سه شنبه ۱۸ ارديبهشت ۱۳۹۷ ساعت ۱۴:۱۰

خیز ترکیه برای سیطره بر اقتصاد موصل / ایران در کجای این بازسازی است؟

Share/Save/Bookmark
بازسازی موصل در دوران‌ پس از داعش ظرفیت مناسبی برای فعالین اقتصادی ایران است که اگر در این راه مدیریت اقتصادی کارآمدی ایجاد نشود، تُرک ها به مانند گذشته این بازار را به دست می گیرند.
کد مطلب: 56873
 
به گزارش اطلاعات روز#موصل در شمال عراق، مرکز استان نینوا و پرجمعیت‌ترین شهر عراق پس از بغداد و مرکز اقتصادی شمال این کشور است. از ۱۰ ژوئن ۲۰۱۴ به سیطرهٔ داعش درآمد و در سال ۲۰۱۷ از دست این گروه تندرو آزاد گردید. جمعیت شهر موصل در ۲۰۰۸ میلادی، ۲٬۷۲۱٬۰۹۶ نفر سرشماری شد و در نزدیکی آن، چاه‌های نفت عین زاله قرار گرفته ‌است.از لحاظ سیاسی و اقتصادی، موصل یک منطقه کاملا استراتژیک برای عراق و کشورهای منطقه است که علاوه بر هم مرزی و نزدیکی با سوریه و ترکیه، منطقه ای نفت خیز و محل تلاقی چند استان در عراق است. موصل زمانی شهری دارا و ثروتمند با ۲ میلیون جمعیت بود اما امروز جنگ، رخسار آن را خراشیده است و نیازمند از نو بنا شدن است.

وقتی در زمان‌ نبرد موصل، برای پوشش عملیات نینوا به این منطقه می رفتم پیش خود فکر می کردم که این نبرد نظامی که منجر به ویرانی شهر شده، پای چه کشورهایی را برای بازسازی به خود وا می کند‌ و این که بازسازی این همه ویرانی چگونه امکان پذیر است؟!امروز پس از گذشت ۹‌ماه از آزادسازی شهر دوباره به همین موضوع می اندیشم.

 ترک ها قبل از هجوم‌ داعش بازار موصل را در اختیار داشتند و از طریق کنسولگری خود در این شهر به نوعی بازار را به انحصار خود درآورده بودند. با آمدن داعش و بعد از آزادسازی موضوع حضور و نفوذ ترکیه مسکوت شده و در حال حاضر نیازمند یک مدیریت اقتصادی است که ایران بتواند از آن استفاده کند.

دولت عراق در حال حاضر عملیات بازسازی موصل را آغاز کرده است و اقتصاد در معرض مخاطره ایران برای بازسازی خود می تواند توجه ویژه ای به موصل و دیگر نقاط جنگزده عراق داشته باشد. تا قبل از هجوم داعش به دلیل ارتباط برخی افراد از قبیل اسامه نجیفی با ترکیه، همه بازار این‌ منطقه در اختیار آن کشور بود و کل فعالیت اقتصادی استان نینوا با ترکیه صورت می گرفت. امروز شرایط متفاوت شده  و به گفته آقای《مرتضی عبادی》 سرکنسول جمهوری اسلامی در اربیل، با توجه به نقش مهم ایران در مبارزه با داعش؛ می توانیم ارتباطات خوبی را با فعالان اقتصادی این‌ منطقه به وجود آوریم و این‌ تمایل را در آن ها ایجاد کنیم که نگاهی به شرکت های ایرانی داشته باشند.

در آخرین‌ سفرم‌ در اسفند ۹۶ به موصل، متوجه شدم‌ که کالاهای مصرفی ترک ها در شهر فراونتر از کالاهای کشورهای دیگر است اما هنوز در خصوص ساخت و ساز و ایجاد پروژه های مهم، دست ترک ها به این بازار باز نشده است. ترکیه در حال حاضر به صورت گسترده به بازار موصل ورود نکرده اما شدیدا به دنبال احیای مجدد کنسولگری خود در این شهر است و اگر در این امر تعجیل کند، عمده بازار از دست ایران خارج می شود.

ایران در ماه جاری با سفر 《شریعتمداری》 وزیر صنعت، معدن و تجارت به اقلیم کُردستان و هیات بازرگانی که متشکل از تعدادی از تجار و بازرگانان کشور و روسای اتاق های بازرگانی استان‌های مرزی به اربیل انجام شد، گامی برای حضور جدی در اقلیم و عراق برداشته است. قرار بر این است ۴۰۰ شرکت ایران به اقلیم کُردستان بیایند و سه بخش دولت و اتاق های بازرگانی و فعالان اقتصادی، استارت یک فعالیت گسترده ای اقتصادی را بزنند اما چقدر این اجرایی می شود به اراده مسئولان و دستگاه اقتصادی کشور بستگی دارد. آنچه که مهم‌ است، بخش اقتصادی ایران باید علاوه بر اقلیم کُردستان بتواند پا را فراتر بگذارد و به نقاط جنگزده ای همچون موصل و تلعفر و تکریت و رمادی و...مناطق دیگر هم وارد شود و با رصد شرایط اقتصادی سهم خود را از بازار عراق به دست آورد. در واقع اگر بخواهیم صبوری و کم کاری به خرج دهیم، فعالان عراقی و مخصوصا فعالین و سرمایه داران موصل، دوباره به ‌سمت ترکیه گردش می کنند و چون از قبل ارتباط و آشنایی و سابقه کاری بین طرفین وجود داشته، شانس ترکیه برای تسخیر بازار موصل بیشتر می شود.

