سه شنبه ۲۷ شهريور ۱۳۹۷ ساعت ۱۴:۰۵

«هادی العامری» رسما از نامزدی برای نخست‌وزیری عراق انصراف داد

Share/Save/Bookmark
رئیس ائتلاف الفتح عراق، با تاکید بر ناکامی آمریکا و برخی کشورهای عربی در تاثیر‌گذاری بر امور کشورش، رسما از نامزدی برای نخست‌وزیری انصراف داد.
کد مطلب: 57814
 
به گزارش اطلاعات روز# «هادی العامری» رئیس ائتلاف الفتح عراق که از گزینه‌های مطرح نامزدی برای نخست‌وزیری این کشور بود، رسما اعلام کرد که برای تصدی نخست‌وزیری نامزد نمی‌شود.
 
به گزارش پایگاه خبری شبکه «المیادین»، وی افزود: از همان آغاز رویکرد ما این بود که برای نخست‌وزیری نامزد نشوم. امیدواریم که هر چه سریعتر گام‌ها برای انتخاب نخست‌وزیر و رئیس‌جمهور را برداریم.درباره انتخاب رئیس پارلمان و هیأت رئیسه از همان آغاز، بنا بر تفاهم بود. در نزدیک‌ترین زمان ممکن نیز رئیس‌جمهور را انتخاب خواهیم کرد.

وی افزود که امروز به طور رسمی، انصرافش از نامزدی برای نخست‌وزیری را پس از اطلاع از تصمیمات مرجعیت، را اعلام می‌کند.

العامری با اشاره به اینکه در عرصه جهاد و سازندگی کشور بدون هیچ پست و عنوانی باقی‌خواهد ماند، تاکید کرد: ما معتقدیم که اکنون زمان درگیری‌ میان گروه‌ها و احزاب نیست. قضیه امروز، قضیه احزاب نیست بلکه قضیه مردم است.

رئیس ائتلاف «الفتح» عراق که در دوره نخست‌وزیری «نوری المالکی» اداره وزارت حمل و نقل را برعهده داشت و پس از حمله داعش به عراق، منصب دولتی را رها کرد و به جبهه‌های نبرد با تروریست‌ها رفت، تاکید کرد: ما در مرحله مقابله با داعش از سنگرگیری طائفه‌ای عبور کردیم و امروز نیز از آن در ائتلاف‌های کنونی عبور می‌کنیم.

وی تصریح کرد: دخالت‌های آمریکا و پول کشورهای عربی حاشیه خلیج [فارس]، برای انتخاب نخست‌وزیر عراق در خارج از چارچوب اراده عراقی‌ها، پیروز نخواهد شد.

العامری تصریح کرد که عراقی‌ها با تمام توان مقابل فشار آمریکا و پول کشورهای حاشیه خلیج فارس برای تشکیل فراکسیون اکثریت، ایستادند و این فشارها به بن بست رسید و دیگر نمی‌تواند تاثیری بگذارد.عراقی‌ها وطن‌پرستی و عدم تاثیر از طرف‌های خارجی  را ثابت کردند. آنها مرحله جدیدی را آغاز کردند که مرحله توافقات است و از همین راه نخست‌وزیری مورد توافق همه طرف‌ها را انتخاب می‌کنند و این نکته مثبتی است.

عرصه سیاسی عراق، این روزها، شاهد رایزنی‌های همه‌جانبه گروه‌های سیاسی برای تشکیل فراکسیون اکثریت پارلمانی و انتخاب گزینه‌ای مورد توافق همه‌ طرف‌ها برای پست نخست‌وزیری است.
کلمات کليدی: عامری/عراق/اطلاعات روز#