جمعه ۳۰ آذر ۱۳۹۷ ساعت ۲۰:۳۹

بررسی حواشی توافق اخیر اوپک محور روسی-سعودی بلای جان اوپک می‌شود؟

Share/Save/Bookmark
موضوع دوم مهمی که باعث نگرانی بسیاری از کارشناسان شده است احتمال استفاده ابزاری از نفت از سوی این کشورها در صورت جدایی از اوپک است که با توجه به حجم تولید آنها و میزان صادرات روزانه نفت می‌تواند به عنوان یک ابزار سیاسی برای راهبرد سیاست‌های این کشورها به حساب آید که برای بازار نفت و تولیدکنندگان و مصرف‌کنندگان آن خبر خوشایندی نیست.
کد مطلب: 58051
 
به گزارش اطلاعات روز# توافق اخیر کاهش تولید نفت که در آخرین جلسه اعضای اوپک با همراهی دیگر تولیدکنندگان با حاشیه‌های زیادی همراه بود که از مهم‌ترین این حاشیه‌ها می‌توان به موضوع کاهش تولید نفت ایران، درخواست کاهش تدریجی از سوی شرکت‌های روسی و اعلام خروج قطر از اوپک از ابتدای سال آینده میلادی بود.

روزنامه الحیات چاپ لندن در تحلیلی به واکاوی زوایای این حاشیه‌ها با محوریت تأثیرگذاری محور سعودی–روسی بر آخرین توافق اعضای تولیدکننده نفت در جهان پرداخته است. اعضای سازمان کشورهای صادرکننده نفت «اوپک» و هم‌پیمانان آنها در آخرین جلسه خود در سال ۲۰۱۸ میزان تولید اعضای این سازمان در سال آینده میلادی را به میزان یک میلیون و ۲۰۰ هزار بشکه در روز کاهش دادند که این کاهش به صورت تدریجی طی ۶ ماه و بر اساس میانگین تولید کشورها در اکتبر ۲۰۱۸ آغاز خواهد شد. طبق توافق حاصل شده اعضای رسمی اوپک باید در ابتدا ۵۰۰ هزار بشکه در روز تولید خود را کاهش و در مقابل اعضای غیر عضو نیز روزانه ۴۰۰ هزار بشکه از تولید خود را کاهش دهند تا به میزان توافق شده تولید در ژوئن ۲۰۱۹ برسد.

پس از آن نیز با بررسی وضعیت اجرای این توافق در آوریل سال آینده، میزان کاهش تولید اعضای دائم اوپک به ۸۰۰ هزار بشکه در روز خواهد رسید و با در نظر گرفتن کاهش ۴۰۰ هزار بشکه‌ای اعضای غیر عضو اوپک، میزان کاهش یک میلیون و۲۰۰ هزار بشکه‌ای در روز به صورت کامل عملی شود. در حال حاضر روزانه در حدود ۹۹ میلیون بشکه نفت در جهان از سوی کشورهای مختلف تولید می‌شود که کاهش تولید روزانه یک میلیون و ۲۰۰ هزار بشکه‌ای نفت در جهان شامل ۱ درصد از تولید روزانه جهان است که با هدف جلوگیری از کاهش بهای نفت در بازارهای جهانی که از ۸۶ دلار به کمتر از ۶۰ دلار کاهش پیدا کرده، اعمال خواهد شد. اما رسیدن به این توافق بین کشورهای اوپک و دیگر تولیدکنندگان نفت با مشکلات خاص خود همراه بود. میزان تولید نفت روسیه و کاهش تولید آنها سؤالات زیادی را در ذهن ایجاد کرده بود که با درخواست شرکت‌های روسی مبنی بر عدم کاهش فوری تولید آنها، رسیدن به این توافق در هاله‌ای از ابهام قرار داشت. از همین رو با توجه به حساسیت موضوع و قبل از اجتماع اوپک، ولادیمیر پوتین رئیس‌جمهوری روسیه با محمد بن‌سلمان ولیعهد سعودی در حاشیه اجلاس ۲۰ در آرژانتین درباره این کاهش به توافقات اولیه دست پیدا کرده بود.


یکی دیگر از نقاط کور این توافق موضوع سه کشور تولیدکننده از جمله ایران، لیبی و ونزوئلا بود که با توجه به آغاز تحریم‌های آمریکایی علیه ایران، این کشور به همراه دو کشور دیگر یعنی لیبی و ونزوئلا توانستد موافقت‌های لازم برای معافیت از کاهش تولید نفت در ماه‌های آینده را کسب کنند. تحریم‌های آمریکا که اغلب رنگ و بوی سیاسی دارد با هدف قرار دادن یکی از بزرگ‌ترین منابع درآمدهای ارزی ایران، درصدد فلج کردن اقتصاد این کشور است که به نظر می‌رسد اعطای این معافیت به ایران گام مهمی در راستای حمایت از این عضو تولیدکننده اوپک داشت که البته در پشت پرده مخالفت‌هایی از سوی برخی کشورها از جمله عربستان سعودی در این زمینه وجود داشت که با رایزنی‌های مختلف این موضوع خاتمه یافت. اما گره دیگر این اتفاق، درخواست افزایش تولید نفت از سوی عراق در ماه‌های اخیر بود. این کشور با توجه به افزایش ظرفیت‌ها و قراردادهای جدید در میدان‌های نفتی در صدد افزایش توان تولید خود به میزان یک میلیون بشکه در روز بود که با توجه به رایزنی‌ها با مسئولان این کشور درباره اهمیت افزایش قیمت نفت و جلوگیری از کاهش روزافزون این ماده، موافقت آنها برای متوقف کردن پروژه افزایش تولید و صادرات آنها به دست آمد. در همین راستا ثامر الغضبان وزیر انرژی و نفت عراق در حاشیه جلسه اوپک، ضمن موافقت کشورش با کاهش تولید از اوپک خواست که به کاهش تولید و صادرات نفت تولیدکنندگان به چشم یک عامل بازدارنده برای کاهش قیمت نفت نگاه نکند و به سمت روش‌های دیگر برای کنترل بازار و قیمت‌ها برود. وی با انتقاد از کاهش درآمد ارزی کشورش در قبال کاهش تولید نفت اذعان کرد که اوپک هیچ ضمانتی در قبال ضرر و زیان کاهش تولید کشورها متقبل نمی‌شود.


