جمعه ۳۰ آذر ۱۳۹۷ ساعت ۲۰:۰۵
نظارت و برخورد بانک مرکزی کجاست؟/

سود 24 درصدی پارسیان و 26 درصدی آینده به سپرده‌های صندوق وابسته به بانک شهر +سند

Share/Save/Bookmark
سایر سپرده گذاری های صندوق وابسته به بانک شهر در بانک پارسیان نشان می دهد یک سپرده 200 میلیارد تومانی یک ساله در بانک پارسیان، سود 23 درصد دریافت می کند و برخی سپرده های کوتاه مدت در همین بانک جمعا به مبلغ 153 میلیارد تومان، سود 23 درصد می گیرد.
کد مطلب: 58048
 
به گزارش اطلاعات روز# سود ماهانه و سالانه یکی از مهم ‌ترین دغدغه سرمایه ‌گذاران برای سپرده‌ گذاری در بانک ها و موسسات مالی و اعتباری و حتی مجموعه های بورسی محسوب می ‌شود که با توجه به دستورات و تاکیدات صادره از سوی بانک مرکزی، در موسسات و بانک ‌های مختلف، اندکی با یکدیگر متفاوت است.
 
از این رو سپرده ‌گذاران به دنبال بانک و یا موسسه ‌ای هستند که در کنار اعتبار، دارای بیشترین سود بانکی پرداختی نیز باشد تا علاوه بر دریافت سود بالا از امنیت پول خود اطمینان داشته باشند. یکی از مشهورترین و متداول ترین مراکز، صندوق های سرمایه گذاری وابسته به بانک ها هستند که در سالهای اخیر، با اقبال قابل توجهی همراه شده اند.

هدف از تشکیل اینگونه صندوق ها، جمع‌ آوری سرمایه از سرمایه‌ گذاران و تشکیل سبدی از دارایی‌ ها و مدیریت این سبد است و با توجه به پذیرش ریسک مورد قبول، تلاش می ‌شود بیشترین بازدهی ممکن نصیب سرمایه‌ گذاران شود.

اما بررسی جدیدترین صورتهای مالی یکی از مشهورترین و بزرگترین صندوق های سرمایه گذاری یعنی صندوق سرمایه گذاری زرین شهر (نام سابق آن آرمان شهر بوده) وابسته به بانک شهر نشان می دهد برخی مواردی که مورد تاکید بانک مرکزی و سازمان بورس بوده، رعایت نشده که از جمله آنها میزان سرمایه گذاری در گواهی سپرده بانکی و سپرده بانکی حداکثر به میزان 50 درصد از کل دارایی های صندوق است.

با توجه به این تذکر بازرس قانونی صندوق، بررسی صبحانه از نحوه سپرده گذاری صندوق وابسته به بانک شهر در برخی بانک های دیگر حکایت از بروز برخی ابهامات در میزان سود قانونی پرداختی به آنها دارد. 

بر این اساس، مشاهده سپرده گذاری صندوق مذکور حکایت از آن دارد که بانک آینده به سپرده یکساله آنها که اردیبهشت امسال افتتاح شده، 26 درصد برای یکسال سود می دهد.
بانک شهر
همچنین بانک پارسیان نیز برای برخی سپرده های کوتاه مدت این صندوق، سود 24.5 درصد در نظر گرفته و پرداخت می کند و بانک گردشگری نیز به تعدادی از سپرده های کوتاه مدت صندوق زرین شهر، سود 22 درصد می دهد و در یک مورد نیز، سود 25 درصد برای سپرده 200 میلیارد تومانی آنها در نظر گرفته است.

همچنین سایر سپرده گذاری های صندوق وابسته به بانک شهر در بانک پارسیان نشان می دهد یک سپرده 200 میلیارد تومانی یک ساله در بانک پارسیان، سود 23 درصد دریافت می کند و برخی سپرده های کوتاه مدت در همین بانک جمعا به مبلغ 153 میلیارد تومان، سود 23 درصد می گیرد.
با توجه به تاکیدات بانک مرکزی برای رعایت سود پرداختی توسط بانک ها که مثلا در سال گذشته از ۱۱ شهریورماه لازم الاجرا بود، بانک ها و موسسات اعتباری موظف شده بودند نرخ سودعلی الحساب سپرده های سرمایه گذاری مدت دار یک ساله را حداکثر ۱۵ درصد و سپرده های کوتاه مدت را حداکثر ۱۰ درصد محاسبه و پرداخت کنند.

امسال نیز برخی رسانه ها از پرداخت سود 21 درصد در برخی بانک های خصوصی گزارش داده بودند اما کمتر رسانه ای، خبر از پرداخت سود 26 و 25 درصدی خبر داده بودند.
کلمات کليدی: بانک/پارسیان/شهر/اطلاعات روز#
 


 
گرامیداشت رحلت امام خمینی(ره) از سوی شورای خلیفه‌گری ارامنه
مراسم گرامیداشت سالگرد رحلت امام خمینی (ره) از سوی شورای خلیفه‌گری ارامنه روز جمعه سوم خرداد در کلیسای سرکیس مقدس ...
تصاویر/ مترو سواری رییس جمهور در مشهد
خطوط قطار شهری مشهد با حضور رییس جمهور افتتاح شد.
تصاویر/ صعود نساجی مازندران به لیگ برتر
تیم فوتبال نساجی موفق شد با برتری ۶ بر صفر برابر راه آهن به لیگ برتر صعود کند. در جدال خونه به خونه و نساجی، این ...
تصاویر/ دیدار روحانی با اعضای تیم ملی والیبال نشسته
اعضای تیم ملی والیبال نشسته ایران پس از قهرمانی در رقابت های جهانی تبریز با حجت‌الاسلام حسن روحانی رئیس جمهوری ...
اولین تصاویر از محل شهادت ۷ ایرانی در فرودگاه «تی۴»
تصاویر اولیه از محل حمله موشکی روز گذشته به فرودگاه تی۴ که منجر به شهادت ۷ نفر از شهروندان کشورمان شد، منتشر شد....
دهان مردم را نبستند،خرد کرده اند/هر کس غیر از آقا وحید حرف مردم را میزد لهش می کردند!
باید از او پرسید سردار وحید در کرمانشاه چه میزان ی تدبیری و بی کفایتی از دولتمردان دیده است که حاضر می شود خود ...
صوت/ آخرین وصیت شهید حججی به همسرش  
آخرین وصیت‌های شهید مدافع حرم محسن حججی در سوریه به همسرش و علی کوچولو پسر نازنینش را می‌شنوید.
صوت/ بیانات رهبر انقلاب درباره انتخابات 96  
بیانات امروز رهبر معظم انقلاب درباره انتخابات 96 منتشر شد.
صوت/ مداحی محمود کریمی محرم 95  
فایلهای صوتی شب اول محرم الحرام سال1438 هیئت رایة العباس چیذر بانوای حاج محمو د کریمی اماده دریافت است.
تیم ملی والیبال نشسته ایران قهرمان پارالمپیک شد
تیم ملی والیبال نشسته ایران با پیروزی مقابل بوسنی قهرمان رقابت های پارالمپیک ریو شد.