سه شنبه ۱۳ خرداد ۱۳۹۹ ساعت ۰۰:۳۹
حد نصاب چرا حذف شد؟

دادستان دستور بررسی پرونده پذیرفته شدگان پر ابهام پزشکی دانشگاه آزاد را صادر کند!/چند آقازاده در لیست؟

Share/Save/Bookmark
این اشتباه از سوی مسئولان مرکز سنجش و پذیرش دانشگاه آزاد صورت گرفته و به دلیل ضرر به داوطلبان مرکز بازرسی و رسیدگی به شکایات و مرکز حراست دانشگاه آزاد برای برخورد با خاطیان و مسببان این اتفاق باید پاسخگوی جامعه باشند
کد مطلب: 57903
 
به گزارش اطلاعات روز# به نقل از تابناک؛اعلام نتایج ذخیره رشته‌های پزشکی دانشگاه آزاد درحالی  باعث سردرگمی و ضرر به داوطلبان شده بود که انتظار قضایی شدن پرونده رئیس مرکز سنجش و پذیرش دانشگاه وجود داشت.

در روزهای منتهی به مهرماه 1397 اسامی برخی از داوطلبان رشته‌های پزشکی دانشگاه آزاد به عنوان ذخیره اعلام و تعدادی از واحد‌های این دانشگاه اقدام به ثبت نام این افراد کردند، اما پس از این روند اعلام شد که این فهرست ذخیره بوده و هیچ حقی برای افراد ایجاد نمی‌کند؛ بنابراین به دلیل بروز این مشکل و سردرگمی داوطلبان و خانواده‌های آن‌ها مامور پیگیری اشکالات و ابهامات پیش آمده در فرآیند اعلام نتایج پذیرش دوره‌های پزشکی سال ۹۷ این دانشگاه منصوب شد.

به گزارش مهر، با وجود تمام اعتراض‌ها و سردرگمی‌های پیش آمده از سوی مرکز سنجش و پذیرش دانشگاه آزاد اسلامی نتایج نهایی ذخیره رشته‌های پزشکی اعلام و تاکید شد که پذیرفته شدگان باید در روز‌های ۲۴ تا ۲۹ مهرماه به واحد محل قبولی برای ثبت نام مراجعه میکردند.

همچنین پس از اعلام نتایج نهایی ذخیره رشته‌های پزشکی، محمد مهدی طهرانچی سرپرست دانشگاه در پی مشکلات بوجود آمده برای داوطلبان پزشکی با صدور پیامی بر صیانت از حقوق داوطلبان و برخورد با خاطیان تاکید کرد.

این درحالی بود که این اشتباه از سوی مسئولان مرکز سنجش و پذیرش وقت دانشگاه آزاد صورت گرفته و به دلیل ضرر به داوطلبان،مرکز بازرسی و رسیدگی به شکایات و مرکز حراست دانشگاه آزاد برای برخورد با خاطیان و مسببان این اتفاق مسئول پاسخگویی به مخاطبین و جامعه هستند لذا باتوجه به دستور  رئیس دانشگاه برای پیگیری موضوع به نظر می‌رسید با این دستور، احتمال قضایی شدن پرونده مسئولان و خاطیان مرتبط با سنجش و پذیرش دانشگاه وجود داشته باشد و راهی جز این روند برای احیای حقوق داوطلبان پزشکی این دانشگاه وجود نخواهد داشت.

متاسفانه با گذشته حدود یکسال هیچ جواب اقناع کننده ای برای مخاطبان و اطلاعات روز ارسال تشده است


نوع اتهامات در پذيرش رشته دكتري حرفه اي ( پزشكي ، دندانپزشكي ، داروسازي ) در بندهاي ذيل است :

١- احتمال تغییر در تراز داوطلبان بنحوي كه داوطلبان با ترازهاي حدود سه و چها و پنج هزار را متاسفانه برای پذرش بهتر به يازده و دوازده هزار تغيير داده و تعدادي را پذيرش كردند كه پرونده اين جرايم در دادسراي فرهنگ و رسانه در حال بررسي بود. 

٢- براي تغيير رشته به دكتري حرفه اي فرزندان هيات علمي مطابق مصوبه سازمان سنجش كشور كسب حداقل ٩٢/٥ درصد از تراز آخرين نَفَر قبولي عادي ملاك ميباشد. كه متاسفانه با توجيهات بي اساس اين نسبت را با توجه به شرايط و افراد خاص تغيير داده و پذيرش صورت ميدادند. 