البته این ادعا در حالی است که عراق اکنون با تولید روزانه ۳ میلیون و ۳۷۲ هزار بشکه در روز به مقدار قابل قبولی از تولید نفت دست یافته است. اعلام خروج قطر از اوپک باعث به وجود آمدن گمانه‌زنی‌هایی درباره آینده اوپک به وجود آورده است. با توجه به خروج کشورهایی چون اکوادور و گابن که هر دوی آنها با تولید روزانه کمتر از یک میلیون بشکه در روز تأثیر زیادی در روند تولید کلی اوپک نداشتند اگرچه آنها نیز بعد از مدتی دوباره به عضویت اوپک درآمدند. اما صبحت درباره قطر در مقایسه با کشورهای دیگر کمی متفاوت است چرا که این کشور به عنوان یکی از بزرگ‌ترین کشورهای تولیدکننده گاز طبیعی در جهان به شمار می‌رود و هرگونه بازی آنها با مهره‌های خود در بازار انرژی، تلاطم زیادی را در بازار حامل‌های انرژی ایجاد خواهد کرد. اکثر کارشناسان بر این باور هستند که تصمیم قطر برای خروج از اوپک به عنوان اولین کشور عربی بیشتر جنبه سیاسی داشته و نزاع این کشور با کشورهایی همچون عربستان سعودی، امارات عربی متحده، بحرین و مصر، قطر را به این تصمیم ترغیب کرده است.

البته باید این نکته را نیز در نظر داشت که قطر اکنون در صورت خروج اوپک، می‌توانند میزان فروش خود را که اکنون در حدود یک میلیون بشکه در روز است را افزایش داده و برنامه‌های متعددی را برای افزایش توان تولید گاز طبیعی خود نیز در دستور کار خود قرار دهد. توافق اخیر اوپک با رایزنی ونقش‌آفرینی چند کشور به ویژه عربستان سعودی و روسیه به بار نشسته است که از یک سو می‌تواند کمک شایانی به موفقیت این سازمان در مهار کاهش قیمت جهانی نفت داشته باشد و از سویی دیگر باعث ایجاد محورهای همکاری غیر رسمی در اوپک و خارج از آن شود که دو کشور عربستان و روسیه از جمله مهم‌ترین این کشورها هستند که همچنان سودای جدایی و تولید نامحدود نفت را در سر دارند.

موضوع دوم مهمی که باعث نگرانی بسیاری از کارشناسان شده است احتمال استفاده ابزاری از نفت از سوی این کشورها در صورت جدایی از اوپک است که با توجه به حجم تولید آنها و میزان صادرات روزانه نفت می‌تواند به عنوان یک ابزار سیاسی برای راهبرد سیاست‌های این کشورها به حساب آید که برای بازار نفت و تولیدکنندگان و مصرف‌کنندگان آن خبر خوشایندی نیست.
کلمات کليدی: روسیه/اوپک/عربستان/اطلاعات روز#
 


 
تصاویر/ مترو سواری رییس جمهور در مشهد
خطوط قطار شهری مشهد با حضور رییس جمهور افتتاح شد.
تصاویر/ صعود نساجی مازندران به لیگ برتر
تیم فوتبال نساجی موفق شد با برتری ۶ بر صفر برابر راه آهن به لیگ برتر صعود کند. در جدال خونه به خونه و نساجی، این ...
تصاویر/ دیدار روحانی با اعضای تیم ملی والیبال نشسته
اعضای تیم ملی والیبال نشسته ایران پس از قهرمانی در رقابت های جهانی تبریز با حجت‌الاسلام حسن روحانی رئیس جمهوری ...
اولین تصاویر از محل شهادت ۷ ایرانی در فرودگاه «تی۴»
تصاویر اولیه از محل حمله موشکی روز گذشته به فرودگاه تی۴ که منجر به شهادت ۷ نفر از شهروندان کشورمان شد، منتشر شد....
دهان مردم را نبستند،خرد کرده اند/هر کس غیر از آقا وحید حرف مردم را میزد لهش می کردند!
باید از او پرسید سردار وحید در کرمانشاه چه میزان ی تدبیری و بی کفایتی از دولتمردان دیده است که حاضر می شود خود ...
صوت/ آخرین وصیت شهید حججی به همسرش  
آخرین وصیت‌های شهید مدافع حرم محسن حججی در سوریه به همسرش و علی کوچولو پسر نازنینش را می‌شنوید.
صوت/ بیانات رهبر انقلاب درباره انتخابات 96  
بیانات امروز رهبر معظم انقلاب درباره انتخابات 96 منتشر شد.
صوت/ مداحی محمود کریمی محرم 95  
فایلهای صوتی شب اول محرم الحرام سال1438 هیئت رایة العباس چیذر بانوای حاج محمو د کریمی اماده دریافت است.
تیم ملی والیبال نشسته ایران قهرمان پارالمپیک شد
تیم ملی والیبال نشسته ایران با پیروزی مقابل بوسنی قهرمان رقابت های پارالمپیک ریو شد.