يکشنبه ۲۴ تير ۱۳۹۷ ساعت ۱۳:۱۲

تلاش‌های ایران و اسرائیل در روسیه

Share/Save/Bookmark
بنیامین نتانیاهو نخست وزیر رژیم صهیونستی طی شش ماه گذشته برای سومین بار راهی مسکو شد تا با ولادمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه از دغدغه‌های خود برای مقابله با ایران سخن بگوید. از دو سال گذشته و با روی کار آمدن ترامپ، سیاست نتانیاهو در قبال ایران روند صعودی به خود گرفته است و تندروی‌های ترامپ دست نتانیاهو را نیز برای ادامه دشمنی با ایران بازتر گذاشته است. روزنامه عرب زبان «رای الیوم» به بررسی ابعاد سفر نتانیاهو به مسکو و همزمانی با سفر علی اکبر ولایتی به روسیه به قلم عبدالباری عطوان پرداخته است. http://naftkhabar.ir/?p=36650
کد مطلب: 57642
 
به گزارش اطلاعات روز#بنیامین نتانیاهو نخست وزیر رژیم صهیونستی طی شش ماه گذشته برای سومین بار راهی مسکو شد تا با ولادمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه از دغدغه‌های خود برای مقابله با ایران سخن بگوید. از دو سال گذشته و با روی کار آمدن ترامپ، سیاست نتانیاهو در قبال ایران روند صعودی به خود گرفته است و تندروی‌های ترامپ دست نتانیاهو را نیز برای ادامه دشمنی با ایران بازتر گذاشته است.

روزنامه عرب زبان «رای الیوم» به بررسی ابعاد سفر نتانیاهو به مسکو و همزمانی با سفر علی اکبر ولایتی به روسیه به قلم عبدالباری عطوان پرداخته است. بنیامین نتانیاهو نخست وزیر (رژیم) اسرائیل برای سومین بار طی سال جاری میلادی برای رایزنی مستقیم راهی مسکو شده است. روابط حسنه نتانیاهو با ولادمیر پوتین مرد قدرتمند روسیه در چند سال گذشته با پیشرفت‌های زیادی همراه بوده که پرونده‌ها و موضوعات مشترک بیشتر از همکاری‌های دو جانبه تاثیرگذار بوده است.


نتانیاهو که یکی از مشکلات اصلی خود در منطقه را حضور ایران در سوریه می‌داند از چندی پیش رایزنی‌های گسترده‌ای را با روس‌ها برای به عقب راندن ایران از این کشور آغاز کرده‌اند. سومین سفر نخست وزیر اسرائیل به مسکو طی شش ماه گذشته و گفتگوهای تلفنی و گسترده او با مقامات مختلف روس تاکنون نتیجه بخش نبوده است و روسیه بنا بر مصلحت‌های خود حضور ایران در سوریه را برای خود مهم و مثمر ثمر می داند. اما موضوع سفر اخیر نتانیاهو به مسکو به خوبی ناراحتی اسرائیل از حضور ایران در نزدیک‌ترین نطقه ممکن جغرافیایی به خود را علنی کرده است .


حملات مختلف چند ماه گذشته نیروهای اسرائیلی به مواضع ایرانی در سوریه و همچنین به مواضع سوری‌ها در خاک خودشان ، نشان از خشم بیش از حد اسرائیلی‌ها از حضور ایران در سوریه است و آنها در تقلای خود برای کاهش نفوذ ایران، حتی گزینه‌های نظامی را نیز امتحان کرده‌اند که تاکنون برای آنها موفقیت چندانی نداشته است. پوتین با توجه به حضور در راس قدرت در روسیه از چندین سال گذشته ، برنامه‌های خود را بیش از پیش قابل دسترسی‌تر می‌بیند و در حال ادامه آنها با قدرت بیشتر نسبت به گذشته است. حضور موفق روس‌ها در سوریه و حمایت از حکومت فعلی این کشور، نفوذ آنها را در منطقه بیش از پیش افزایش داده است و آنها با کمک ایران توانسته‌اند حضور مثمرثمری در بلاد شام داشته باشند. نیروهای مستشاری ایرانی از روزهای نخستین آغاز درگیری‌ها در سوریه، علاوه بر خنثی سازی نیروهای خارجی و عربی، همکاری تنگاتنگی با روسیه از خود نشان داده اند و کنار زدن آنها به این راحتی از سوی روسیه کمی غیر طبیعی و غیر معقول به نظر می‌رسد.


