سه شنبه ۱۵ آبان ۱۳۹۷ ساعت ۱۳:۰۹

آمریکا تحریم‌ها علیه مردم ایران را برگرداند

Share/Save/Bookmark
دور دوم تحریم‌ها، که از نیمه شب یکشنبه ١٣ آبان (به وقت واشنگتن) اجرایی شده‌اند، شامل صنعت نفت، مبادلات بانکی، کشتیرانی، خدمات بیمه‌ای و بخش انرژی ایران می‌شود.
کد مطلب: 57960
 
به گزارش اطلاعات روز# به نقل از بی بی سی، دولت آمریکا با اعلام اجرای "سخت‌ترین" تحریم‌ها، تحریم‌های نفتی و بانکی علیه ایران را برگرداند.
 
شش ماه پس از تصمیم دونالد ترامپ برای خروج از توافق هسته‌ای با ایران، این دور دوم از تحریم‌هایی است که به واسطه برجام رفع شده بود و حال آمریکا آنها را بازگردانده است.
 
دور اول تحریم‌هایی بود معامله دلار، ریال، طلا و فلزات گرانبها و همچنین صنعت خودرو و فروش هواپیما به ایران را هدف می‌گرفت.
 
دور دوم تحریم‌ها، که از نیمه شب یکشنبه ١٣ آبان (به وقت واشنگتن) اجرایی شده‌اند، شامل صنعت نفت، مبادلات بانکی، کشتیرانی، خدمات بیمه‌ای و بخش انرژی ایران می‌شود.
 
این تحریم‌ها با عنوان "تحریم‌های ثانویه" اشخاص و شرکت‌های طرف معامله ایران را در کشورهای دیگر نیز هدف می‌گیرد، هرچند آمریکا برای هشت کشور معافیت‌هایی قائل شده است.
 
رئیس جمهور آمریکا یکشنبه شب پیش از شرکت در یک تجمع انتخاباتی گفت:  تحریم‌های ایران خیلی شدید است. اینها شدیدترین تحریم‌هایی است که تاکنون اعمال کرده‌ایم. و خواهیم دید که چه خواهد شد، اما به شما بگویم که وضعشان خوب نیست."
 
دونالد ترامپ این انتقاد را که با معاف کردن موقت هشت کشور از تحریم های نفتی ایران در برابر جمهوری اسلامی ضعیف عمل کرده رد کرد. او به خبرنگاران گفت که دو سال پیش که رئیس جمهور شد ایران در حال به کنترل درآوردن منطقه خاورمیانه بود.
 
به گزارش جام نیوز، مایک پومپئو وزیر خارجه آمریکا روز یکشنبه پیش از آغاز تحریم های جدید در مصاحبه‌ای با شبکه فاکس نیوز با ادعای اینکه آمریکا حامی مردم ایرانی است گفت: "ما به سختی تلاش می‌کنیم تا از حمایت از مردم ایران اطمینان حاصل کنیم و فعالیت‌های خود را بر اطمینان از تغییر رفتار بدخواهانه جمهوری اسلامی ایران متمرکز می کنیم."او گفت: هدف و ماموریت ما فشار بر جمهوری اسلامی است نه مردم ایران»
 
بازگرداندن تحریم های ظالمانه آمریکا علیه مردم ایران با واکنش های منفی رسانه ها و کارشناسان خارجی مواجه شده وبرخی بازگشت تحریم ها را به ضرر خود آمریکا و غرب توصیف کرده اند. در همین زمینه روزنامه  نیویورک تایمز در مقاله‌ای با عنوان «راهی اشتباه برای مجازات ایران» نوشت:تحریم سوییفت (سامانه جهانی ارتباطات مالی بین بانکی) تاثیرگذاری آمریکا بر معماری مالی جهان را تضعیف خواهد کرد و نفوذ این کشور بر متحدان و مخالفانش را کاهش خواهد داد. همچنین فرصت مناسبی است برای سیاست‌مداران اروپایی تا یورو را به رقیبی جدی برای دلار تبدیل کنند».
 
روزنامه اشپیگل آلمان نیز در این باره نوشت: تحریم‌های ترامپ علیه ایران راه رفتن روی لبه تیغ استو این تحریم ها برای ترامپ و هم پیمانانش هزینه خواهد داشت.
اشپیگل افزود: ترامپ حالا در سیاست خود در قبال تهران تنها است. آلمان، فرانسه، انگلیس، چین و اتحادیه اروپا می خواهند بدون آمریکا به توافق هسته‌ای پایبند مانده و تلاش می کنند تحریم ها را دور بزنند. کره جنوبی، ترکیه، هند و چین از جمله کشورهایی هستند که حجم بالایی از این ماده خام را از ایران وارد می کنند و طی امروز و فردا نمی توانند از آن چشم پوشی کنند.
 
سایت بی بی سی نیز در مطلبی تحلیلی در این باره نوشت: اگر ترامپ نتواند اروپا را از عملی کردن طرح "اس پی وی" برای کنار گذاشتن #دلار، منصرف کنند دو حالت می‌تواند اتفاق بیفتد:
1. آمریکا نظاره‌گر شود و تحریم‌ها تا حد زیادی به #شکست بیانجامد و عاملی برای سرافکندگی ترامپ و دولت او شود.
2. آمریکا در صدد مجازات معامله‌کنندگان با ایران برآید در این صورت ممکن است اروپا،در اقدامی تلافی جویانه به استفاده گسترده‌تر از سیستم مستقل خود دست بزند و با افزایش حجم معاملات به یورو، بانک‌های کشور‌های مختلف توجه‌شان از دلار آمریکا رو به کاهش گذاشته و بیش از گذشته به ذخیره یورو بپردازند؛ این می‌تواند زنگ خطری برای حکومت دلار در معاملات جهانی باشد.
مرجع : جام نیوز
کلمات کليدی: امریکا/تحریم/اطلاعات روز#