دوشنبه ۲۸ خرداد ۱۳۹۷ ساعت ۰۹:۲۵

عربستان و مقصد نامعلوم مسافران هتل ریتز ریاض

Share/Save/Bookmark
بازداشت‌های گسترده برای مقابله با فساد در عربستان باعث ایجاد فضای ترس و وحشت و فضای محافظه‌کاری در این کشور به ویژه بین شاهزادگان سعودی شده است اما در همین‌حال میزان سرمایه‌گذاری‌های خارجی نیز به شکل معنی‌داری کم شده و سفارتخانه‌های خارجی خبر از تلاش شهروندان عربستان برای دریافت پاسپورت دوم می‌دهند
کد مطلب: 57555
عربستان و مقصد نامعلوم مسافران هتل ریتز ریاض
 
به گزارش اطلاعات روز# از بلومبرگ، درهای هتل ریتزکارلتون، هتل پنج ستاره و مجلل ریاض که در آن صدها نفر از ثروتمندان عربستان بخاطر آنچه که بن‌سلمان آن را مبارزه با فساد خوانده بود؛ زندانی بودند اکنون چهار ماه است که به شغل اصلی خود بازگشته و به روی مسافران و گردشگران باز شده است هرچند که این هتل به عنوان یک زندان، سابقه‌ای طولانی دارد.

گفته می‌شود میلیاردرها، مقامات سلطنتی و ماموران دولتی از جمله شاهزاده ترکی بن عبدالله و عادل فقیه، وزیر اقتصاد پیشین عربستان که یک معمار کلیدی در طرح تحولات پادشاهی عربستان است همچنان در بازداشت به سر می‌برند. بعضی از این افراد در زندان الحائر که یک زندان با بالاترین تجهیزات امنیتی در جنوب ریاض است نگه داری می‌شوند. به گفته رسانه‌ها، آزادشدگان مجبور شدند مبالغ زیادی بپردازند این درحالی است برخی از آنها ممنوع السفر شده‌اند یا مجبور شدند از دستبندهای امنتیتی برای نظارت بیشتر بر رفت و آمدشان استفاده کنند. سرنوشت کسانی که هنوز بازداشتند از جمله رئیس سابق اداره کل سرمایه‌گذاری عربستان، عمرو الدباغ و محمد العمودی هنوز مشخص نیست. دستگیری‌های متعدد باعث ایجاد فضای ترس در عربستان و از بن سلمان شده است. آن هم ترس از شاهزاده‌ای که خود را پرچم‌دار و مدعی اصلاحات معرفی کرده بود.

در حال حاضر در عربستان سینماها بازند، زنان در همین ماه اجازه رانندگی خواهند داشت و آزادی بیشتری به افراد داده شده است اما از طرف دیگر استبداد رهبری این کشور به شکل فزاینده‎ای در حال افزایش است. بیش از ده‌ها نفر از بازرگانان، مقامات دولتی، فعالان سیاسی و دیپلمات‌ها که از ترس فضای موجود نخواستند نامشان فاش شوند گفته‌اند شور و شوقی که ۲ سال قبل در جامعه به خاطر ارائه سند چشم انداز ۲۰۳۰ به‌وجود آمد بتدریج جای خود را به محافظ کاری و احتیاط داد. بعضی از سعودی‌ها تلفن‌هایشان را در اتاق‌های جداگانه یا در ظرف‌های پلاستیکی قرار می‌دهند زیرا از شنود شدن یا قراردادن میکروفن در آنها هراس دارند.

بیشتر آنها تمایلی به بحث‌های سیاسی ندارند به طوریکه گفته می‌شود یک تاجر سعودی از مهمان خود که در اتاق نیشیمن بود و درمورد مبارزه با فساد پادشاهی با دوستان خود گفت‌وگو می‌کرد خواسته است با صدای آهسته‌تر صحبت کند! در ماه گذشته بعضی از فعالان حقوق زنان با اتهام‌هایی همچون فعالیت در «سازمان‌های دشمن» یا حمایت مالی و اخلاقی از «عناصر خصمانه نسبت به پادشاهی» بازداشت شدند. جیمز درسی، متخصص مسائل خاورمیانه در سنگاپور گفت: «نسخه‌ای که شاهزاده عربستان از پادشاهی ارائه داده به هیچ مخالفی اجازه اظهار نظر نمی‌دهد؛ حتی به کسانی که از اعتبارشان برای دستاوردها و تغییرات استفاده کرد.» شاهزاده ۳۲ ساله عربستان در ماه مارس (اسفند ۹۶) سه هفته به آمریکا سفر کرد و در این سفر تصویری از خود و عربستان را به تجار و بازرگانان آمریکا ارائه داد. او با «ماسایوشی سان»، مدیر ارشد اجرایی شرکت سافت‌بانک برای ساخت یک مرکز فوق مدرن در صحرای عربستان قراردادی به ارزش ۵۰۰ میلیارد دلار امضا کرد.

