چهارشنبه ۱۶ خرداد ۱۳۹۷ ساعت ۰۴:۳۷

سناریوی لیبی در انتظار کره شمالی؟!

Share/Save/Bookmark
دیدار در سنگاپور برنامه ریزی می شود. اما برخورد خارج از عرف و غیر دیپلماتیک و گاهی کودکانه دو طرف هر آن می تواند دوباره شرایط را به نقطه صفر برگرداند.
کد مطلب: 57440
سناریوی لیبی در انتظار کره شمالی؟!
 
به گزارش اطلاعات روز# ترامپ از کیم جونگ اون چه خواهد خواست؟ پس از مناقشه طولانی و مواضع تند علیه یکدیگر که حتی به مرز ناسزایی گویی رسیده بود، حال در این دیدار چه سخنانی بین آنها رد و بدل خواهد شد؟
 
ترامپ هر تهدیدی را که از سوی پیونگ یانگ دریافت کرد در مقابل سعی کرد تهدید بزرگتری را روانه کره شمالی کند.وقتی کیم جونگ اون، در روز سال نو میلادی، امریکا را تهدید کرد که دکمه بمب اتمی‌اش در روی میزش قرار دارد. رییس‌جمهور ترامپ از خود واکنش نشان داد و گفت که دکمه بمب اتمی او بزرگ‌تر و قدرت‌مندتر است.
 
حتی وقتی در روزهای اخیر مرد شماره دو کره شمالی با ترامپ دیدار کرد و نامه بزرگ و خارج از عرف اون را به ترامپ ارائه کرد برخی رسانه ها تحلیل کردند که رهبر کره شمالی به شکل عمد چنین نامه بزرگی را برای او فرستاده تا به او بگوید دستهایش کوچک است. کاربران در فضای مجازی نوشتند احتمالا ترامپ نامه بزرگتری را در جواب خواهد فرستاد.
 
در حالی که این دیدار پس از یک کش و قوس لفظی با نامه ترامپ در حال از بین رفتن بود، اما فضا دوباره به شکل عادی برگشت و همه در سنگاپور اماده دیدار دو رهبر متفاوت جهان می شود.
 
 در حالی پس از دیدار تاریخی اون و این، رهبران دو کره در مرز دو کشور، معادله پیچیده بحران شبه جزیره کره به سمت حل و فصل شدن می رفت، برخی مسائل حاشیه ای این روند را مختل کرد و ترامپ نیز با یک نامه دیدار آینده خود با کیم جونگ اون را لغو کرد.
 
اولین اختلال در این روند به موضوع رزمایش نظامی کره جنوبی با امریکا برمی گردد. کره شمالی این رزمایش را در راستای آنچه با همسایه جنوبی خود هماهنگ کرده بود ندانست و نشست سطح بالای میان دو کره را لغو کرد. هر چند پیونگ یانگ اعلام کرده بود بعد از رزمایش گفت و گو ها ادامه خواهد داشت و برنامه تخریب یک مرکز هسته ای از دستور کار صادر نشد، اما ارائه سناریوی «مدل لیبی» از سوی جان بولتون که کره شمالی را تهدید می کرد به اندازه کافی می توانست مخرب باشد.
 
بولتون مخالف دیدار ترامپ با اون
 
در این باره یک رسانه آمریکایی به بررسی این مساله پرداخته بود که آیا جان بولتون مشاور امنیت ملی کاخ سفید، بزرگترین مانع برای دستیابی ترامپ به توافق نهایی با کره شمالی است؟ پلیتیکو گزارش داده بود، دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا خواستار توافق با کره شمالی است ولی جان بولتون مشاور امنیت ملی کاخ سفید تصور می کند که نمی توان با کره شمالی به یک توافق دست یافت.
 
مواضع سختگیرانه اخیر کره شمالی علیه آمریکا و به خصوص اظهارات نفرت انگیز جان بولتون نشانگر عمق تنش در دولت ترامپ است، آن هم در شرایطی که رئیس جمهور آمریکا به دنبال توافق هسته ای با کره شمالی است و امیدوار است تا از این طریق شاید برنده جایزه صلح نوبل شود.
 
