يکشنبه ۹ دی ۱۳۹۷ ساعت ۱۱:۱۲

تغییرات در کابینه عربستان/ یک مفسد اقتصادی جانشین وزیر خارجه شد!

Share/Save/Bookmark
وزیر خارجه جدید عربستان، یک سال پیش یکی از بازداشتی‌های بن‌سلمان، ولیعهد این کشور در هتل‌ "ریتز کارلتون" بوده است.
کد مطلب: 58085
 
به گزارش اطلاعات روز# سلمان بن عبدالعزیز، شاه عربستان، عادل الجبیر، وزیر خارجه را برکنار و ابراهیم العساف، وزیر سابق دارایی را جایگزین او کرده است.
 
برکناری وزیر خارجه سعودی پس از هفته‌ها فشار بین المللی به خاطر قتل جمال خاشقجی در کنسولگری عربستان در استانبول انجام می‌گیرد.
 
ابراهیم العساف، وزیر جدید خارجه، پیشتر سمت‌های نمایندگی عربستان در صندوق بین الملل پول و بانک جهانی، معاونت رئیس بانک مرکزی، وزیر مشاور در دولت و وزارت دارایی را برعهده داشته و در حال حاضر عضو هیئت مدیره شرکت نفتی آرامکو است.
 
به گزارش بی بی سی، او یکی از ‌ده‌ها شخصیت‌های عالی رتبه سعودی بود که تحت عنوان مبارزه با فساد بازداشت و مدتی در یک هتل مجلل نگهداری شدند.
 
عربستان بیش از صد میلیارد دلار دارایی این افراد را توقیف کرد.
 
بازداشت این افراد از نگاه بسیاری اقدام محمد بن سلمان، ولیعهد، برای قبضه قدرت بود.
 
به گزارش یورونیوز، در حکم ملک سلمان، پادشاه عربستان همچنین از سرگیری فعالیت شورای امور سیاسی و امنیتی به ریاست شاهزاده محمد بن‌ سلمان ولیعهد سعودی صادر شده است.
 
در میان دیگر تغییرات کابینه از سوی پادشاه عربستان، ترکی الشبانه به عنوان وزیر اطلاع‌رسانی این کشور منصوب شده است. عادل الجبیر پس از این به عنوان وزیر مشاور دولت در امور خارجه فعالیت خواهد کرد. همچنین محمد بن نواف بن عبدالعزیز آل سعود، سفیر ریاض در لندن نیز از سمت خود برکنار شده است. پادشاه عربستان عبدالله بن بندر بن عبدالعزیز را به‌عنوان وزیر گارد ملی منصوب کرد.
 
حمد آل الشیخ نیز وزیر آموزش شده و فیصل بن‌خالد از امارت منطقه عسیر برکنار و ترکی بن طلال جانشین او شده است. سلطان بن‌ سلمان از ریاست هیات گردشگری برکنار و به سمت هیات سعودی فضا گماشته شد. پدر بن‌سلطان از امارت منطقه الجوف برکنار و فیصل بن نواف جایگزین او شد. در همین حال مساعد العیبان بع نیز به سمت مشاور امنیت ملی منصوب شده است. ترکی آل الشیخ از سمت خود برکنار و عبدالعزیز بن ترکی الفیصل به عنوان رئیس هیات ورزش تعیین شد. سپهبد خالد بن قرار الحربی نیز به سمت مدیرکل اداره امنیت عمومی منصوب شد.
 
به نوشته دویچه وله، در احکام شاه عربستان دلایل تغییر اعضای کابینه توضیح داده نشده است اما این تغییرات بعد از افزایش انتقادات بین المللی از نقش این کشور در قتل جمال خاشقچی در کنسولگری این کشور در استانبول انجام گرفته است.
 
قتل خاشقچی عربستان را با بحران و چالش بزرگی مواجه کرده است. این تغییرات در واکنش به انتقادات افکار عمومی جهان و خروج از این بحران می‌تواند انجام گرفته باشد. برخی از چهره‌های جدید کابینه به ویژه افرادی هستند که پیش از این به دستور ولیعهد در حبس  بوده‌اند.
 
با این همه حفظ جایگاه و موقعیت بن سلمان به عنوان ولیعهد عربستان می‌تواند تغییرات جدید در کابینه دولت این کشور را در افکار عمومی کم‌تاثیر کند، زیرا نوک تیز انتقادات جهانی از دولت عربستان بیشتر متوجه ولیعهد جوان این کشور بوده است.
 
بسیاری در ماه‌های اخیر بن سلمان را متهم کرده‌اند که دستور قتل جمال خاشقجی را داده است. از جمله سنای آمریکا در قطعنامه‌ای مسئولیت قتل خاشقجی را متوجه بن سلمان دانست.
 
اما حکومت عربستان و دولت آمریکا اتهام نقش ولیعهد در قتل روزنامه‌نگار منتقد سعودی را رد می‌کند.
کلمات کليدی: عربستان/وزیرخارجه/کابینه/اطلاعات روز#