شنبه ۱۲ خرداد ۱۳۹۷ ساعت ۰۸:۲۱

عزل و نصب‌های جدید پادشاه عربستان/تاسیس وزارت فرهنگ و پست جدید برای ولیعهد

Share/Save/Bookmark
به نقل از سایت شبکه العربیه، ملک سلمان بن عبدالعزیز، پادشاه عربستان صبح امروز (شنبه) دستور تشکیل شورای حفاظت‌های سلطنتی را صادر کرد که به موجب حکم ملک سلمان محمد بن سلمان، پسر پادشاه و ولیعهد عربستان ریاست این شورا را برعهده خواهد داشت.
کد مطلب: 57395
 
به گزارش اطلاعات روز#ملک سلمان بن عبدالعزیز برای چندمین بار از زمان به قدرت رسیدن دست به عزل و نصب‌های جدید زده که این بار شامل تغییرات وزارتی و تاسیس وزارت فرهنگ و جدا کردن آن از وزارت اطلاع‌رسانی و ایجاد سازمان‌های دولتی جدید می‌شود.

به نقل از سایت شبکه العربیه، ملک سلمان بن عبدالعزیز، پادشاه عربستان صبح امروز (شنبه) دستور تشکیل شورای حفاظت‌های  سلطنتی را صادر کرد که به موجب حکم ملک سلمان محمد بن سلمان، پسر پادشاه و ولیعهد عربستان ریاست این شورا را برعهده خواهد داشت.

پادشاه عربستان همچنین طی حکمی سلطنتی دستور ایجاد وزارت فرهنگ را صادر و وظایف مربوط به فرهنگ را به آن محول کرد. طبق دستور سلطنتی، نام وزارت فرهنگ و اطلاع‌رسانی به وزارت اطلاع‌رسانی تغییر کرد و تدابیر انتقال اختیارات و وظایف این نهاد ظرف سه ماه تکمیل می‌شود.

طی حکم پادشاه، احمد بن سلیمان بن عبدالعزیز الراجحی به عنوان وزیر کار و توسعه اجتماعی منصوب شد.

همچنین پادشاه عربستان دستور داد، شاهزاده بدر بن عبدالله بن فرحان آل سعود به عنوان وزیر فرهنگ و صالح بن عبدالعزیز آل الشیخ به عنوان وزیر مشاور و عضو کابینه و یکی از اعضای شورای سیاسی و امنیتی گماشته شوند.

نکته قابل توجه این است که وزیر فرهنگ جدید در سال ۲۰۱۷ به عنوان رئیس شورای اداره شبکه‌های ماهواره‌ای ام بی سی تعیین شده بود و زمانی مهم شد که تابلوی نقاشی لئوناردو داوینچی را به حساب ولیعهد عربستان خریداری کرد که بالاترین مبلغ پرداخت شده در جهان برای یک تابلو یعنی ۴۵۰ میلیون دلار بود.

در آخرین نمایشگاه فروش تابلوهای لئوناردو داوینچی، نقاش مشهور ایتالیایی در نیویورک یک تابلو از چهره حضرت مسیح که روی آن عبارت "نجات دهنده زندگی" نوشته شده بود، به قیمت ۴۵۰ میلیون دلار یعنی حدود نیم میلیارد دلار توسط بدر بن عبدالله بن عبد العزیز آل سعود، شاهزاده عربستانی و دوست نزدیک محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان خریداری شد.

پادشاه عربستان همچنین دستور ایجاد نهادی سلطنتی برای شهر مکه مکرمه و اماکن مقدسه را صادر کرد و این نهاد دارای شورای اداری به ریاست معاون نخست وزیر خواهد بود و اعضای آن به دستور نخست وزیر تعیین خواهند شد.

ملک سلمان در عین حال عبداللطیف آل الشیخ را به عنوان وزیر امور اسلامی و ناصر بن عبدالعزیز الداود را به عنوان معاون وزیر کشور در رتبه وزیر منصوب کرد.

دکتر عبدالله بن سالم بن جابر المعطانی نیز به عنوان معاون رئیس مجلس شورا در رتبه وزیر و دکتر خالد بن صالح بن عبدالله السلطان به عنوان رئیس شهرک انرژی اتمی ملک عبدالله و انرژی تجدیدپذیر و در رتبه وزیر و مهندس عبدالله بن ابراهیم بن عبدالله السعدان رئیس نهاد سلطنتی الحبیل و در رتبه وزیر منصوب شدند.
 
کلمات کليدی: عربستان/عزل و نصب/ولیعهد/اطلاعات روز#