جمعه ۵ مرداد ۱۳۹۷ ساعت ۱۶:۵۵
تبیین بیانات رهبر معظم انقلاب اسلامی در دیدار با وزیر و مسئولان وزارت خارجه

رازهای یک دشمنی!

Share/Save/Bookmark
برخی اینگونه تصوّر می کنند که ریشه ی بسیاری از مشکلات کشور در ایستادگی جمهوری اسلامی در برابر آمریکاست و می توان بخش اعظم مشکلات امروز ایران را طیّ یک معامله یا سازش با ایالات متحده حلّ کرد. این جریان فکری که خودآگاه و ناخودآگاه از سوی غرب نیز پشتیبانی می شود، در صدد است که اینگونه القاء نماید که رهبر معظم انقلاب اسلامی برای حفظ مشروعیّت و مقبولیّت خود هماره از دشمنی به نام آمریکا صحبت می کند تا با قرار دادن فضای مدیریتی کشور در یک «شبه جنگ بتواند» خود را بر اوضاع مسلّط نشان دهد. در این یادداشت به واکاوی این شبهه با عنایت به بیانات رهبر معظم انقلاب اسلامی و برخی واقعیّت های استراتژیک و میدانی منطقه ای پرداخته خواهد شد.
کد مطلب: 57686
 
به گزارش اطلاعات روز# رهبر معظم انقلاب در دیدار با وزیر و مسئولان وزارت خارجه، راز دشمنی جبهه ی استکبار به رهبری ایالات متحده را در کوتاه شدن دست آمریکایی ها از ایران دانستند و فرمودند: «آمریکایی‌ها به دنبال بازگشت به موقعیت و جایگاه خود در ایران قبل از انقلاب هستند و به کمتر از این هم راضی نخواهند شد.»[1] ایشان همین معنا را در بیانات در دانشگاه فرهنگیان نیز بیان می فرمایند: «آمریکا با ما دشمن است؛ این دشمنی هم با شخص این حقیر یا با شخص سردمداران نظام نیست، با مجموعه‌ی نظام اسلامی است که امروز ملّت ایران، این نظام را پذیرفته و در راه او دارد حرکت میکند...»
 
ایشان در بیان علّت حقیقی مخالفت و دشمنی امریکا با ایران به این نکته اشاره می فرمایند:
 
«علّت مخالفت با نظام جمهوری اسلامی این است که جمهوری اسلامی آمد دستِ سلطه‌ی آمریکایی را از کشور کوتاه کرد؛ همه‌ی مسئله این است. آمریکایی‌ها بر یک کشوری با ثروت، با امکانات و در موقعیّت راهبردی حسّاس جغرافیایی مثل ایران، به‌طورکامل مسلّط بودند؛ انقلاب و جمهوری اسلامی آمدند دست اینها را کوتاه کردند.. میخواهند تسلّط داشته باشند؛ همچنان‌که بر بسیاری از کشورهای منطقه متأسّفانه تسلّط دارند.»[2]
نکته ی مهم دیگر اینکه حتّی اگر جمهوری اسلامی بخواهد سطح تقابل و دشمنی را کاهش دهد، این یک اقدام یک سویه و نامعتبر خواهد بود. زیرا از نظر جامعه ی رهبران و نخبگان و حتّی قاطبه ی مردم در ایالات متحده آمریکا، ایران به عنوان یک دشمن استراتژیک به شمار می رود. این اشاره هماره در دستور کار مقامات سیاسی و امنیّتی و نخبگان ایالات متحده قرار دارد. به عنوان مثال گزارش سالانه ارزیابی «تهدیدهای جهانی» که منعکس‌کننده ارزیابی‌های جامعه جهانی آمریکا از تهدیدهای پیش روی این کشور است، از جمهوری اسلامی ایران به عنوان تهدید در حوزه های سایبری، تروریسم، ضد اطلاعات و از بزرگترین چالش های امنیّتی آمریکا در خاور میانه یاد شده است.
 
 
این مطلب به وضوح بیانگر این گزاره است که کاهش سطح دشمنی و یا حتّی تعامل با ایالات متحده سبب رفع دشمنی و خصومت طرف مقابل با ایران نخواهد شد. وجود ده ها اندیشکده و مؤسسه ی صهیونیستی گواهی بر عمق دشمنی جامعه ی نخبگانی آمریکا با ایران است.
در تشریح این نکته به برخی از وجوه این دشمنی که در پرتو از دست دادن سلطه ی امریکایی بر ایران ایجاد شده است پرداخته می شود:
 
