دوشنبه ۲۰ فروردين ۱۳۹۷ ساعت ۰۰:۱۷

هشدار جدی علی اکبر صالحی به امریکا/غافلگیری امریکا در صورت خروج از برجام

Share/Save/Bookmark
کد مطلب: 55816
 
 به گزارش اطلاعات روز#علی اکبر صالحی در مصاحبه اختصاصی با خبرگزاری صدا و سیما در پاسخ به پرسشی درباره رویکرد اروپایی ها در تبعیت از سیاست های ضد برجامی ترامپ، گفت: مسأله‌ای که پیش آمده؛ بسیار پیچیده است و بنده در جایگاه رئیس سازمان انرژی اتمی، خیلی نمی خواهم وارد تحلیل سیاسی و این قضایا شوم، مسئولیت بنده، آمادگی برای برگشت‌پذیری در صورت نیاز است که ما این آمادگی را ایجاد کرده‌ایم و به بیان همین مقدار بسنده می‌کنم که این آمادگی را در همه حوزه ها ایجاد کرده‌ایم؛ البته باز تأکید می‌کنم هیچ‌گاه دلم نمی خواهد که وارد چنین شرایطی شویم اما هر وقت تصمیم بگیرند؛ برمی‌گردیم.

وی تصریح کرد: سؤالی که پرسیدید از نظر سیاسی سؤال بسیار پیچیده‌ایست و نیاز به تحلیل وسیعی دارد؛ مناسبات اروپا با امریکا ویژه است، آنان متحد راهبردی هستند، همین قدر می‌گویم که اگر اروپا بخواهد در این زمینه با امریکا صددرصد همراهی کند، برای اروپایی ها خفت، خواهد بود زیرا ما در مذاکرات با 1+5؛ با امریکا مذاکره می کردیم با مجموعه 1+5 که مذاکره نمی کردیم ما با امریکا مذاکره می کردیم و این امریکا بود که با بقیه اعضا مذاکره و آنان؛ به ویژه اتحادیه اروپا را راضی می‌کرد.

صالحی افزود: بر این اساس، این امریکایی ها بودند که اتحادیه اروپا را در خصوص برجام راضی کردند، چنانکه در بسیاری موارد رضایت فرانسوی ها به سختی حاصل می شد اما اکنون همین امریکا به اروپایی ها می گوید از برجام خارج شوند.

وی بار دیگر خطاب به اروپایی ها هشدار داد: اگر بنا باشد که اروپا به فوریت با امریکا همراهی کند، این یعنی اروپا مجموعه مستقلی نیست و در دایره و مدار سیاسی امریکا می چرخد و هیچ استقلالی از خودش ندارد که این برای اروپا خفت سیاسی است.

معاون رئیس جمهور گفت: نمی دانم اروپا می خواهد چه کار کند اما این که اگر امریکا از برجام خارج شود واکنش ایران چه خواهد بود به تصمیمات هیأت عالی نظارت بر برجام و مقامات ارشد نظام بستگی دارد.

صالحی همچنین درباره اظهارات اخیر نماینده امریکا در سازمان ملل مبنی بر اینکه حتی با خروج واشنگتن از برجام، ایران در این توافق خواهد ماند،گفت: تصمیم ایران تصمیمی نیست که کسی به عنوان یک شخص بتواند اتخاذ کند بلکه تصمیم جمعی است که مسئولان ارشد نظام اتخاذ می کنند؛ در چنان شرایطی وزارت امور خارجه تحلیل های بسیاری ارائه خواهد کرد، شرایط را خواهد سنجید و تصمیمات لازم را خواهد گرفت، اکنون درباره تصمیم ایران چیزی نمی شود گفت.

وی افزود: ممکن است مسئولی در وزارت امور خارجه درباره این موضوع، ابراز نظرکند چون موضوعی سیاسی است اما بنده در جایگاهی نیستم که درباره این موضوع اظهار نظر کنم یا حتی حدس بزنم، اما می‌دانم که نظام، سناریوهای مختلفی را طراحی کرده است و وظیفه ماست که برای همه سناریوها در بعد فنی آماده باشیم که این آمادگی را داریم.

رئیس سازمان انرژی اتمی همچنین در پاسخ به پرسشی درباره اقدامات امریکا به ویژه بازگرداندن تحریم ها و مهمترین سناریوی ما درچنین شرایطی، تاکید کرد: بارها گفته‌ام و تعهد می‌کنم که اگر بنا بر بازگشت‌پذیری هسته ای باشد و مسئولان ارشد نظام به ما بگویند که اقدام کنیم، آمادگی لازم را داریم که غنی سازی20 درصد را در فاصله ای 4 روزه در فردو، آغاز کنیم و متأسفم که روزنامه‌ای، این اعلام آمادگی ما را با عنوان فریب مردم، تیترکرده بود.

