چهارشنبه ۲۶ ارديبهشت ۱۳۹۷ ساعت ۱۵:۲۵

خلاصه مهمترین اخبار مجلس در ۲۶ اردیبهشت

Share/Save/Bookmark
تعریف مجلس از معاملات و عملیات مالی مشکوک به پولشویی، تغییر ساعت کار صحن علنی مجلس در ماه مبارک رمضان، افزایش ۲۰ درصدی حقوق حداقل‌بگیران، کارت زرد مجلس به وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و... از جمله مهمترین اخبار امروز (چهارشنبه) بیست و ششم اردیبهشت ماه ۱۳۹۷ مجلس شورای اسلامی هستند که می‌توانید مشروح آن را در لینک‌های زیر بخوانید.
کد مطلب: 57116
اطلاعات روز# به گزارش ایسنا، جلسه علنی امروز مجلس به ریاست علی لاریجانی برگزار شد و نمایندگان مجلس شورای اسلامی میزبان سیدعباس صالحی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی برای پاسخ به سوالات علی مطهری و نادر قاضی‌پور بودند.

یک عضو هیات رییسه مجلس نیز از تغییر ساعت کار صحن علنی مجلس شورای اسلامی در ماه مبارک رمضان خبر داد و گفت: براساس تصمیم هیات رییسه مجلس و برای راحت‌تر شدن رفت و آمد نمایندگان مجلس، ساعت کار قوه مقننه از ۸ به ۹ صبح و ساعت پایان کار مجلس از ۱۲ به ۱۳ تغییر یافت.

با تصویب استفساریه‌ای در مجلس، میزان افزایش حقوق پایین‌ترین طبقه حقوق‌بگیر ۲۰ درصد و بالاترین طبقه یک درصد خواهد بود.

در همین ارتباط معاون امور اقتصادی و هماهنگی برنامه و بودجه سازمان برنامه و بودجه گفت: اگر مجلس در قالب استفساریه جزء یک بند الف تبصره ۱۲، قانون بودجه را اصلاح کند به حداقل ۱۶۰۰ میلیارد تومان بار مالی اضافی نیازمند می‌شویم که تامین آن سخت است.

ناطقین امروز مجلس

خاتمی: با خروج آمریکا از برجام بر خوی استکباری آن مُهر تایید خورد

حضرتی: طرح شکایت حقوقی علیه آمریکا به‌عنوان طرف ناقض برجام پیگیری شود

نماینده ایلام: متوجه دام‌هایی که غربی‌ها برای ما درست می‌کنند باشیم

مسعودی: مدیران ناکارآمد را باید کنار گذاشت

شهریاری: اروپایی‌ها برای منافع ما در مقابل آمریکا قرار نخواهند گرفت

***

حمیدرضا حاجی بابایی با بیان اینکه هنوز فراکسیون ولایی درباره نحوه ورود به انتخابات هیئت رئیسه به جمع بندی نرسیده است، گفت که قرار است جلسه بعدی مجمع عمومی فراکسیون یکشنبه هفته آینده ۳۰ اردیبهشت برگزار شود.

نمایندگان مجلس شورای اسلامی تبصره‌های سه‌گانه ماده ۲ لایحه اصلاح قانون مبارزه با پولشویی را که مربوط به «ظن نزدیک به علم» است را با اصلاحاتی به تصویب رساندند.

همچنین مجلس در اصلاحیه خود در قانون مبارزه با پولشویی «معاملات و عملیات مشکوک» در جرم پولشویی را تعریف کرد.

سوالات مطهری و قاضی پور نماینده از وزیر فرهنگ

علی مطهری  در توضیح سوالش از وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در خصوص علت عدم اجرای قانون منع استفاده از کلمات بیگانه گفت: وزارت فرهنگ در اجرای قانون ممنوعیت استفاده از کلمات بیگانه سهل‌انگاری کرده است.