1) از دست دادن امکانات و نیروهای نظامی آمریکا در ایران
ژنرال هایزر، فرمانده نظامی کارتر در ایران (و مسئول قتل عام و کشتار مردم ایران در 8 بهمن 57)[3]،  تعداد مستشاران نظامی آمریکا در ایران را تا اوایل اکتبر 1978 مطابق با مهر 1357، 58000 نفر اعلام داشته است.[4] همچنین ویلیام سولیوان در خاطرات خود نصب دستگاههای جاسوسی در شمال ایران را از موفقیتهای وصف‌ناپذیر سیا و آمریکا در ایران ارزیابی می‌کند که به آنها امکان می‌داد فعالیتهای جاسوسی ـ استراتژیک و نظامی و موشکی شوروی را در عمق خاک گسترده آن کشور تحت کنترل و مراقبت قرار داده و اطلاعات لازم را کسب نمایند.[5]
 
در حالی که در صورت تداوم حضور ایالات متحده، امروز پایگاه های گسترده ی نظامیِ آمریکایی در ایران بیش از هر کشور دیگری در منطقه می بود، تا آنجا که آمریکا تا سال 2015 در کشورهای غرب آسیا در حدود 40 هزار نفر نیروی نظامی دارد. در حالی که این تعداد در ایران صرفا تا سال 1978 در حدود 35 هزار نیرو بوده است[6]:
 
 
 
در صورت تداوم حضور ایالات متحده، امروز پایگاه های نظامیِ آمریکایی در ایران بیش از هر کشور دیگری در منطقه می بود، تا آنجا که آمریکا تا سال 2015 در کشورهای غرب آسیا در حدود 40 هزار نفر نیروی نظامی دارد. در حالی که این تعداد در ایران صرفا تا سال 1978 در حدود 35 هزار نیرو بوده است
 
نمودار ذیل نیز تعداد نیروهای نظامی ایالات متحده را در تمام جهان نشان می دهد[7]. همانطور که ملاحظه می شود برخلاف بسیاری از کشورهای دنیا و به خصوص کشورهای منطقه، ایران تنها کشوری است که هیچ نیروی آمریکایی در آن حضور ندارد.
 
 
2) استقلال سیاسی جمهوری اسلامی ایران از امریکا
محیط سیاسی منطقه ی غرب آسیا نشان می دهد که استقلال سیاسی جمهوری اسلامی در جهان امروز کم نظیر است. برای فهم صحیح از این حدّ از استقلال باید ایران را با کشورهای همسایه و منطقه مقایسه نمود. پر واضح است که کشورهایی چون سعودی، امارات، بحرین، کویت و... حیات سیاسی خود را مرهون حمایت ایالات متحده هستند. اما در جمهوری اسلامی با وجود ایستادگی چهل ساله در برابر ایالات متحده، این استقلال سیاسی از اعتماد و تکیه بر مردم در داخل تولید می شود. نامه ای که رئیس جمهور آمریکا به سران کشورهای منطقه ارسال کرده و رهبر معظم انقلاب در سخنرانی 19 اردیبهشت خود از آن پرده برداشتند گویای همین وابستگی تامّ کشورهای عرب منطقه به ایالات متحده است:
 
« همین دو سه روز قبل از این، ترامپ یک نامه‌ای نوشته است به رؤسای کشورهای خلیج‌فارس -که به این نامه ما توانستیم دست پیدا کنیم و ببینیم- و در این نامه به اینها میگوید که باید همه‌تان متّفق بشوید، باید این کار را بکنید، باید آن کار را بکنید...؛ [در جملاتش] «باید» دارد! به همه‌ی این رؤسا هم این نامه را نوشته و فرستاده. اینها میخواهند به جمهوری اسلامی هم «باید» بگویند؛ چون نمیتوانند، [لذا] دشمنند و میخواهند آن را بردارند؛ دعوا [سرِ] این است... این‌جوری خیال نکنند که «آقا شما چه اصراری دارید که سرِ فلان قضیّه می‌ایستید»! که می‌آمدند بعضی‌ها به ما میگفتند؛ خدا از سر تقصیراتشان بگذرد.»[8]
 
3) حضور منطقه ای جمهوری اسلامی ایران
انقلاب اسلامی بر اساس وظیفه ی ذاتی خود در دفاع از مستضعفین و مظلومین جهان و همچنین برای تأمین منافع ملّی خود چاره ای ندارد جز اینکه عمق راهبردی و استراتژیک خود که ماهیّت دفاعی نیز دارد را افزایش دهد. بر همین اساس حمایت از فلسطین و حزب الله در دفاع در برابر تجاوز و اشغالگری رژیم صهیونیستی، حمایت از انصارالله یمن در برابر خوی تجاوزگری و غیر اسلامی دولت سعودی، و دفاع از مردم عراق و سوریه در برابر تجاوز غرب و داعش به این دو کشور اسلامی و همچنین جلوگیری از گسترش تروریسم افسارگسیخته ی داعش صورت گرفته است.
 