صالحی، طرح موضوع تعیین سایت فردو؛ غنی سازی 20 درصدی و تعیین دوره چهار روزه را برای این اقدام، برای طرف مقابل حاوی پیام دانست و افزود: بیش از این نمی خواهم وارد جزئیات شوم.

وی گفت: سفیر فرانسه در امریکا از ترامپ پرسیده است: « اگر ایران در واکنش به خروج واشنگتن از برجام به غنی سازی بالا برگردد چه جوابی دارید؟ ابتدا این را پاسخ دهید، بعد راجع به خروج از برجام و تعیین تکلیف برای اروپا صحبت کنید»؛ وی حرف ما را قبول کرده است، یعنی متوجه شده است که این اعلام آمادگی ما برای بازگشت پذیری، جدیست و بلوف سیاسی نیست، او قبول کرده است؛ امیدواریم دوستان داخلی هم قبول کنند.

عضو هیأت عالی نظارت بر برجام همچنین در پاسخ به پرسشی دیگر مبنی بر فرجام پیگیری شکایت از امریکا در کمیسیون مشترک برجام بابت نقض توافق هسته ای، گفت: من در جایگاهی نیستم که بخواهم تصمیمات هیأت عالی نظارت بر برجام را اعلام کنم؛ این هیأت، متولی و دبیر دارد، بهتراست از او بپرسید.
 
غنی سازی 20 درصد در فردو در صورت بازگشت پذیری ؛ فقط در چهار روز معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان انرژی اتمی تاکید کرد: صالحی با ابراز تاسف از اظهارات برخی از داخلی ها که این اعلام آمادگی را از جانب رئیس سازمان انرژی اتمی عوام فریبی دانسته اند گفت : در گذشته خارجی ها این توانایی ما را باور نمی کردند و اکنون برخی در داخل باور نمی کنند. امیدوارم هیچ وقت به آن مرحله نرسیم اما اگر بخواهیم برسیم برخی داخلی ها که گفتند صالحی مردم را فریب می دهد متوجه می شوند که «ما می توانیم».

وی هشدار داد: بدانید که هر سخنی در این باره می گوییم برای دلخوشی کسی، غلو کردن و شعار دادن نیست بلکه واقعیات را می گوییم زیرا بعداً در معرض امتحان قرار می گیریم. اگر قرار باشد برجام را به هم برنند و جمهوری اسلامی بنا بر تصمیم مقامات ارشدش بخواهد برگشت پذیری کند، ما این کار را به نحو احسن انجام خواهیم داد.
در صورت نیاز به بازگشت پذیری، فرایند غنی سازی 20 درصدی در سایت فردو را چهار روزه از سر می گیریم.
صالحی همچنین در پاسخ به این پرسش که برجام چقدر ثابت کرد که نباید به دشمنان انقلاب به ویژه امریکا اعتماد کرد گفت: برجام، نمونه شاخص و مصداق بارزی است از اینکه امریکایی ها واقعاً قابل اطمینان نیستند و واقعاً این حقیقت را نشان دادند.

وی افزود : برجام توافقی بود که از جانب ما مورد تأیید بود و اکنون می بینیم که آنان در بعد تحریم ها چه بدقولی ها و بداخلاقی هایی که نمی کنند و عملاً آن را نقض می کنند؛ گرچه مدعی هستند که نقض نمی کنند اما عملا آن را نقض می کنند و پشت پرده همه اقداماتی را که منفی سازی و سلبی کردن فضای همکاری با ماست می کنند و دیگران را از همکاری با کشورمان می ترسانند؛ این واقعیت است که بعینه ثابت شد که امریکا قابل اعتماد نیست.

رئیس سازمان انرژی اتمی همچنین در پاسخ به پرسش دیگری درباره پیش بینی اش از اقدام ترامپ در تمدید کردن تعلیق تحریم ها یا خروج از برجام، پیش بینی در این باره را بسیار دشوار دانست و تصریح کرد: ترامپ ، تاجر مسلکی بوده که علم تجارت را وارد علم سیاست کرده است و به صورت تجاری با مسائل سیاسی برخورد و سعی می کند برای به کرسی نشاندن تصمیماتش از سیاست ابهام استفاده کند.

