چهارشنبه ۵ دی ۱۳۹۷ ساعت ۱۲:۳۵
خبرگزاری فرانسه:

اسرائیل بازنده بزرگ خروج نیروهای آمریکایی از سوریه است

Share/Save/Bookmark
خبرگزاری فرانسه در تحلیلی به نقل از کارشناسان، اسرائیل را بازنده بزرگ خروج نیروهای آمریکایی از سوریه دانست چرا که این خروج به معنی حضور پررنگ‌تر ایران در سوریه است.
کد مطلب: 58079
 
به گزارش اطلاعات روز#اعلام غیرمنتظره خروج نیروهای آمریکایی از سوریه توسط دونالد ترامپ، رئیس جمهور این کشور شوک بزرگی را به سیاستمداران ایالات متحده و همپیمانان این کشور وارد کرد.
 
این تصمیم ترامپ واکنش‌های زیادی در داخل و خارج آمریکا داشته است.
 
در اولین واکنش ها به این تصمیم ترامپ، جیمز متیس، وزیر دفاع آمریکا و برت مک‌گرک، نماینده ویژه رئیس جمهور آمریکا در ائتلاف ضد داعش از سمت خود استعفا دادند.
 
به گزارش دویچه وله، منتقدان ترامپ او را به تنها گذاشتن متحدان سوری ‌در مقابل حمله احتمالی ترکیه متهم کرده‌‌اند. همچنین گروهی دیگر این تصمیم رئیس جمهور آمریکا را هدیه بزرگ از سوی او هب ایران و روسیه دانسته اند.
 
یگان‌های مدافع خلق که ترکیه ‌‌آنها را شاخه ‌سوری حزب ممنوعه کارگران کردستان ترکیه (پ‌ک‌ک) می‌داند، متحد مهم ایالات متحده در مبارزه با داعش بوده‌اند.
 
به گزارش یورونیوز، طبق توافقی که تابستان امسال میان آمریکا و ترکیه صورت گرفت، نیروهای کرد باید شهرک منبیج، واقع در دره غرب رود فرات را ترک می‌کردند اما تاخیر صورت گرفته در این زمینه، خشم ترکیه را برانگیخته است.
 
در حال حاضر ترکیه نیروهای خود را به سوی مرز سوریه گسیل داشته است.
 
حال، خبرگزاری فرانسه در گزارشی به سناریوهای احتمالی و عواقب ناشی از خروج نیروهای ارتش آمریکا از سوریه پرداخته است:
 
ترکیه
پایان یافتن حضور نیروهای آمریکایی در سوریه، به آنکارا فرصت بلند پروازی بیشتری را در این کشور خواهد داد.
 
ترکیه از نیمه ماه دسامبر از آمادگی و احتمال حمله قریب الوقوع به نیروهای کرد در منبج و پیش‌روی در قلمرو شرق رودخانه فرات خبر داده است. نیروهای ارتش ترکیه پیش از این برای مبارزه با داعش و گروه کُرد یگان های مدافع خلق در غرب رود فرات در سوریه حضور نظامی داشته است اما تا به امروز برای جلوگیری از برخورد با نیروهای آمریکایی به سمت شرق رودخانه فرات پیشروی نکرده بود.
 
حال با خروج نیروهای آمریکایی، شهر منبج می‌تواند هدف حمله بعدی باشد.
 
نیروهای کُرد
طبق نظر تحلیلگران نیروهای کُرد برای خنثی کردن نقشه ترکیه می‌توانند با بشار اسد وارد مذاکره شده و به نیروهای طرفدار وی اجازه بازگشت به این مناطق را واگذار کنند.
 
نیروهای کُرد سوریه که از هرج و مرج جنگ استفاده کرده و در مناطق شمالی و شمال شرقی این کشور، منطقه‌ای خودمختار تشکیل داده بودند، حال با خروج نیروهای آمریکایی و تهدیدات ترکیه قادر به حفظ خودمختاری منطقه خود نخواهند بود.
 
دمشق و هم‌پیمانان
سوریه، روسیه و ایران از تضعیف نیروهای کُرد سوریه سود خواهند برد.
 
تحلیل گران پیش بینی می‌کنند قسمت هایی از قلمروی نیروهای دموکراتیک سوریه بین ترکیه و ارتش سوریه تقسیم خواهد شد. به عنوان مثال، نیروهای دولت سوریه می‌توانند کنترل شهر رقه، پایتخت خودخوانده نیروهای داعش و دیرالزور را بازپس گیرند و این به معنی پس گرفتن زمین‌های نفتی خواهد بود.
 
برخی دیگر از تحلیلگران معتقدند با خروج نیروهای آمریکایی دیگر مانعی برای دسترسی ایران به مدیترانه از طریق مسیر زمینی با گذر از عراق و سوریه وجود نخواهد داشت.
 
روسیه نیز با خروج نیروهای آمریکا، قدرت نظامی و دیپلماتیک بیشتری در جنگ داخلی سوریه خواهد داشت.
 
داعش
گروه کُرد یگان های مدافع خلق اصلی‌ترین بخش از نیروهای دموکراتیک سوریه هستند که در کنار ائتلاف نیروهای بین المللی به سرکردگی آمریکا در مقابل داعش جنگیدند.
 
با اینکه دونالد ترامپ از شکست نیروهای داعش در سوریه خبر داد اما نیروهای دموکراتیک سوریه هنوز در حال آمادگی برای حمله به نیروهای داعش به سر می‌برند.
 
اگر حمله ترکیه باعث تضعیف گروه کُرد یگان های مدافع خلق در سوریه شود، احتمال سوء استفاده نیروهای داعش از موقعیت وجود دارد تا دوباره کنترل بخش‌هایی از سوریه را در دست بگیرند.
 
شورشیان مستقر در ادلب
به نظر می رسد شورشیان مستقر در ادلب با مشاهده توافق قدرت‌های حاضر در منطقه، مواضع خود را از دست رفته ببیند.
 
تحلیلگران معتقدند روسیه به ترکیه اجازه حمله به نیروهای کُرد یگان های مدافع خلق را خواهد داد تا در عوض ارتش سوریه در ادلب پیشروی کند.
 
در چنین شرایطی شورشیان مستقر در ادلب با ترکیه همراهی کرده و به نیروهای کُرد یگان های مدافع خلق حمله خواهند کرد.
 
اسرائیل
به زعم تحلیلگران، اسرائیل بازنده بزرگ خروج نیروهای آمریکایی از سوریه خواهد بود.
 
عدم حضور نیروهای آمریکایی برای اسرائیل به معنی حضور پررنگ‌تر ایران برای افزایش توانایی‌هایی نظامی‌اش در سوریه است.
 
اسرائیل که تا به امروز، ترامپ را به خاطر سیاست‌هایش در خاورمیانه تشویق می‌کرد، حال اعلام می‌کند که اجازه نخواهد داد تا سوریه تبدیل به زمین‌ بازی ایران شود.
مرجع : جام نیوز
کلمات کليدی: سوریه/اسرائیل/امریکا/اطلاعات روز#/