در حالی که ایالات متحده و متحدان غربی اش هزاران کیلومتر دورتر از مرزهای جغرافیایی خود در منطقه ی غرب آسیا دست به آشوب و کشتار می زنند، جمهوری اسلامی در منطقه ی خود از منافع ملی اش دفاع می کند. این مهم سبب شکست سیاست های استکباری آمریکا و دشمنی با انقلاب اسلامی شده است. استدلال روشن و قاطع رهبر معظم انقلاب در این باره خواندنی است:
 
« هرجا که رفتند- ایجاد ناامنی کردند؛ یا جنگ داخلی راه انداختند، یا برادرکُشی راه ‌انداختند، برای مردم بدبختی آوردند هرجا که رفتند. برای همین هم هست که جای پای آمریکا در منطقه‌ی غرب آسیا باید برچیده بشود؛ آمریکایی‌ها بایستی از منطقه‌ی غرب آسیا بیرون بروند؛ آن ‌که باید پایش قطع بشود از اینجا آمریکا است، نه جمهوری اسلامی. جمهوری اسلامی خود ما هستیم، ما اهل اینجاییم، خلیج فارس خانه‌ی ما است، غرب آسیا خانه‌ی ما است، اینجا خانه‌ی ما است؛ شما بیگانه‌اید، شما از راه دور آمده‌اید، شما اهداف خباثت‌آمیز دارید، شما میخواهید فتنه ایجاد کنید، شما باید بروید. و بدانید آمریکایی‌ها و بقیّه‌ی کسانی که مثل آنها هستند از این منطقه پایشان قطع خواهد شد.»[9]
 
 
کنسرسیوم نفتی پس از کودتای ننگین 28 مرداد 1332 و بازگشت محمدرضا به قدرت، برای بهبود روابط ایران و غرب، بین دولت ایران و کنسرسیومی از شرکت‌های نفتی بین‌المللی برای بهره‌برداری از منابع نفتی ایران بسته شد. از صنعت نفت کشور ملّی زدایی شد. بر اساس این قرارداد شرکت نفت ایران و انگلیس ۴۰٪، شرکت‌های آمریکایی نیز ۴۰٪، شرکت شل ۱۴٪ و شرکت نفت فرانسه ۶٪ در منافع کار سهیم بودند. همین قرار داد زمینه ای شد تا بعدها آمریکایی ها بتوانند قراردادهایی چون کاپیتولاسیون را نیز به دولت ایران تحمیل نمایند.
 
4) شکست طریح آمریکایی برای منطقه غرب آسیا توسّط جمهوری اسلامی
نکته ی مهم دیگر در شکست طراحی عظیم داعش توسط جمهوری اسلامی ایران است. آنجا که آمریکا برای به وجود اوردن آشوب و بی نظمی در منطقه و حکمفرما کردن نظم مطلوب خود بیش از 7 تریلیون دلار در منطقه هزینه کرده[10] امّا با هوشمندی جمهوری اسلامی هیچ کدام از اهداف کلانش محقق نشده است. در حالی که بیشترین نیروها و اقدامات تروریستی در جهان در همسایگی ایران قرار دارد، جمهوری اسلامی قدرتمند و با ثبات ار اهداف ملی اش در منطقه و جهان دفاع می کند. هم اکنون حکومت طالبان، داعش و... در منطقه به پایان رسیده و صرفا به حملات کور تروریستی و قتل عام بی گناهان می پردازند. نقشه ی ذیل میزان وقوع بیشترین حملات تروریستی در جهان است[11]:
 
 
 
5) استقلال اقتصادی و تسلّط بر جریان انرژی در منطقه
نکته مهم دیگر در علل دشمنی ایالات متحده با ایران در قطع دست آمریکا از منابع انرژی این کشور است. به عنوان نمونه کنسرسیوم نفتی پس از کودتای ننگین 28 مرداد 1332 و بازگشت محمدرضا به قدرت، برای بهبود روابط ایران و غرب، بین دولت ایران و کنسرسیومی از شرکت‌های نفتی بین‌المللی برای بهره‌برداری از منابع نفتی ایران بسته شد. از صنعت نفت کشور ملّی زدایی شد.[12] بر اساس این قرارداد شرکت نفت ایران و انگلیس ۴۰٪، شرکت‌های آمریکایی نیز ۴۰٪، شرکت شل ۱۴٪ و شرکت نفت فرانسه ۶٪ در منافع کار سهیم بودند.[13] همین قرار داد زمینه ای شد تا بعدها آمریکایی ها بتوانند قراردادهایی چون کاپیتولاسیون را نیز به دولت ایران تحمیل نمایند.
 
