جمعه ۵ مرداد ۱۳۹۷ ساعت ۰۳:۰۰
اطلاعات روز#

هاشمی چند قدم به بهشت نزدیکتر شد/تلاش اصلاحطلبان برای شهردار نشدن محسن

Share/Save/Bookmark
بعد از تصویب قانون منع به کارگیری بازنشستگان در مشاغل دولتی و قرار گرفتن نام شهردار تهران در فهرست رفتنی ها، گمانه زنی برای انتخاب جایگزین او آغاز شده است.
کد مطلب: 57676
 
به گزارش اطلاعات روز# قانون منع به کارگیری بازنشستگان در مشاغل دولتی تصویب شد و حالا 17 استاندار، 80 معاون استاندار و 1200 مدیر دولتی باید به فکر شغل جدید باشند. بیش از همه اما رفتن افشانی به چشم می آید. هنوز سه ماه هم از بهشتی شدن محمد علی افشانی نگذشته و حالا با تصویب این قانون کنار گذاشته خواهد شد. البته در این مورد هنوز اختلاف نظرهایی وجود دارد. مثلا محسن هاشمی ریئس شورای شهر تهران دیروز در جمع خبرنگاران گفته بود که این قانون شامل حال افشانی نمی شود. برخی دیگر سیاسیون اما درست برخلاف هاشمی فکر می کنند. به عنوان مثال طیبه سیاووشی نماینده تهران در گفت و گویی تاکید کرده است که این قانون شامل حال شهردار تهران و رئیس سازمان صداو سیما نیز خواهد شد. او توضیح داد: «خیلی ها در خود شهرداری و دستگاه های دیگر و نیز 13، 14 استاندار مشمول این قانون خواهند شد. در قانونی که تصویب شد، خود پست «شهردار» هم جزء استثناءها نیست.»
 
محسن هاشمی هیچ دلیلی برای این نظر که قانون مذکور شامل حال افشانی نمی شود ارائه نداده است و به نظر می رسد که گمانه رفتنی شدن او جدی تر است. حتی خود آقای شهردار نیز این را می داند و به همین خاطر هفته قبل در مواجه با پرسش خبرنگاران در این باره گفت: حالا بذارید تصویب شود، بعد. افشانی نگفت که این قانون شامل حال من نمی شود یا چیز دیگری! 
 
با این فرض که عمر شهرداری افشانی همین دو ماه و اندی باشد باید گمانه زنی ها را برای انتخاب شهردار بعدی آغاز کرد. لابی گری های اعتماد ملی و اختلاف نظر بین کارگزاران و اتحاد ملت هنوز فراموش نشده است و باید دید که احزاب اصلاح طلب این چالش احتمالی را چطور از سر می گذرانند. آیا سه عضو اعتماد ملی در شورا و حامیان بیرون از شورای آن ها موفق می شوند بار دیگر گزینه مورد نظر خود را به دیگران بقبولانند؟ کارگزاران و اتحاد ملت از تجربه قبلی درس آموخته و بیشتر با هم کنار می آیند؟ رقبای افشانی در پروسه انتخاب شهر بار دیگر به صحنه خواهند آمد؟ 
 
سوالات دیگری نیز می توان پرسید اما ساده ترین سوال این است که جایگزین افشانی چه کسی است؟ محسن هاشمی یا دیگری؟ هرچه باشد رئیس شورای شهر تهران بعد از استعفای نجفی نیز نسبت به شهردار شدن بی میل نبود. اگرچه اصرار برخی از اعضای شورا و چهره های اصلاح طلبان بر برهم نزدن ترکیب یک دست اصلاح طلب شورا نهایتا موجب انصراف او شد اما تغییر اجباری شهردار یک بار دیگر گمانه تکیه زدن او بر این کرسی را جدی می کند. 
 
رئیس شورای شهر دیروز در پاسخ به پرسش خبرنگاران در رابطه با اینکه امکان دارد دوباره شما به عنوان گزینه شهرداری تهران مطرح شوید گفته بود« چرا باید چنین موضوعی مطرح شود. شهردار تهران بر اساس نظرات شورا عملکرد خوبی دارد، اصلا چنین موضوعی مطرح نیست». 
 
محسن هاشمی می گوید مطرح نیست اما باورش سخت است که مطرح نباشد. نام او حتما در صدر فهرست کاندیداهای جایگزنی افشانی خواهد بود. مساله مبهمی که در گذر زمان روشن می شود این است که کارگزاران این بار از پس اعتماد ملی و اتحاد ملت برخواهد آمد تا او را به بهشت بفرستد؟
 
کلمات کليدی: محسن هاشمی/شهردار/اطلاعات روز#