همچنین معاون ترامپ مایک پنس این روند را تکمیل کرد و فضای تعامل شکسته شد.  مایک پنس، به شبکه خبری فاکس نیوز گفت که کره شمالی نباید به دنبال امتیاز گرفتن از آمریکا برای اجرای وعده‌هایش باشد. این اشتباه بزرگی از سوی کیم جونگ اون، رهبر کره شمالی است اگرکه فکر کند می‌تواند با ترامپ بازی کند.
 
معاون ترامپ هشدار داد که اگر کره شمالی در توافق اتمی با آمریکا ناکام بماند، پایانی شبیه به لیبی برایش رقم می‌خورد.
 
 
همین روند باعث شد، مواضع پنس از سوی پیونگ یانگ بی جواب نماند. "چویی سان‌هوی"، معاون وزیر امور خارجه کره شمالی روز پنج شنبه در گفت و گو با خبرگزاری رسمی کره شمالی با اظهار شگفتی از اظهارات اخیر مایک پنس، این اظهارات را "ابلهانه و ناشی از نادانی" دانست. او مقایسه کره شمالی دارای سلاح های هسته ای و موشک های بالستیک با لیبی که فاقد این هر دو بود را مقایسه ای ابلهانه دانست.
 
او گفته:" ما نه التماس خواهیم کرد که آمریکا با ما مذاکره کند و نه خودمان را دردسر می‌دهیم تا آن‌ها را متقاعد به مذاکره کنیم."
 
تنش ها بر می گردد؟
 
همه این تنشهای لفظی کافی بود تا دیدار ترامپ با کیم جونگ اون کنسل شود. دونالد ترامپ، در نامه‌ای به کیم جونگ اون، دیدار برنامه‌ریزی‌شده با او را به دلیل "خشم فراوان و خصومت آشکار" کره شمالی با آمریکا، لغو کرد. ترامپ در ابتدای نامه خود از "وقت، صبوری و تلاش‌" آقای کیم تشکر کرده و گفته بود مشتاق دیدار با او بود، اما مواضع اخیر کره شمالی چنین دیداری را بلاموضع کرده است.
 
اما ترامپ خیلی زود سخن خود را پس گرفت. وقتی پس از نامه ترامپ، وزارت خارجه کره شمالی اعلام کرد: اعلام ناگهانی لغو قرار ملاقات رهبران ۲ کشور برای ما غیرمنتظره و بی‌نهایت مایه تاسف است ترامپ نیز از آن استقبال کرد و در این باره نوشت: اطلاع از بیانیه سازنده و گرم کره شمالی خبر بسیار خوبی است. به زودی خواهیم فهمید این مسئله به کجا ختم می‌شود که امیدوارم انتهای مسیر، صلح و رفاه پایدار باشد. تنها زمان است که همه‌چیز را مشخص می‌کند.
 
پس از آن آماده سازی مقدمات دیدار رهبران دو کشور به جریان افتاد. ژنرال کیم یونگ چول، رئیس پیشین سازمان اطلاعات کره شمالی و معاون رئیس کمیته مرکزی حزب کارگران این کشور راهی آمریکا شد و پس از دیدار با مایک پمپئو، با ترامپ هم دیدار کرد و نامه اون را به او تقدیم کرد.
 
سفر مقامات عالیرتبه کره شمالی به آمریکا اتفاق نادری به شمار می‌رود. برنامه این سفر و همچنین سفر گروهی از دیپلمات‌های آمریکایی به سنگاپور برای تدارک دیدار رهبران آمریکا و کره‌شمالی، علاقمندی دو طرف به موفقیت این دیدار را نشان می‌دهد.
 
خواست اصلی آمریکا عاری شدن شبه‌جزیره کره از سلاح‌های هسته‌ای در مقابل دریافت تضمین‌های امنیتی و کمک‌های اقتصادی است. اما این درخواست به چه شکل و با چه کیفیتی مطرح خواهد شد. آیا ترامپ مدل لیبی را پیش خواهد کشید. او میداند با پیش کشیدن این مدل، به نوعی زیر میز مذاکره خواهد زد و همه چیز دوباره به نقطه صفر برخواهد گشت.
 