امّا امروز نه تنها جمهوری اسلامی ایران از ایالات متحده مستقل است، بلکه در برابر تحریم های 39 ساله ی او با صلابت ایستادگی کرده و این کشور را نیز تهدید می نماید. تهدید بستن تنگه ی هرمز هر چند سال هاست از مؤلّفه های قدرت سخت و نرم ایران محسوب می شود امّا برای آمریکا و متحدانش معنایی خاص دارد.
موارد بالا تنها بخشی از وجوه دشمنی عمیق ایالات متحده با ملّت و دولت ایران است. بدیهی است که این دشمنی از جانب آمریکا تنها زمانی از بین خواهد رفت که ایران را همچون دوره ی پهلوی به یک مستعمره ی سیاسی و اقتصادی مبدّل نماید یا در بهترین حالت به کشوری شبیه به سیاست های سعودی در دوستی با رژیم صهیونیستی و قتل عام مظلومان و مستعفان در سوریه و عراق و یمن و نیجریه و... تبدیل نماید.
 
 پی‌نوشت ها
1. 30/4/1397
2. 19/2/1397
3. رهبر معظم انقلاب اسلامی (18/6/1394)
4. هایزر، رابرت، مأموریت در تهران، ترجمه عبدالرشیدی، نشر اطلاعات، 1389، ص 54
5. ترابی، یوسف، روابط ایران و آمریکا، چ اول، تهران، عروج، 1379، ص 163
6. www.statista.com/chart/9727/where-us-troops-are-based-in-the-middle-east/
7. https://www.statista.com/chart/8720/where-us-troops-are-based-around-the-world/
8. 19/2/1397 بیانات در دانشگاه فرهنگیان
9. 10/2/1397 بیانات در دیدار با کارگران
10. Donald Trump says US spent $7 trillion on Middle East wars. A lot of that money has not been spent (https://www.newsweek.com/trump-says-us-spent-7-trillion-middle-east-mistake-iraq-cost-88-billion-804215)
11. http://visionofhumanity.org/app/uploads/2017/11/Global-Terrorism-Index-2017.pdf
12. این قرارداد با بندهایی مبهم و تاریک بسیاری از حقوق ایران را زیر پا گذاشت. کنسرسیوم حتی درصدی از نفت صادراتی را برای فروش مستقیم در اختیار ایران قرار نداد. فاجعه‌بارتر اینکه ایران را به پرداخت غرامت به بریتیش پترولیوم نیز محکوم کرد.
13. مرکز پژوهشهای مجلس شورای اسلامی http://rc.majlis.ir/fa/law/show/
مرجع : اندیشکده برهان
کلمات کليدی: شمن/اطلاعات روز#
 


 
تصاویر/ مترو سواری رییس جمهور در مشهد
خطوط قطار شهری مشهد با حضور رییس جمهور افتتاح شد.
تصاویر/ صعود نساجی مازندران به لیگ برتر
تیم فوتبال نساجی موفق شد با برتری ۶ بر صفر برابر راه آهن به لیگ برتر صعود کند. در جدال خونه به خونه و نساجی، این ...
تصاویر/ دیدار روحانی با اعضای تیم ملی والیبال نشسته
اعضای تیم ملی والیبال نشسته ایران پس از قهرمانی در رقابت های جهانی تبریز با حجت‌الاسلام حسن روحانی رئیس جمهوری ...
اولین تصاویر از محل شهادت ۷ ایرانی در فرودگاه «تی۴»
تصاویر اولیه از محل حمله موشکی روز گذشته به فرودگاه تی۴ که منجر به شهادت ۷ نفر از شهروندان کشورمان شد، منتشر شد....
دهان مردم را نبستند،خرد کرده اند/هر کس غیر از آقا وحید حرف مردم را میزد لهش می کردند!
باید از او پرسید سردار وحید در کرمانشاه چه میزان ی تدبیری و بی کفایتی از دولتمردان دیده است که حاضر می شود خود ...
صوت/ آخرین وصیت شهید حججی به همسرش  
آخرین وصیت‌های شهید مدافع حرم محسن حججی در سوریه به همسرش و علی کوچولو پسر نازنینش را می‌شنوید.
صوت/ بیانات رهبر انقلاب درباره انتخابات 96  
بیانات امروز رهبر معظم انقلاب درباره انتخابات 96 منتشر شد.
صوت/ مداحی محمود کریمی محرم 95  
فایلهای صوتی شب اول محرم الحرام سال1438 هیئت رایة العباس چیذر بانوای حاج محمو د کریمی اماده دریافت است.
تیم ملی والیبال نشسته ایران قهرمان پارالمپیک شد
تیم ملی والیبال نشسته ایران با پیروزی مقابل بوسنی قهرمان رقابت های پارالمپیک ریو شد.