در این رابطه 《 مرتضی عبادی》سرکنسول ایران در اربیل در گفت و گو با کُردپرس با اشاره به راهکارهای ایران برای ورود به بازار موصل، تاکید کرد: برای ورود به بازار موصل لازم است هر چه زودتر استان های همجوار و غیرهمجوار کشورمان با تیم کامل به عراق و موصل بیایند و ظرفیت های این منطقه را ببینند. طرف مقابل تصوری از پتانسیل اقتصادی ما ندارد و باید این شرایط را برای آن ها فراهم کنیم. سرکنسول ایران در اربیل گفت: الان ۳ ماه است که ۳۰۰ غرفه در اربیل برای مدت ۵ ماه با اجاره ای ۱۰۰ دلار گرفته شده تا تجار ایرانی کالاها و محصولات خود را به نمایش بگذارند. ما در کنسولگری اربیل در عرض ۵ دقیقه به فعالان اقتصادی عراقی ویزا می دهیم تا شرایط را برای تجار عراقی فراهم کنیم و آن ها به سمت ایران تمایل پیدا کنند.
 
 
وی با اشاره به نقش اربیل به عنوان‌ پلی برای تجارت با کل عراق، گفت: اقلیم کردستان از لحاظ اقتصادی دو کارکرد برای ایران دارد. یکی بازار مصرف خود اقلیم با جمعیت ۵ میلیون‌ نفری است و دیگری وجود اقلیم‌ به عنوان پل ارتباطی با دیگر نقاط عراق و حتی سوریه است.
ظرفیت عظیمی بازسازی و نوسازی در موصل و عراق وجود دارد. برای مثال، صنایع داخلی کشور از قبیل مصالح ساختمانی، سنگ های تزیینی، شیشه و... که صفر تا صد آن در کشور تهیه می شود می تواند بازار موصل و عراق را به دست بگیرد. کاشی و سنگ ایرانی به گفته عراقی ها از نمونه درجه یک ایتالیایی هم زیباتر است. همچنین در زمینه بازسازی زیرساخت از قبیل آب و برق و گاز و نفت و پروژه های متنوع عمرانی و رفاهی ایران می تواند نقش مهمی ایفا کند.

آنچه مهم است، اراده مسئولان و ایجاد جذابیت برای سرمایه گذار داخلی و فعال اقتصادی کشور است که برای این امر راغب شود. ترکیه بستر لازم و سوبسید مناسب را در اختیار تجار و سازنده داخلی اش قرار می دهد تا بتواند با افزایش صادرات سود مورد نظرش را به دست آورد. این کشور با برداشتن‌ موانع صادرات و تجارت مرزی و همچنین ارتقا کیفیت محصولاتش به آسانی بازار عراق را در اختیار می گیرد و شایسته است که ما هم با توجه به نفوذی که امروز در عراق داریم، بتوانیم به نحوه احسنت از آن استفاده نماییم
کلمات کليدی: ایران/عراق/ترکیه/موصل/اطلاعات روز#
 


 
تصاویر/ مترو سواری رییس جمهور در مشهد
خطوط قطار شهری مشهد با حضور رییس جمهور افتتاح شد.
تصاویر/ صعود نساجی مازندران به لیگ برتر
تیم فوتبال نساجی موفق شد با برتری ۶ بر صفر برابر راه آهن به لیگ برتر صعود کند. در جدال خونه به خونه و نساجی، این ...
تصاویر/ دیدار روحانی با اعضای تیم ملی والیبال نشسته
اعضای تیم ملی والیبال نشسته ایران پس از قهرمانی در رقابت های جهانی تبریز با حجت‌الاسلام حسن روحانی رئیس جمهوری ...
اولین تصاویر از محل شهادت ۷ ایرانی در فرودگاه «تی۴»
تصاویر اولیه از محل حمله موشکی روز گذشته به فرودگاه تی۴ که منجر به شهادت ۷ نفر از شهروندان کشورمان شد، منتشر شد....
دهان مردم را نبستند،خرد کرده اند/هر کس غیر از آقا وحید حرف مردم را میزد لهش می کردند!
باید از او پرسید سردار وحید در کرمانشاه چه میزان ی تدبیری و بی کفایتی از دولتمردان دیده است که حاضر می شود خود ...
صوت/ آخرین وصیت شهید حججی به همسرش  
آخرین وصیت‌های شهید مدافع حرم محسن حججی در سوریه به همسرش و علی کوچولو پسر نازنینش را می‌شنوید.
صوت/ بیانات رهبر انقلاب درباره انتخابات 96  
بیانات امروز رهبر معظم انقلاب درباره انتخابات 96 منتشر شد.
صوت/ مداحی محمود کریمی محرم 95  
فایلهای صوتی شب اول محرم الحرام سال1438 هیئت رایة العباس چیذر بانوای حاج محمو د کریمی اماده دریافت است.
تیم ملی والیبال نشسته ایران قهرمان پارالمپیک شد
تیم ملی والیبال نشسته ایران با پیروزی مقابل بوسنی قهرمان رقابت های پارالمپیک ریو شد.