صالحی تاکید کرد : برخی معتقدند دولت امریکا در برجام می ماند و برخی پیش بینی می کنند از آن خارج می شود اما به هر حال هر اتفاقی که بیفتد جمهوری اسلامی ایران سناریوهای مختلف را برای هر اتفاقی طراحی کرده است.

وی گفت : ما در سازمان انرژی اتمی مانند ارتش هستیم که باید آماده و منتظر دستور فرمانده باشیم ؛ برای برگشت پذیری آمادگی داریم البته دلمان نمی خواهد که هیچ گاه این شرایط ایجاد شود اما اگر بنا بر برگشت پذیری باشد به عنوان رئیس سازمان انرژی اتمی قول می دهم که آمادگی لازم را داریم ، البته سناریوهای مختلف طراحی شده است که بنا به تصمیمات مقامات ارشد کشور ، طبق سناریوی مد نظر عمل می کنیم.
 
۸۳ دستاورد هسته‌ای فردا رونمایی می‌شود
رئیس سازمان انرژی اتمی اعلام کرد: فردا از ۸۳ دستاورد هسته‌ای با حضور رئیس جمهور رونمایی می‌شود.

علی اکبر صالحی این دستاوردها را شامل طرح های مربوط به حوزه های مختلف صنعتی، اکتشاف و استخراج و تحقیقات سانتریفیوژ دانست و افزود: این طرح ها با وجود محدودیت ها به همت متخصصان سازمان انرژی اتمی اجرا شده است.

وی تعداد طرح ها و دستاوردها را بسیار بیش از این دانست و گفت: طرح ها و دستاوردهای هسته ای طبق شاخص های مصوب برای ارائه در روز فناوری هسته ای انتخاب می شوند و در ابتدا 113 طرح ارائه شده بود که 83 نمونه آن حایز شاخص ها شناخته شد.

صالحی افزود : سازمان انرژی اتمی به طور دائم تحولات عرصه فناوری هسته ای را رصد و تا حد ممکن سعی می کند فاصله میان کشورمان با کشورهای توسعه یافته را کاهش دهد که در این زمینه متخصصان ما خیلی موفق بوده اند.

وی گفت : به عنوان نمونه در حوزه استخراج و راه اندازی یکی از واحدهای اکتشاف و تولید کیک زرد، خبر خوبی اعلام خواهیم کرد که برای طرف مقابل حاوی این پیام است که جمهوری اسلامی ایران در این حوزه به طور جدی فعال است و زیرساخت هایش را به نحو احسن می سازد.

رئیس سازمان انرژی اتمی افزود : در ساخت سانتریفیوژهای مختلف نیز که از آن در حوزه سلامت و صنعت استفاده می شود قبلا چند سانتریفیوژ را ارائه کرده بودیم که اکنون فعال است و امسال سانتریفیوژ بسیار پیشرفته ای را به وزارت نفت تحویل می دهیم که سر چاه های حفاری از آن استفاده می شود و می تواند گل های حفاری را بازسازی کند که فردا رونمایی می شود.

ایران به طور جدی در حوزه استخراج و راه اندازی یکی از واحدهای اکتشاف و تولید کیک زرد، فعال است. امسال سانتریفیوژ بسیار پیشرفته ای را به وزارت نفت تحویل می دهیم. ساخت دو نیروگاه جدید اتمی در بوشهر و ساخت بیمارستان هسته ای از طرح های بزرگ سازمان انرژی اتمی است. شیوه تولید رادیوداروها تا سه، چهار سال آینده به طور کلی دگرگون خواهد شد.

صالحی بومی سازی تجهیزات نیروگاه اتمی بوشهر را از دیگر اقدامات سازمان انرژی اتمی دانست و اضافه کرد : چند مورد از این تجهیزات در سال های گذشته به نمایش درآمد و چند نمونه را نیز امسال رونمایی می کنیم. دستاوردهای فناوری هسته ای فردا در نمایشگاهی در جنب سالن اجلاس سران رونمایی و گزارش آن از شبکه های صدا و سیما پخش می شود.

وی ساخت دو نیروگاه جدید اتمی در بوشهر را از طرح های بزرگ سازمان انرژی اتمی برشمرد و گفت : زمانی که می خواستیم نخستین نیروگاه اتمی بوشهر را بسازیم فضای دلخوش کننده بسیاری ایجاد شده بود اما اکنون که دو نیروگاه هسته ای دیگر می سازیم بازتاب چندانی در جامعه پیدا نمی کند در حالی که حرکت بسیار بزرگی است.

رئیس سازمان انرژی اتمی ساخت بیمارستان هسته ای را از دیگر اقدامات بزرگ این سازمان دانست و ابراز امیدواری کرد عملیات ساخت این بیمارستان در سال 97 تسریع شود.

