موافقت اعضای شورای شهر در پذیرش استعفای نجفی خبر داده است. افشین حبیب زاده با ارائه توضیحاتی درباره بیماری نجفی و اخلالی که ممکن است در اداره شهر به خاطر آن ایجاد شود، از مخالف اعضای شورای شهر در جلسه 19 فروردین با استعفای نجفی نیز سخن گفته است: « علی رغم مباحث مطرح شده از سوی نجفی، برخی از اعضا صراحتاً اعلام کردند که با استعفای نجفی در جلسه روز یکشنبه 19 فروردین موافقت نمی‌کنند. برآیند این است که به احتمال زیاد رای اکثریت آراء به رفتن نجفی از شهرداری منفی خواهد بود اما اینکه نجفی چقدر بر رفتن اصرار داشته باشد، این موضوع به شخص وی بر می‌گردد.»

در این میان بحث اجبار نجفی به ادامه کار نیز شنیده می شود. بحثی بی فایده که چالش مدیریتی در شهر تهران را بیش از پیش بغرنج تر خواهد ساخت. محمد سالاری، عضو شورای شهر تهران با اشاره به اینکه دلیلی برای تغییر شهردار نمی‌بینیم گفته است:« در صورت عدم پذیرش استعفا، شهردار تهران متعهد به ادامه وظیفه است.»

زهرا نژاد بهرام، از مدافعان سرسخت مدیریت اجرایی نجفی! نیز در اظهاراتی بر ادامه کار وی پس از درمان اشاره کرده است: « اعضا به اتفاق به این نتیجه رسیدند که نجفی همچنان به کار خود به عنوان شهردارتهران ادامه دهد و استعفایش را نپذیرند. معتقدیم نجفی مرخصی بگیرد تا درمانش انجام شود.»
حلقه گمشده این گونه اصرارها را باید در اظهارنظر محمود میرلوحی جستجو کرد. معاون اجرایی شورای شهر تهران با تاکید بر اینکه قاطعانه استعفای نجفی را رد می‌کنیم، گفته است: اگر به راحتی استعفا را بپذیریم، اعتماد به شورا کاهش می‌یابد. نظر قاطع شورای شهر رد استعفای نجفی است و بر این تصمیم اصرار دارد. نظر ما این است که این استعفا به صلاح نیست و این رویکرد دلایل مختلفی دارد.»
میرلوحی در نهایت از منافع اصلاح طلبان برای این رویکرد سخن می گوید که این سخن همان نقدی است که بسیاری بر این شورا به خاطر سیاسی کار و اولویت منافع حزبی دارند: « اصلاح‌طلبان پشتوانه رای به لیست امید بودند و شورای شهر و مدیریت آقای نجفی در این مساله ذی‌نفع هستند، درنتیجه باید منافع آن‌ها را نیز در نظر گرفت.»

پذیرش شکست در حالیکه هنوز به یکسالگی شورای شهر اصلاح طلب نزدیک نشده ایم، برای اعضای آن بسیار سنگین است. شورایی که با شعارها و وعده های زیاد برای دمیدن روح جدید در کالبد شهر وارد گود مدیریت شهری شد ولی نتوانست در حساس ترین و مهم ترین تصمیم گیریش یعنی انتخاب شهردار موفق عمل کند و علی رغم مشخص بودن ناتوانی نجفی در اداره شهر دست به این انتخاب سیاسی زدند و حال این شهروندان تهرانی هستند که باید تاوان این اشتباه را با کاهش خدمات رسانی در تهران پس بدهند.

در 8 ماه گذشته علاوه بر اینکه پروژه هایی با پیشرفت 95 درصدی در مدیریت سابق تکمیل نشدند بلکه پروژه هایی مهم و استراتژیکی مانند خط 7 مترو نیز به دلایل سیاسی تعطیل و متوقف شدند.
 
کلمات کليدی: شورای شهر/نجفی/اطلاعات روز#
 


 
تصاویر/ مترو سواری رییس جمهور در مشهد
خطوط قطار شهری مشهد با حضور رییس جمهور افتتاح شد.
تصاویر/ صعود نساجی مازندران به لیگ برتر
تیم فوتبال نساجی موفق شد با برتری ۶ بر صفر برابر راه آهن به لیگ برتر صعود کند. در جدال خونه به خونه و نساجی، این ...
تصاویر/ دیدار روحانی با اعضای تیم ملی والیبال نشسته
اعضای تیم ملی والیبال نشسته ایران پس از قهرمانی در رقابت های جهانی تبریز با حجت‌الاسلام حسن روحانی رئیس جمهوری ...
اولین تصاویر از محل شهادت ۷ ایرانی در فرودگاه «تی۴»
تصاویر اولیه از محل حمله موشکی روز گذشته به فرودگاه تی۴ که منجر به شهادت ۷ نفر از شهروندان کشورمان شد، منتشر شد....
دهان مردم را نبستند،خرد کرده اند/هر کس غیر از آقا وحید حرف مردم را میزد لهش می کردند!
باید از او پرسید سردار وحید در کرمانشاه چه میزان ی تدبیری و بی کفایتی از دولتمردان دیده است که حاضر می شود خود ...
صوت/ آخرین وصیت شهید حججی به همسرش  
آخرین وصیت‌های شهید مدافع حرم محسن حججی در سوریه به همسرش و علی کوچولو پسر نازنینش را می‌شنوید.
صوت/ بیانات رهبر انقلاب درباره انتخابات 96  
بیانات امروز رهبر معظم انقلاب درباره انتخابات 96 منتشر شد.
صوت/ مداحی محمود کریمی محرم 95  
فایلهای صوتی شب اول محرم الحرام سال1438 هیئت رایة العباس چیذر بانوای حاج محمو د کریمی اماده دریافت است.
تیم ملی والیبال نشسته ایران قهرمان پارالمپیک شد
تیم ملی والیبال نشسته ایران با پیروزی مقابل بوسنی قهرمان رقابت های پارالمپیک ریو شد.