يکشنبه ۲۶ فروردين ۱۳۹۷ ساعت ۰۶:۳۲
تحلیلی بر حوادث اخیر منطقه؛

ایران؛به دنیا خواهد فهماند که حمله مستقیم به نیروهای ایرانی چه تاوان سنگینی دارد

Share/Save/Bookmark
آمریکا با هدف نجات اسرائیل، به دنبال ترساندن ایران و دست‌یابی به توافقی پشت‎پرده است. در این شرایط باید دید واکنش مسئولان ایرانی به جنگ روانی غربی‌ها چه خواهد بود؟
کد مطلب: 56030
 
به گزارش اطلاعات روز#منطقه استراتژیک خاورمیانه روزهای تعیین‌کننده‌ای را سپری می‌کند و این درحالی است که جبهه مقاومت به اقتدار بی‌سابقه‌ای دست یافته است.
 
در این شرایط، نگاه جامع به تحولات اخیر، برای درک چرایی موضع‎گیری‌ها و اقدامات قدرت‌های نقش‌آفرین، ضروری می‌نماید.
 
دنبال‌کنندگان مسائل سیاسی به خوبی اغتشاشات دی‌ماه سال گذشته و همزمانی آن با موفقیت‌های منطقه‌ای ایران را به یاد دارند.
 
جبهه عبری_عربی با هدایت‌ آمریکا نقش پررنگی در دامن زدن به این ناآرامی‌ها ایفا کرد و پس از آن بود که رهبر انقلاب هشدار داند، جمهوری اسلامی ایران تقاص این ضربه را خواهد گرفت.
 
دشمنان جبهه مقاومت کوشیدند با دامن زدن به اغتشاشات دی‌ماه 96، موفقیت‌های ایران در منطقه را تلافی کنند
 
ایشان در دیدار 19 دی ماه سال 96 با مردم قم، ضمن بیان اینکه " در این چند روز به ایران خسارت زدید، این کار بی تقاص نخواهد ماند" تاکید کردند: «این کسی که به گفته خود آمریکایی ها تعادل روحی- روانی ندارد، بداند که این دیوانه‌بازی‌های نمایشی، بی‌جواب نخواهد ماند.»
 
در سال‌های جنگ سوریه، اسرائیل بارها مواضعی را در این کشور بمباران می‌کرد و تنها پاسخ جبهه مقاومت، ارسال پهپاد به سرزمین‌های اشغالی بود. اما برای اولین  بار، یکه‌تازی نیروی هوایی اسرائیل به پایان رسید و جنگنده F16 صهیونیست‌ها بر فراز سرزمین‌های اشغالی هدف قرار گرفت.
 
متلاشی  شدن جنگنده اسرائیل، معادلات منطقه را تغییر داد
 
دشمنان جبهه مقاومت، سیلی محکمی خوردند و معادلات منطقه بیش از پیش به نفع ایران و متحدانش تغییر کرد. نیویورک تایمز ضمن بیان اینکه "این اولین باری بود که اسرائیل در جنگ سوریه یک هواپیمای نظامی خود را از دست داد" نوشت: «سقوط جنگنده اسرائیلی نشان می دهد این نبرد، وارد فاز جدید و خطرناکی شده است.»
 
در این مقطع بود که اسرائیل، ناچار به واکنش شد و اشتباه بعدی را با حمله به پایگاه هوایی T4 سوریه و به شهادت رساندن چند مستشار ایرانی انجام داد. صهیونیست‌ها گمان می‌کردند، تهران تهدید خود مبنی بر مقابله به مثل شدید درصورت کشته شدن مستقیم نیروهایش را عملی نخواهد کرد، اما مواضع مقامات نظامی و تحرکات ایران در منطقه نشان داد که این تهدید جدی بوده و به زود انتقام لازم گرفته خواهد شد.
 
هاآرتص نوشت: «ارتش اسرائیل از بیم پاسخ انتقامجویانه ایران به حمله نظامی به فرودگاه T4 در سوریه در بالاترین سطح هشدار نظامی قرار گرفته است.» همزمان، اسرائیل برای نجات از مهلکه به آمریکا پناه برد و ترامپ با هیاهوی زیاد به میدان آمد که در سوریه از تسلیحات شیمایی استفاده شده و ما به این کشور حمله خواهیم کرد.
 
اسرائیل برای در امان ماندن از واکنش ایران به آمریکا پناه برد
 
هرچند استفاده ارتش سوریه از سلاح‌های شیمایی توسط منابع مستقل تایید نشد اما آمریکایی‌ها بازی خود را آغاز کرده بودند و با عملیات روانی تلاش کردند مردم و مسئولان ایرانی را از این حمله بترسانند. هدف این بود که به معامله‌ای پشت‌پرده با ایران دست یابند و تهران از عملی کردن تهدید خود علیه اسرائیل صرف نظر کند. آمریکا هم در مقابل به پرتاب چند موشک به سمت سوریه بسنده نماید.
 
به هر حال روشن است که در وضعیت فعلی، غرب توان حمله گسترده به مقاومت را ندارد و حداکثر چند موشک از سوی آنان پرتاب می‌شود به ویژه اینکه روسیه نیز دربرابر تهدید سوریه به حمله نظامی، موضع محکمی گرفته است. روزنامه الدیار می‌نویسد: «در پی تهدید آمریکا به حمله نظامی به سوریه، نتانیاهو طی جلسه امنیتی گفت که روسیه حدود 70 موشک بین قاره‌ای "سارامات" برای شلیک آماده کرده است.»
 
اما مسئله اصلی این است که واکنش مسئولان ایرانی به جنگ روانی غربی‌ها چه خواهد بود؟ اگر مسئولان ایران بازی بخورند و تن به معامله با آمریکا دهند، از این به  بعد شاهد گستاخی جبهه عبری_عربی در منطقه و حملات بیشتر به ایرانی‌ها خواهیم بود. در مقابل اگر ایران به وعده خود عمل کند به دنیا خواهد فهماند که حمله مستقیم به نیروهای ایرانی چه تاوان سنگینی دارد و مانع از تکرار چنین حملاتی خواهد شد.
 
مرجع : جام نیوز
کلمات کليدی: ایران/ترامپ/اسرائیل/اطلاعات روز#