صالحی پیشرفت در تولید رادیوداروها را از دیگر قدم های بلند این سازمان برشمرد و افزود : گرچه اکنون نیز رادیودارو تولید می کنیم اما شیوه تولید رادیوداروها تا سه، چهار سال آینده به طور کلی دگرگون خواهد شد، به نحوی که یکی از صادرکنندگان عمده این محصولات خواهیم شد، چنانکه اکنون نیز صادر کننده آن هستیم.

وی اضافه کرد : ایران یکی از پیشرفته ترین تجهیزات تولید رادیودارو را در چارچوب استانداردهای لازم خواهد داشت که این تا سه، چهار سال آینده،​ طرح عظیمی است و از نظر سرمایه گذاری در این زمینه به حدود 60 میلیون یورو نیاز دارد. جزئیات این طرح که اجرای آن آغاز شده است و تا سه، چهار سال آینده محقق خواهد شد بعدا اعلام می شود.

صالحی گفت : طرح هسته ای بسیار پیشرفته ای نیز در کرج داریم که پارسال رونمایی شد. بروید طرح اف دی جی کرج را ببینید تا بدانید جوانان غیور ما با وجود محدودیت ها در فاصله کوتاه زمانی چه کارهای بزرگی انجام داده اند.

گفتنی است مراسم رونمایی از دستاوردهای یاد شده در سالن اجلاس سران برگزار خواهد شد. 
 
طراحی جزئی راکتور اراک به زودی به اتمام می‌رسد
معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان انرژی اتمی اعلام کرد: پس از اتمام طراحی مفهومی و پایه راکتور اراک که به تایید کارشناسان بین المللی رسید، بخش قابل توجهی از طراحی جزئی را هم انجام دادیم و در اختیار چینی‌ها قرار دادیم که در حال بررسی است و این مرحله هم به زودی به اتمام می رسد و سپس وارد سفارش برای ساخت تجهیزات خواهیم شد که در این بُعد هم، شرایط بسیار خوبی داریم.
علی اکبر صالحی با تبیین آخرین اقدامات برای بازطراحی راکتور خنداب اراک گفت: دراین زمینه در همکاری با دولت و مؤسسات تخصصی هسته ای چین، توانسته ایم به خوبی پیش برویم و نسبت به جدول زمانی بازطراحی راکتور و کارهایی که باید انجام دهیم، جلو هستیم.

صالحی ابراز امیدواری کرد؛ در بازطراحی راکتور خنداب اراک طبق جدول زمانی که قبلا اعلام کردیم، یعنی تا حدود 5 سال که 2 سال آن گذشته است، بتوانیم در موعد مقرر، شاهد راه‌اندازی راکتوری بسیار مدرن و کارآمد باشیم.

رئیس سازمان انرژی اتمی، همچنین در پاسخ به این پرسش که آیا اگر در بازطراحی راکتور اراک، طرف های خارجی همکاری لازم را نکنند، خودمان می توانیم آن را تکمیل کنیم؟ ؛گفت: متولی ساخت و بازطراحی راکتور اراک، ایران است و برای این که در قبال طراحی های خودمان اطمینان بیشتری حاصل کنیم این کار را کرده ایم.

وی افزود: حوزه هسته ای، بسیار حساس است یعنی اگر در حوزه های دیگر صنعتی، خیلی ملاحظات را رعایت نکنیم، اتفاقاتی که ممکن است روی دهد، گستره محدودی دارد اما اگر در حوزه هسته ای، اصول ایمنی رعایت نشود و اتفاقی روی دهد آثارش، شعاع بسیار وسیعی می تواند داشته باشد؛ مانند حادثه نیروگاه چرنوبیل، به این علت، ما در صنعت هسته ای باید از استانداردهای خیلی بالا برخوردار باشیم پس وقتی خودمان طراحی می کنیم و کشورهای پیشرفته آن را تایید می کنند، اطمینان خاطری به ما می دهد که کار ما از استانداردهای صنعت هسته ای برخوردار است.

صالحی همچنین درباره نتایج همکاری با روس ها در طرح ایزوتوپ های پایدار در سایت هسته ای فردو، گفت: بسیار خوب پیش رفته است؛ قراردادهای لازم امضا شده است و دوسال است که در این زمینه کار می کنیم، اقدامات لازم انجام و بسیاری از تجهیزات لازم، نصب و راه اندازی شده است. این طرح به خوبی پیش می رود و امیدواریم در آینده نه چندان دور شاهد تولید ایزوتوپ های پایدار در کشورمان باشیم.