سید عباس صالحی در پاسخ به سوال مطهری با تاکید بر اینکه با جدیت موضوع استفاده نکردن از کلمات بیگانه در اصناف و کالاهای ایرانی را دنبال می کند، گفت که از خردادماه سامانه سردر اصناف به صورت کلی در کشور اجرایی می‌شود. با اجرا شدن این سامانه استفاده از کلمات بیگانه به حداقل ترین شکل ممکن خواهد رسید.

علیرغم توضیحات وزیر فرهنگ، مطهری اعلام کرد که از پاسخ‌ها قانع نشده است لذا سوال او به رای مجلس گذاشته  شد و نمایندگان مجلس نیز از پاسخ‌های وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی درباره سوال مطهری در خصوص دلیل عدم اجرای قانون منع استفاده از کلمات بیگانه قانع نشدند و به این ترتیب وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی اولین کارت زرد را از مجلس گرفت.

در این جلسه همچنین قاضی‌پور در توضیح سوالش از وزیر فرهنگ، توزیع روزنامه همشهری در سراسر کشور را باعث خسارت به نشریات محلی دانست و گفت: وزیر فرهنگ به جای حمایت از روزنامه همشهری، از دو خبرنگار ایرانی در فرانسه که مورد ضرب و شتم و بازجویی دولت فرانسه قرار گرفته‌اند، حمایت کند.

صالحی در پاسخ به سوال نادر قاضی پور نماینده ارومیه درباره دلیل توزیع سراسری روزنامه همشهری که متعلق به ارگان شهرداری تهران است، گفت: روزنامه همشهری براساس مجوز هیئت نظارت حق انتشار در کل کشور را دارد.

که در پی این توضیحات قاضی‌پور از توضیحات صالحی قانع شد و در پایان صحبت‌هایش گفت که درخواستی برای رای‌گیری از مجلس را ندارد اما از وزیر می‌خواهد که در مطبوعات اسلام را حاکم کند.

***

سیدفاطمه ذوالقدر، در توضیح جلسه امروز فراکسیون امید با اشاره به انتقاد اعضای این فراکسیون نسبت به افزایش عوارض اتوبانها گفت: وزیر راه و شهرسازی در توضیح به این موضوع اشاره داشت که عوارض مربوط به اتوبانها مربوط به بخش خصوصی است و آنها عوارض را تعیین می کنند.

اخطارها و تذکرات شفاهی امروز نمایندگان مجلس

سلیمی: ادامه مذاکره با اروپا نیاز به مصوبه مجلس یا شورای عالی امنیت دارد

انتقاد یک نماینده از بسته شدن مرزهای کشور

انتقاد یک نماینده از عمل نکردن سازمان بنادر به وظیفه خود

جاسمی: هیچگونه تدبیری برای رفع مشکلات کشور وجود ندارد

انتقاد نماینده مبارکه از گرفتن خسارت از کشاورزان به دلیل حفر چاه‌

ابراهیمی: چند هزار تن برنج سال گذشته کشاورزان در انبارها دپو شده است

هشدار کریمی در خصوص افزایش مهاجرت به حاشیه کلانشهرها

چنارانی: اخذ تضمین‌های علمی و عملی از طرف‌های اروپایی قطعی باشد

بنیادی: اخیرا شاهد زیر پا گذاشتن حقوق شهروندی از سوی برخی مسئولین هستیم

***

یک عضو هیات رییسه مجلس شورای اسلامی سوال دو نماینده از منصور غلامی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری را اعلام وصول کرد.

در جلسه علنی امروز همچنین نایب رئیس مجلس با تسلیت هفدمین سالگرد سقوط هواپیمای حامل نمایندگان وقت استان گلستان، نامه تسلیت نمایندگان گلستان را قرائت کرد. ۱۸۲ تن از نمایندگان نیز در بیانیه‌ای ضمن تشکر از فعالان حوزه ICT و ذی‌نفعان این بخش حمایت خود را از این صنعت اعلام کردند.

 در پایان نیز یک عضو هیات رییسه مجلس شورای اسلامی تذکرات کتبی نمایندگان به مسئولان اجرایی کشور را قرائت کرد.
کلمات کليدی: مجلس،علی لاریجانی،نمایندگان