این اقدام او نشانه‌ای بود برای تجار بین‌المللی تا تغییرات واقعی در عربستان را متوجه شوند. شیوه‌ حکومت داری بن سلمان یک حکومت استبدادی‌ست، جایی که مقامات سلطنتی وزاتخانه‌ها را با کمترین تداخل و اصطکاک ممکن اداره می‌کردند، اکنون به دست یک فرد افتاده، رهبری که تمام اهرم‌های قدرت را کنترل می‌کند و این تاحدودی نگران کننده است. مقامات سفارت‌های خارجی می‌گویند که بیشتر شهروندان عربستان به دنبال گرفتن یا تمدید گذرنامه‌های دوم برای فرزندانشان هستند. از طرفی با توجه به گزارش‌های سازمان ملل متحد، سرمایه‌‌گذاری مستقیم خارجی در عربستان در سال گذشته یک پنجم سال ۲۰۱۶، ۱/۴۲ میلیارد دلار در مقابل ۷/۴۵ میلیارد دلار رسیده که این کاهش در پی فروش سهام شرکت‌های بین المللی در تجارت‌های محلی در ازای پولی کم رخ داده است.

داده‌های بانک مرکزی هم نشان می‌دهد که پول به خارج از کشور منتقل می‌شود. در سه ماهه چهارم سال، یعنی درست زمانی که دستگیری‌ها در عربستان آغاز شد انتقالات شخصی توسط سعودی‌ها در مقایسه با مدت مشابه سال قبل ۴۶ درصد افزایش یافت. پادشاهی در عربستان، برای سال‌ها و دهه‌ها جایی بود که پادشاهان و شاهزادگان می‌توانستند هرچقدر که می‌خواهند ولخرجی کنند و این درحالی بود که مقامات مذهبی از اینکه نام اسلام به دنبال رفتارهای محافظ کارانه از بین نمی‌رود؛ خیال آسوده‌ای داشتند. کاهش قیمت نفت و در پی آن کاهش رشد اقتصادی موجب شد سیاست‌های جدیدی وضع شود تا اقتصاد را از دلارهای نفتی دور کند. سال گذشته تولید ناخالص داخلی ۰/۷ کاهش یافت هر چند که انتظار می‌رود پس از بازگشت نفت به ۷۰ دلار به ازای هر بشکه، امسال رشد ۱/۵ درصدی داشته باشد. به گفته‌ دیپلمات‌های ریاض، شاهزاده ممکن است از فعالان سیاسی به عنوان یک نمونه برای سایر گروه‌های ذی‌نفعی که می‌خواهند با فشار به دولت امتیاز کسب کنند؛ استفاده کند. یکی از محققان ارشد حوزه خلیخ فارس در واشنگتن در یادداشتی نوست: «این نکته یک هشدار برای سعودی‌هاست؛ زیرا بدون شک دولت تنها مجری و حاکم سیاست است و از طرفی هم با رسانه‌های خارجی، سازمان‌های بین المللی و دیپلمات‌ها همکاری می‌کند.» یکی از ترس‌هایی که وجود دارد این است که دولت در ماه نوامبر (آبان ۹۷) چگونه می‌خواهد فساد اداری خود را کنترل کند. در مجموع ۳۸۱ مظنون و شاهد برای بازجویی در هتل ریتزکارلتون ریاض فراخوانده شده‌اند.

دولت بیشترین مبلغ را برای تسویه حساب‌ها تبادل کرده است. مبلغی که گفته می‌شود بیش از ۱۰۰ میلیارد دلار است. دادستان کل کشور در ماه ژانویه (دی ۹۶) گفته بود که ۵۶ نفر با عنوان «سایر جرائم مورد انتظار» یا برای ادامه تحقیقات، بازداشت شدند. محمد الجدن، وزیر اقتصاد عربستان در مجمع جهانی داووس که ژانویه (دی ۹۶) برگزار شد گفته بود که پاکسازی دولت برای تجارت این کشور کاری شایسته است و یک فضای جدید ایجاد می‌کند.