ترامپ زیر میز برجام زد چون می گفت این میز را دیگران چیده اند  و به نفعش نبود.  حالا میرود که پشت میزی بنشیند که خود طراح آن بوده و از ابتدا خود آن را مدیریت کرده است. آیا می تواند آنطور که فکر می کند این پرونده را به سرانجام برساند. او یک تاجر است و حتما می داند که باید در مقابل درخواست هایش، چیزهایی هم بدهد. اما آیا می تواند درخواستهای پیونگ یانگ را برآورده کند. از سویی مقامات کره شمالی مذاکره کنندگان دست و پا بسته ای نیستند و تهدیدات موشکی و اتمی آنها، دست آنها را در موضعی بالاتر قرار داده است. ترامپ اگر این توافق را از دست دهد مردی باخته محسوب می شود. او یا همه چیز را می بازد یا همه چیز را میبرد. این نگاه او به روابط بین المللی است و همین باعث می شود درصد موفقیت او کمتر شود.
 
پس از شوکی که احساس می شد همه چیز به نقطه پایان رسیده است، اما روند مذاکرات دوباره به کار افتاد. مرور این وضعیت نشان می دهد توافقی که ترامپ به آن امیدوار است به سادگی قابل دسترسی نیست. به جز اینکه در تیم ترامپ، تمرکز مشخصی بر اجرای سناریوی حل بحران شبه جزیره کره وجود ندارد، از سوی دیگر نیز کیم جونگ اون کسی نیست که بتوان به شکل منطقی و با یک روند از پیش تعیین شده با او پیش رفت.
 
دیدار تاریخی سران دو کشور برای 12 ژوئن تنظیم می شود. اما برخورد خارج از عرف و غیر دیپلماتیک و گاهی کودکانه دو طرف هر آن می تواند دوباره شرایط را به نقطه صفر برگرداند. باید ببینیم دو طرف چه چیزی برای ارائه به یکدیگر دارند.
کلمات کليدی: لیبی/امریکا/کره شمالی/اطلاعات روز#
 


 
تصاویر/ مترو سواری رییس جمهور در مشهد
خطوط قطار شهری مشهد با حضور رییس جمهور افتتاح شد.
تصاویر/ صعود نساجی مازندران به لیگ برتر
تیم فوتبال نساجی موفق شد با برتری ۶ بر صفر برابر راه آهن به لیگ برتر صعود کند. در جدال خونه به خونه و نساجی، این ...
تصاویر/ دیدار روحانی با اعضای تیم ملی والیبال نشسته
اعضای تیم ملی والیبال نشسته ایران پس از قهرمانی در رقابت های جهانی تبریز با حجت‌الاسلام حسن روحانی رئیس جمهوری ...
اولین تصاویر از محل شهادت ۷ ایرانی در فرودگاه «تی۴»
تصاویر اولیه از محل حمله موشکی روز گذشته به فرودگاه تی۴ که منجر به شهادت ۷ نفر از شهروندان کشورمان شد، منتشر شد....
دهان مردم را نبستند،خرد کرده اند/هر کس غیر از آقا وحید حرف مردم را میزد لهش می کردند!
باید از او پرسید سردار وحید در کرمانشاه چه میزان ی تدبیری و بی کفایتی از دولتمردان دیده است که حاضر می شود خود ...
صوت/ آخرین وصیت شهید حججی به همسرش  
آخرین وصیت‌های شهید مدافع حرم محسن حججی در سوریه به همسرش و علی کوچولو پسر نازنینش را می‌شنوید.
صوت/ بیانات رهبر انقلاب درباره انتخابات 96  
بیانات امروز رهبر معظم انقلاب درباره انتخابات 96 منتشر شد.
صوت/ مداحی محمود کریمی محرم 95  
فایلهای صوتی شب اول محرم الحرام سال1438 هیئت رایة العباس چیذر بانوای حاج محمو د کریمی اماده دریافت است.
تیم ملی والیبال نشسته ایران قهرمان پارالمپیک شد
تیم ملی والیبال نشسته ایران با پیروزی مقابل بوسنی قهرمان رقابت های پارالمپیک ریو شد.