٣- اعلام قبولي چند برابر ظرفيت رشته محلهاي دكتري حرفه اي ( پزشكي دندان و داروسازي ) به عنوان تكميل ظرفيت توسط مركز سنجش یقینا با دستور عالی ترین مقام دانشگاه  و اعمال آن توسط دكتر شاهاني رئیس وقت سنجش و پذیرش كه حسب اطلاع ده برابر ظرفيت بود. ظاهرا اين تكميل ظرفيت اعلام عمومي نشد و واحدهاي دانشگاهي توسط تلفن داوطلبان پذيرفته شده را دعوت به ثبت نام ميكردند. كه موضوع پس از اطلاع كليه داوطلبان با هجوم پذيرفته شدگان تكميل ظرفيت كار ( واحتمالا برنامه پذيرش عده اي خاص ) از دستشان خارج شده و موضوع به رسانه ها كشيده شد. 

واين دسته داوطلبان كه تعدادشان زياد است و داوطلبان رديف دوم كه حدنصاب قبولي را آوردند ذيحق ميباشند. 

برخورد با مسولين امر كه مديران وقت مركز پذيرش دانشجوي دانشگاه و رييس فعلي دانشگاه در تكميل ظرفيت است بعهده هيات امناء و قوه قضاييه است.

4-آنچه در پذيرش خلاف و غير قانوني رشته هاي دكتري حرفه اي ( پزشكي ، دندان و داروسازي ) رخ داده در پذيرش كارشناسي ارشد و دكتري تخصصي دانشگاه نيز در سال ٩٧ و ٩٨ اتفاق افتاده اما از آنجا كه حساسيت داوطلبان و خانواده هاي آنان مشابه پزشكي نيست به شكايت قوه قضاييه و رسانه ها كشانده نشد ولي اصل ماجراء و اعمال خلاف در پذيرش اين دو مقطع بجاي خود باقيست و موضوع را در اين دو پذيرش مطرح نكردند. 

ظاهرا سازمان بازرسي كشور هم بدليل گستردگي خلاف سعي ندارد به پذيرش كارشناسي ارشد و دكتري ورود كند. 

5-طبق قانون ظرفيت پذيرش دانشجو به پيشنهاد رييس دانشگاه و تصويب هيات امناء بايد صورت پذيرد. كه در مورد تكميل ظرفيت پزشكي موضوع باین اتفاق رخ نداد است. اگر چه آقای دکتر شاهاني عزل شد و از دانشگاه ازاد اخراج  ولي باید با مقامی که دستور پذیرش چند برابري ظرفيت بود برخوردي صورت نگرفت.

اتهامات در پذيرش،برخي در بهمن ٩٦ و عمدتا در مهر و بهمن ٩8 انجام شده است.

گفتگو منتشر شده از رئیس دانشگاه آزاد 27 مهر 1397 به نقل از سایت دانشگاه آزاد

به نقل از دانشگاه آزاد اسلامی، محمدمهدی طهرانچی در جلسه با مسئول تمشیت امور مرکز سنجش و پذیرش دانشگاه با اشاره به مشکلات به وجود آمده برای داوطلبان رشته‌های علوم پزشکی کفت: مردم حق داشتند به لحاظ برخی مباحث به وجود آمده ناراحت باشند و برای حل مشکل‌ به ما رجوع کنند و از آنجایی که قاعده دانشگاه آزاد اسلامی مردم‌مداری است، این اصل باعث شد همکاران ما در سازمان مرکزی و واحدها با سعه‌صدر پاسخگوی مراجعه کنندگان باشند و به دنبال حل مشکلات آنان برآیند.

وی با تاکید بر اینکه خط مشی در رسیدگی به موضوعات پیش آمده، رعایت عدالت، صداقت و پاسداری از حق مردم است، خاطرنشان کرد: تاکیدم به همکاران در رسیدگی به پرونده داوطلبان رشته‌های علوم پزشکی این است که حق به حق‌دار برسد و از رتبه‌های داوطلبان و حق کسانی که قبول شده‌اند صیانت شود، بنابراین برای تحقق این موضوع با همه وجود تلاش خواهیم کرد حق یک نفر هم ضایع نشود و ظلمی صورت نگیرد، چرا که معتقدیم اگر عدالت را رعایت کنیم و با مردم صادق باشیم، خداوند به کار ما برکت می‌دهد و مشمول حدیث «النجاه فی الصدق» خواهیم شد.