در واقع برخی از مناطق جدیدی که توسط شاهزاده راه اندازی شده‌اند پررونقند. به گفته یکی سرمایه‌گذاران خارجی همسو با منافع پادشاهی، بعضی از اعضای خاندان سعودی سرمایه‌گذاری خود را مجددا آغاز کرده‌اند. وی گفت: «چندین بازرگان سعودی پس از ماجرای هتل ریتز تمایل زیادی برای سرمایه‌گذاری از خود نشان داده‌اند و با اینکه می‌دانند شرایط در چند سال آینده سخت خواهد بود اما امیدوارند که راه درست را انتخاب کرده‌اند.» اما مساله این است که چرا افراد دیگر این تصمیم را نگرفتند. بازداشت شدگان مورد ضرب و شتم و شوک الکتریکی گسترده قرار گرفته‌اند. پزشکی که درمان این افراد را انجام می‌داد گزارشی از سو استفاده‌های جسمی نیز داده است. دولت این اتهامات را رد کرد و ۲ زندانی را نیز آزاد کرد؛ شاهزاد الولید بن طلال و ولید بن ابراهیم هم در مصاحبه خود با یک برنامه رادیویی گفتند که رفتار بدی با آنها نشده‌است. مرکز ارتباطات بین المللی دولت به درخواست‌ها برای اظهار نظر پاسخی نداد.

حکومت عربستان برای آزادی دستگیرشدگان مبلغی را تعیین می‌کند که گاهی مقدار آن به اندازه کل دارایی‌های خود شخص است. گفته می‌شود که از زمان آزادی نیز بارها و بارها برای یادآوری مهلت پرداخت این مبلغ با آنها تماس گرفته می‌شود. کسانی که در زندان می‌مانند نیز بیش از شش ماه بدون محاکمه نگهداری می‌شوند. یکی از اساتید امور بین الملل و متخصص عربستان در تگزاس گفت: «انتظار می‌رود که دولت از محاکمه بیشتر جلوگیری کند زیرا در صوت ادامه، رسوایی‌های زیادی به بار می‌آید که اجتناب ناپذیر است.» یکی دیگر از اقتصادانان لندن نیز گفت: «نحوه تسویه و پاکسازی‌ها با سرعت و امنیت کامل انجام شد که بسیار چشمگیر بود. اما این اقدامات نشان می‌دهد که دولت گاهی پیچیدگی‌ چالش‌های سیاسی و خسارت‌های وارده را در نظر نگرفته بود.
کلمات کليدی: عربستان/اطلاعات روز#
 


 
تصاویر/ مترو سواری رییس جمهور در مشهد
خطوط قطار شهری مشهد با حضور رییس جمهور افتتاح شد.
تصاویر/ صعود نساجی مازندران به لیگ برتر
تیم فوتبال نساجی موفق شد با برتری ۶ بر صفر برابر راه آهن به لیگ برتر صعود کند. در جدال خونه به خونه و نساجی، این ...
تصاویر/ دیدار روحانی با اعضای تیم ملی والیبال نشسته
اعضای تیم ملی والیبال نشسته ایران پس از قهرمانی در رقابت های جهانی تبریز با حجت‌الاسلام حسن روحانی رئیس جمهوری ...
اولین تصاویر از محل شهادت ۷ ایرانی در فرودگاه «تی۴»
تصاویر اولیه از محل حمله موشکی روز گذشته به فرودگاه تی۴ که منجر به شهادت ۷ نفر از شهروندان کشورمان شد، منتشر شد....
دهان مردم را نبستند،خرد کرده اند/هر کس غیر از آقا وحید حرف مردم را میزد لهش می کردند!
باید از او پرسید سردار وحید در کرمانشاه چه میزان ی تدبیری و بی کفایتی از دولتمردان دیده است که حاضر می شود خود ...
صوت/ آخرین وصیت شهید حججی به همسرش  
آخرین وصیت‌های شهید مدافع حرم محسن حججی در سوریه به همسرش و علی کوچولو پسر نازنینش را می‌شنوید.
صوت/ بیانات رهبر انقلاب درباره انتخابات 96  
بیانات امروز رهبر معظم انقلاب درباره انتخابات 96 منتشر شد.
صوت/ مداحی محمود کریمی محرم 95  
فایلهای صوتی شب اول محرم الحرام سال1438 هیئت رایة العباس چیذر بانوای حاج محمو د کریمی اماده دریافت است.
تیم ملی والیبال نشسته ایران قهرمان پارالمپیک شد
تیم ملی والیبال نشسته ایران با پیروزی مقابل بوسنی قهرمان رقابت های پارالمپیک ریو شد.