روسیه پس از فروپاشی اتحادیه شوروی سابق سعی بر افزایش قدرت در سطح منطقه و بین‌الملل داشته و تحقق این امر برای روسیه بدون کمک برخی از بازیگران منطقه‌ای سخت و پیچیده است. درخواست پنهان اسرائیلی‌ها برای خروج ایران از سوریه اگرچه از سوی سخنگوی نتانیاهو تکذیب شد اما گمانه زنی‌ها از موضع سرسخت روسیه در قبال این درخواست حکایت دارد تا جایی که سرگی لافروف وزیر امور خارجه روسیه گمانه زنی‌ها درباره این ادعا را غیرقابل باور دانست و از رد قاطع آن از سوی روسیه در صورت عنوان شدن از سوی طرف اسرائیلی خبر داده است. نیروهای ایرانی که با درخواست رسمی حکومت سوریه در خاک این کشور حضور دارند با کمک دیگر نیروها (حزب الله لبنان) توانسته‌اند بیش از ۹۰ درصد از مناطق اشغال شده توسط تروریست‌های داخلی و خارجی که از سوی کشورهای عربی و غربی حمایت می‌شوند را بازپس گیری کرده و دوباره این مناطق و شهرها تحت کنترل نیروهای سوری است.


سوال مهم اینجا مطرح می‌شود با توجه به حضور مؤثر نیروهای ایرانی در سوریه، در صورت مردود شدن طرح نتانیاهو برای کاهش حضور ایران در سوریه و یا رد شدن رسمی این موضوع از سوی روسیه، واکنش اسرائیلی‌ها به این موضوع چیست؟ نزدیک‌ترین و محتمل‌ترین واکنش، روی آوردن ارتش و نظامیان اسرائیلی به حملات مختلف به پایگاه‌های محل استقرار نیروهای ایرانی در سوریه است تا به نوعی به مقابله با آنها در خاک سوریه پرداخته شود. با توجه به شکست چندباره اسرائیلی‌ها در جنگ‌های نیابتی با ایران (با حماس و حزب الله)، آنها دیگر رغبتی برای حمله به جنوب لبنان و یا غزه ندارند. اگرچه احتمال این حملات هیچوقت از بین نمی‌رود اما اسرائیلی‌ها موضع‌هایی جدید را برای مقابله با ایران پیش روی خود می‌بینند که تا کنون با شکست مواجه نشده اما با پیروزی نیز همراه نبوده است. به همین خاطر در ماه‌های آینده از فعالیت بیش از حد نیروی هوایی اسرائیل برای مقابله و بمباران مناطق مختلف سوریه اخبار بیشتری خواهیم شنید.

اما موضوع مهم دیگر همزمان با سفر نتانیاهو، سفر مشاور عالی رهبر ایران در امور بین الملل به روسیه است. سفر علی اکبر ولایتی که همزمان با حضور نتانیاهو در مسکو انجام شد دارای حساسیت‌های زیادی بود که مهم ترین آن، تسلیم پیام رهبر ایران به مسکو درباره افزایش راهبردی و استراتژیک همکاری‌های دو کشور درباره مسائل منطقه و همکاری دو جانبه بود. اگرچه سفر نتانیاهو از یک ماه پیش به مسکو اعلام شده بود اما سفر ناگهانی گروه ایرانی از نگرانی آنها برای ادامه همکاری با روسیه خبر می‌دهد. نتانیاهو شاید دغدغه حضور ایران در سوریه را داشته باشد اما ایرانی‌ها علاوه بر مسائل منطقه، موضوع برجام و تهدیدات ترامپ درباره تحریم‌های بیشتر ایران برای آنها بسیار مهم و حیاتی است و ایرانی‌ها به دنبال کسب اطمینان خاطر از روسیه در برابر وضعیت سخت اقتصادی در آینده نزدیک هستند.


سفر نماینده رهبر ایران تنها به روسیه ختم نمی‌شود بلکه او در چین نیز به دنبال تسلیم پیام رهبر ایران به رئیس جمهوری و گسترش همه جانبه حمایت آنها از ایران در برابر ترامپ است. دیدار هفته آینده ترامپ و پوتین در هلسینکی اگرچه برای روابط دو طرف بسیار مهم و حیاتی است اما پرونده‌های جانبی از جمله ایران و برجام و همچنین اسرائیل و سوریه نیز از جمله موضوعات ثابت و مهم این دیدار است.
کلمات کليدی: ایران/روسیه/اسرائیل/اطلاعات روز#