وی درباره بیانات نوروزی رهبر معظم انقلاب در خصوص نقش جوانان ایرانی در پیشبرد صنعت هسته ای به ویژه نگرانی دشمنان انقلاب از تاثیر غنی‌سازی هسته ای بر غنی‌سازی ذهن جوانان ایرانی نیز اظهار داشت: این زیباترین بیانی است که می‌شود راجع به همت جوانان غیور کشورمان گفت.

صالحی گفت: به عنوان کسی که بیش از 46 سال در حوزه هسته ای فعالیت دارم و روند تحولات هسته ای کشورمان را حداقل در این برهه زمانی شاهدم، می بینیم که چه دستاوردهای عظیمی داشته ایم؛ من در کشورهای مختلف، به ویژه آرژانتین که 30 سال قبل مأمور بودم، در آن زمان غبطه می خوردم که چرا آرژانتین که مانند ما کشوری در حال توسعه است آن اندازه، در حوزه غنی سازی، آب سنگین و طراحی راکتور، پیشرفت کرده بود اما ایران در آن زمان، چیزی برای عرضه نداشت.

وی افزود: افرادی که نمی دانند 30 سال قبل کجا بودیم و صرفا موقعیت کنونی را می بینند، فکر می‌کنند، موقعیت کنونی، طبیعی است در حالی که در صنعت بسیار پیشرفته هسته ای، دیگران به ما کمک نمی کنند و مجبوریم مستقل باشیم، با این حال این صنعت را به نحوی پیش برده ایم که در فاصله کوتاه 26 سال اخیر توانستیم در حوزه های اکتشاف و استخراج، طراحی راکتورهای تحقیقات و حتی راکتورهای قدرت و غنی سازی و چرخه سوخت به آستانه های این فناوری برسیم و کارهای بزرگی انجام داده ایم.

صالحی گفت: در استفاده از فناوری هسته ای در حوزه های مختلف مانند صنعت، سلامت و کشاورزی نیز نقش آفرینی کرده‌ایم و جوانان ایرانی، دستاوردهای متنوع و مختلفی را به مردم ارائه کرده اند که این، نشان می دهد که جوانان غیور در حوزه انرژی اتمی واقعاً توانسته اند شعار «ما می توانیمِ» امام عظیم الشان و نظر رهبرشان را تأمین کنند؛ امام راحل این شعار را در در روح همگان دمید و با اتکا به این شعار در تحقق انقلاب، پیروزی جنگ تحمیلی و در عرصه های علمی به ویژه در فناوری هسته ای به اهدافمان دست یافتیم به همین علت، در چالش جهانی با دولت های زورگو و ظالم، قرارگرفتیم اما جوانان ما ثابت کردند که ما می توانیم.

رئیس سازمان انرژی اتمی افزود: به عنوان مسئول سازمان انرژی اتمی، هر طرحی را که پیشنهاد کردم، اطمینان داشتم که می‌توانیم انجام دهیم اما اگرهم دغدغه ای داشتم، می دیدم که جوانان ما خیلی بهتر از تصورم چه در سرعت کار و چه در انجام بهینه کار توانستند نقش آفرینی کنند.

وی گفت: ­حدود 15 هزار نیروی کار داریم که تا دو تا سه هزار نفرشان، نیروهای امنیتی هستند که باید از سایت های هسته ای مواظبت کنند و 10 تا 12 هزار کارشناس داریم؛ مثلاً یکی از شرکت های ما که با چینی ها در بازطراحی راکتور اراک همکاری می کند، حدود 900 مهندس قابل و باتجربه دارد که شبانه روز کار می کنند به نحوی که جمعه ها و حتی همین ایام تعطیلات نوروز فعال بودند و در حالی که همه در تعطیلات برای استراحت رفته بودند، جوانان ما با عشق و علاقه کار می کردند.

صالحی، سازمان انرژی اتمی را نماد عزت، افتخار و تحقق شعار ما می توانیم دانست و غنی سازی 20 درصدی را اوج تحقق این شعار برشمرد که غربی ها همواره آن را بلوف و غیر ممکن می دانستند اما تحقق یافت.

معاون رئیس جمهور، همچنین از رسانه ملی که همواره با سازمان انرژی اتمی همراه بوده و فعالیت ها و دستاوردهای این سازمان را به نحو احسن در معرض دید ملت قرار داده است قدردانی کرد.
کلمات کليدی: علی اکبر صالحی/انرژی اتمی/برجام/امریکا/اطلاعات روز#