سرپرست دانشگاه آزاد تاکیدکرد: این دانشگاه سالانه ۵۰۰ هزار نفر ورودی دارد و گاهی ممکن است در این روند مشکلاتی به وجود بیاید، اما تاکید ما بر این است که سیستم جذب دانشجو باید به صورت کاملا هوشمند و با کمترین خطا اداره شود.

طهرانچی افزود: باید محکم و با اراده قوی در مسیر توسعه و ارتقای دانشگاه پیش برویم و با اعتقاد به آیه «فَإِنَّ مَعَ الْعُسْرِ یُسْرًا» ایمان داشته باشیم که بعد از هر سختی می‌تواند عبرت و راحتی باشد.

وی با بیان اینکه حرفه‌ای‌گرایی در آموزش عالی اهمیت بالایی دارد، تاکید کرد: کار در محیط دانشگاه، حرفه‌ای است و نیاز به افراد متخصص در این حوزه دارد، در مشکل به وجود آمده برای برخی از داوطلبان رشته‌های علوم پرشکی از میان ۹۰ واحد دانشگاهی وضعیت ۸ واحد بحرانی بود که حاکی از آن است روسای این واحدها نه تنها برای حل مشکل تدبیر نداشتند، بلکه تخلف کرده بودند.

سرپرست دانشگاه آزاد اظهار داشت: با توجه به این موضوع قرار شد عملکرد روسای واحدها بررسی شود، چرا که هیچ‌گاه مدیریت دانشگاه را به دست افراد غیرحرفه‌ای و کسانی که منافع خود را می‌ببیند، نمی‌سپاریم.

طهرانچی از ارتقا ساختار مرکز سنجش و پذیرش دانشگاه آزاد اسلامی خبر داد و گفت: برای اصلاح ساختار دانشگاه آزاد اسلامی برنامه جدی داریم و حوزه سنجش و پذیرش نیز در این تغییر ساختار، ارتقای جایگاهی خواهد داشت.

وی خاطرنشان کرد: مشکلات به وجود آمده نشان داد که این ساختار دچار یک بیماری چند ده ساله است و هنوز یک نظام یکپارچه ثبت نام ندارد، به‌ طوری‌ که در مشکل به‌ وجود آمده برای رشته‌های پزشکی ۹۰ واحد دانشگاهی با سلیقه‌های مختلف عمل کردند، در صورتی‌ که ثبت‌نام و پذیرش داوطلبان باید براساس یک قاعده مشخص باشد.

عضو هیات امنای دانشگاه آزاد اسلامی با بیان اینکه سنجش و پذیرش این دانشگاه اکنون در مقطع تاریخی قرار گرفته است، تاکید کرد: ما در دو هفته گذشته موج اول را پشت سر گذاشتیم که پاسخگویی و رسیدگی به مشکلات داوطلبان بود و اکنون نوبت دفاع از هویت حرفه‌ای و عملکرد ۳۶ ساله دانشگاه آزاد اسلامی است، چرا که این هویت چیزی نیست که به راحتی به دست آمده باشد و بتوان از آن گذشت.

طهرانچی گفت: وضعیت داوطلبان رشته‌های علوم پزشکی باید هر چه سریع‌تر رسیدگی شود، علاوه بر آن نتایج آزمون دکتری استعدادهای درخشان، پذیرش بدون آزمون و نتایج تکمیل ظرفیت دکتری هم باید هر چه سریع تر اعلام و اطلاع‌رسانی شود.

وی خاطرنشان کرد: مشکلات به وجود آمده برای داوطلبان رشته‌های علوم پزشکی درس‌ها و عبرت‌هایی برای ما داشت که باید در جای خود به آنها توجه شود، اما آنچه گذر این برهه را برای ما هموار کرد، تلاش و همدلی همکاران در دانشگاه آزاد اسلامی بود که بنده قدردان زحمات همه هستم.
کلمات کليدی: قضایی/دانشگاه آزاد/اطلاعات روز#